
Apie pasiruošimą evakuacijai bus galima sužinoti per tam skirtą programėlę
Vidaus reikalų ministerija (VRM) pirmadienį pristatys naują mobiliąją programėlę „LT72“, sukurtą siekiant pagerinti visuomenės pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms. Programėlė yra ypač svarbi šiuo metu, kai pasaulio saugumo situacija kelia vis daugiau nerimo ir būtinybės ruoštis galimoms stichinėms nelaimėms, branduolinėms avarijoms ar net karinėms grėsmėms. Verslininkai jau apskaičiavo ir kiek kainuoja žmogui pasiruošti išvykimo kuprinę, talpinančią pagrindinius išgyvenimui reikalingus daiktus.
Pranešama, kad aplikacija suteiks gyventojams galimybę ne tik gauti svarbią informaciją, bet ir atlikti žinių testą, kuris padės geriau suprasti, kaip elgtis ekstremaliose situacijose.
Be to, „LT72“ turės interaktyvų žemėlapį, kuriame bus pateikiama informacija apie įvairias apsaugos priemones: sirenų vietas, kolektyvinės apsaugos statinius, priedangas ir gyventojų evakuacijos punktus.
Ši funkcija padės gyventojams greitai surasti saugias vietas ir pasiruošti, jei kiltų bet kokia grėsmė. Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius pabrėžė, kad šiuo metu būtina kuo skubiau informuoti visuomenę apie tai, kaip elgtis kritinėse situacijose, ir užtikrinti, kad žmonės žinotų, kaip apsaugoti save ir savo artimuosius, bei galėtų veikti ramiai ir užtikrintai nelaimės atveju.
Daugiau nei pusė gyventojų jau pasiruošė karui?
VRM atliktų tyrimų duomenimis, 52 proc. gyventojų teigia žinantys, kaip elgtis ekstremaliosios situacijos atveju. Tačiau tik 53 proc. žmonių yra sukaupę būtiniausias atsargas, reikalingas trims paroms.
Tai rodo, kad, nors žmonės turi pagrindines žinias, jie vis dar nėra visiškai pasirengę ilgalaikiams išgyvenimo iššūkiams. Tačiau ministerija pastebi ir teigiamą pokytį: pastaraisiais metais išaugo žmonių, žinančių, kur ieškoti informacijos apie artimiausias priedangas ir kitus saugumo taškus, skaičius.
Tokie rezultatai esą rodo, kad visuomenės sąmoningumas apie ekstremalių situacijų valdymą auga, o naujoji programėlė tikrai prisidės prie to, kad gyventojai jaustųsi dar labiau pasirengę įvairiems pavojams.
Sukruto ir KAM, ir Lietuvos kariuomenė: priešas į nugarą dar nekvėpuoja, bet ruoštis reikia
Krašto apsaugos ministerija ir Mobilizacijos departamentas praėjusią savaitę sukvietė įvairių sektorių atstovus aptarti, kokių kompetencijų reikės piliečiams, norint pasirengti ekstremalioms situacijoms.
Diskusijose buvo išskirtos šešios pagrindinės sritis, kuriose reikia stiprinti žinias ir įgūdžius – nuo neginkluoto pasipriešinimo iki bepiločių orlaivių valdymo. Pabrėžta, kad piliečių pasirengimas gali padėti sustiprinti šalies atsparumą tiek fizinėms, tiek kibernetinėms grėsmėms.
Tarp pagrindinių kompetencijų, kurias piliečiai turėtų įgyti, įvardyti išgyvenimo įgūdžiai, pirmosios pagalbos suteikimas, psichologinis ir fizinis pasirengimas bei priešo ginkluotės atpažinimas.
Savo ruožtu Lietuvos kariuomenė rekomenduoja pasinaudoti šiuo metu organizuojamais mokymais ir internetiniais kursais, kad visuomenė būtų dar labiau pasirengusi krizinėms situacijoms.
Nevyriausybinės organizacijos, tokios kaip Lietuvos šaulių sąjunga ir Raudonasis kryžius, taip pat aktyviai organizuoja mokymus ir paramą piliečiams. Tuo pačiu metu įmonėms patariama pasirūpinti atsargomis, evakuacijos planais ir saugumo strategijomis, kad valstybės funkcijos nebūtų sutrikdytos krizės metu.
Tuo tarpu kariuomenė ramina, kad tiesioginio priešo puolimo šiuo metu nėra, vis dėlto pabrėžia, kad pasirengimas gynybai yra būtinas. Kariuomenės atstovai teigia, kad visuotinė gynyba – tai ne tik karių, bet ir kiekvieno piliečio pareiga. Pasiruošimas ir atsparumas yra svarbūs elementai, kurie gali sustiprinti šalies gynybą ir apsaugą.
Verslas naudojasi situacija: siūlo išgyvenimo kuprines už 200-300 eurų
Atliepdami į tai, kad vis dar didelė dalis gyventojų nėra pasiruošę bent kelias paras išgyventi ekstremalias situacijas, verslininkai skuba į pagalbą ir padeda žmonėms įsigyti jau paruoštą produktą – išgyvenimo kuprines, kurių kaina svyruoja nuo 200 iki 300 eurų.
Verslininkai pastebi, kad žmonėms trūksta laiko ir žinių susikomplektuoti visus reikalingus daiktus, todėl jiems siūloma įsigyti jau paruoštas kuprines, kurios apima svarbiausius daiktus, reikalingus ekstremalioms situacijoms.
Paklausa didėja, nes tiek gyventojai, tiek verslai vis dažniau suvokia pasirengimo svarbą. Pirkėjai domisi kuprinių turiniu, teiraujasi, kaip juo naudotis ir domisi galimybėmis papildyti kuprinę pagal individualius poreikius.
Pardavėjai siūlo įvairias kuprinių komplektacijas, atitinkančias skirtingus poreikius ir biudžetus. Dažniausiai pasirenkamos optimalios ir premium komplektacijos kuprinės, kuriose be pagrindinių daiktų yra papildomų priemonių, tokių kaip saulės baterijos ar vandens filtrai.