Vokietija balsuos dėl istorinio gynybos išlaidų didinimo

Pasaulis, SaugumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Frydrichas Mercas
Naujasis Vokietijos kancleris Frydrichas Mercas, Eltos nuotrauka

Vokietija svarsto ženkliai padidinti gynybos biudžetą

Šiandien Berlyne priimamas sprendimas, turintis potencialą radikaliai pakeisti Europos gynybos ateitį ir jos paramą Ukrainai. Vokietijos parlamentas, Bundestagas, balsuos dėl sprendimo leisti gynybos išlaidoms išaugti[1].

Tai galėtų atverti kelią didžiuliems investicijų padidinimams į karinę gynybą, tuo metu, kai Rusija pasiekia laimėjimų Ukrainoje, o Vašingtonas signalizuoja, kad Europa negali ilgiau tikėtis nuolatinės JAV apsaugos.

„Šis balsavimas Bundestage yra labai svarbus“, teigia prof. Monika Schnitzer, Vokietijos Ekonomikos ekspertų tarybos pirmininkė. „Po Miuncheno saugumo konferencijos ir D. Trumpo-V. Zelenskio ginčo Europa gavo prabudinčią žinią. Pirmą kartą europiečiai gali nesugebėti pasikliauti Vašingtonu. Po to daugelis žmonių kentėjo bemieges naktis.“

Gynybos išlaidos Europoje auga: Vokietija jau rekordininkė

„Gynybos išlaidų Vokietijoje augimas priklauso nuo įvykių šioje šalyje, kaip didžiausios gynybos biudžeto turėtojos regione“, sako Dr. Fenella McGerty, Londone įsikūrusio Tarptautinio strateginių tyrimų instituto vyresnioji mokslininkė.

Praėjusiais metais Vokietija padidino gynybos išlaidas 23,2%, tai padėjo pasiekti rekordą, 11,7% augimą visos Europos gynybos biudžete.

„Vokietijoje paskelbti svarbūs iniciatyvos yra esminės tolimesniam augimui“, priduria Dr. McGerty. „Be šių iniciatyvų, bet koks pasiektas progresas stiprinant Vokietijos karines galimybes galėjo sustoti.“

Naujas Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas susiduria su laiko trūkumu. Parlamentas susirinks kovo 25 d., tačiau ne visi pasisako už tai, kad būtų skiriama tiek daug pinigų, ypač gynybai. Tiek dešiniųjų partija AfD, tiek kairieji Linke partija, žadėjo tam pasipriešinti.

Vokietija svarsto didinti išlaidas gynybai. ELTA

Pasauliniai įvykiai lemia ir Europos ateities sprendimus dėl saugumo

Panašiai kaip ir šių metų Miuncheno saugumo konferencijoje, kur JAV viceprezidentas JD Vance’as pasmerkė Europos migracijos ir žodžio laisvės politiką, Europoje jaučiamas spaudimas keisti gynybos strategiją. Be to, JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas priminė NATO nariams, kad 80 metų trukusi JAV gynybos pagalba Europai jau nėra garantuota.

Europoje gynybos strategai jau pradėjo ruoštis neįsivaizduojamiems scenarijams, kai Rusija pasiekia laimėjimų Ukrainoje, vėl stiprina savo kariuomenę ir per trejus metus grėsmingai kelia pavojų NATO rytiniams nariams, tokiems kaip Baltijos valstybės.

„Balsavimas yra svarbus Vokietijai ir visai Europai“, teigia Edas Arnolds, Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto vyresnysis mokslininkas. „Tai nustatys precedentą ir leis kitiems sekti pavyzdžiu. Tačiau praėjus trims metams nuo Ukrainos invazijos, Vokietijos atvejis primena, kad daugiau pinigų gynybai yra būtina, tačiau nepakankama.“

Šiandieninis sprendimas gali lemti ne tik Vokietijos, bet ir visos Europos gynybos politikos kryptį. Jei JAV toliau negali būti laikoma patikima saugumo garantija, Europa turi iš naujo įvertinti savo pajėgumus ir pasirengimą ateities iššūkiams.