Nuo sausio įsigaliojo investicinė sąskaita
Kas dešimtas gyventojas (7 proc.) jau pradėjo naudotis nuo 2025 m. sausio įsigaliojusia investicine sąskaita arba dar ketina ja pasinaudoti (9 proc.), rodo „Citadele“ banko inicijuotos apklausos rezultatai. Vis dėlto, 49 proc. apklaustųjų nei investicinė sąskaita, nei apskritai investavimas nėra aktualus.
Trečdalis apklaustųjų apie investicinę sąskaitą nebuvo girdėję
Apklausos duomenimis, 32 proc. respondentų apie investicinę sąskaitą nežino, tačiau teigia norintys sužinoti daugiau. 20 proc. respondentų nurodė apie tokią priemonę žinantys, tačiau neketinantys ja naudotis, 29 proc. nežino ir teigia, jog investavimas jiems nėra aktualus.
„Citadele“ banko Lietuvos filialo vadovo Dariaus Burdaičio teigimu, investicinė sąskaita padeda kovoti su mitu, kad investavimas – sudėtingas procesas.
„Tai – įprasta banko sąskaita, kurią gyventojas naudoja tik investavimo tikslais, atskiriant lėšas nuo kasdienių operacijų. Ši priemonė palengvina investavimo procesą, suteikdama gyventojams galimybę deklaruoti savo investicijas ir sumokėti mokesčius už uždirbtą pelną ne kasmet, kaip buvo įprasta, o tik tuomet, kai lėšos yra išimamos iš investicinės sąskaitos“, – atkreipia dėmesį D. Burdaitis.
Trečdaliui apklaustųjų investavimas nėra aktualus
Vis dėlto, net 29 proc. respondentų nurodė, jog investavimas jiems nėra aktualus. D. Burdaičio teigimu, lyginant Baltijos šalis, už lietuvius aktyviau investuoja ir estai, ir latviai.
„2024 m. bankui išleidus obligacijų emisiją, jas įsigijusių Lietuvos smulkiųjų investuotojų dalis sudarė mažiausiai iš Baltijos šalių, vos 26 proc. Kita vertus, Lietuvos banko duomenys nuteikia optimistiškai – vien per 2023 metus Lietuvoje investuotojų skaičius išaugo 75 proc. “, – teigia D. Burdaitis.
Reprezentatyvią Baltijos šalių gyventojų apklausą atliko tyrimų agentūra „Norstat“ 2025 metų sausį. Internetinės apklausos būdu Lietuvoje apklausta mažiausiai 1000 gyventojų nuo 18 iki 74 metų.
Parengta remiantis elta.