Žiema nėra tinkamas laikas galvoti apie imunitetą, nes jį stiprinti reikia nuolat, nepriklausomai nuo metų laiko
Žiemą kyla daug sveikatos problemų. Peršalimas, gripas ir daugelis kitų bėdų vargina mus šiuo metų laiku. Kodėl? Todėl, kad šaltas oras silpnina mūsų imuninę sistemą ir daro ją labiau pažeidžiamą. Imunitetą svarbu stiprinti nuolat, o tai galima daryti ir geriau maitinantis[1].
Mūsų imunitetas yra sudėtinga fiziologinė sistema. Ją veikia daugybė veiksnių, o tinkama mityba visą gyvenimą padeda palaikyti geriausią šios sistemos būklę. Vitaminai ir mineralai labai reikalingi, kad organizmas veiktų tinkamai ir imuninė sistema būtų stipri bei pasiruošusi susitvarkyti su virusais, bakterijomis ir ligomis, kurios kartais užklumpa.
Sveika imuninė sistema priklauso nuo būtinų vitaminų, tačiau daugeliui iš mūsų trūksta maistinių medžiagų, reikalingų gerai savijautai užtikrinti. Taip gali būti todėl, kad nesimaitiname subalansuotai arba sergame tokia liga kaip Krono liga, dėl kurios sunku pasisavinti vitaminus. Susirgimai gali atsirasti ir dėl hormonų ar autoimuninės sistemos sutrikimų. Tai gali stipriai sutrikdyti imuninės sistemos atsaką.
Panašiai yra ir su vitamino D ar C trūkumu. Tokie mineralai ir vitaminai, kurie yra būtini imuninei sistemai ir organizmo atsparumui gerinti, gali paveikti imunitetą ir tai, kaip susitvarkome su ligomis. Šių vitaminų kiekiu organizme reikia rūpintis nuolat, nes kartais organizmas jų nepasisavina tinkamai. O gerti vitaminą C kai jau sergame nėra taip naudinga kaip nuolat palaikyti jo bei kitų reikalingų medžiagų kiekį organizme iki žiemos ir peršalimo ligų sezono.
Tačiau vitamino C reikia ne tik imuninei sistemai, nes jis susijęs ir su daugiau svarbių organizme vykstančių procesų.
Vitaminas C reikalingas ne tik imuniteto atsparumui palaikyti, bet ir yra naudingas augimui bei vystymuisi
Vitaminas C yra svarbi maistinė medžiaga, reikalinga augimui ir vystymuisi, ypač imuniteto stiprinimui. Jis reikalingas audinių augimui ir atstatymui, padeda gyti žaizdoms ir yra antioksidantas, apsaugantis mūsų ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos[2]. Jis taip pat yra stiprus antivirusinis preparatas, padedantis apsisaugoti nuo peršalimo, gripo ir net COVID-19. Ne vienas gydytojas ir ekspertas teigia, kad vitaminas C yra svarbus COVID-19 profilaktikai ir gydymui.
„Išbandome daugybę šio viruso gydymo būdų ir vitaminas C yra vienas iš geriausių variantų. Jis yra antivirusinė priemonė ir yra lengvai prieinamas ne tik vaisiuose ir daržovėse, bet ir įvairiuose be recepto parduodamuose maisto papilduose. Taip pat jis siūlomas ir gerklės pastilių ar kramtomosios gumos pavidalu“, – sako imunologas Donaldas Marksas.
Vitaminas C atlieka svarbų vaidmenį kontroliuojant infekcijas ir gydant žaizdas. Jis reikalingas kolagenui, jungiamojo audinio skaiduliniam baltymui, kuris yra išaustas įvairiose organizmo sistemose: nervų, imuninėje, kaulų, kremzlių, kraujo ir kitose. Vitaminas padeda gaminti keletą hormonų ir cheminių pasiuntinių, naudojamų smegenyse ir nervuose. Jis yra susijęs su daugiau procesų nei yra įprasta manyti.
Kaip žinoti, kada organizmui trūksta vitamino C?
Visada reikai atkreipti dėmesį į tai, kad vitamino C paros norma priklauso nuo amžiaus ir lyties.
Suaugusiems vyrams rekomenduojama suvartoti 90 miligramų vitamino C per dieną, o moterims – 75 miligramus per dieną.
Dažniausi vitamino C trūkumo rizikos veiksniai yra netinkama mityba, alkoholizmas, anoreksija, sunkios psichikos ligos, rūkymas ir dializė, autoimuninės ligos ar kiti organizme jau esantys virusai, pavyzdžiui, ŽPV.
Štai keletas požymių, rodančių, kad jums gali trūkti vitamino C ir turėtumėte paprašyti gydytojo patikrinti šio svarbaus vitamino kiekį kraujyje, kad galėtume įvertinti būklę ir poreikį papildomam kursui papildų, kurie padėtų sustiprinti imuninę sistemą bei kitus organizmo procesus, kuriems trūksta riekiamų medžiagų.
Nelygi oda, keratozė, kitos odos bėrimų problemos. Kai vitamino C kiekis yra mažas, jis trukdo kolageno gamybai ir gali sukelti odos būklę, vadinamą keratoze. Esant šiai būklei, dėl porose susikaupusio keratino baltymo galite pastebėti nelygią viščiuko odą ant užpakalinės rankų dalies, šlaunų ar sėdmenų. Ši būklė paprastai išnyksta pradėjus vartoti maisto papildus arba imantis konkrečios gydomosios odos priežiūros.
Šaukšto formos nagai su raudonomis dėmėmis ar linijomis. Tai būsena, kai nagai yra platėjantys ir pakankamai plokšti. Šaukštelio formos nagai siejami su geležies stokos mažakraujyste, tačiau jie taip pat siejami su vitamino C trūkumu. Tokiu atveju tikslinga pasitikrinti abiejų medžiagų kiekį.
Sausa, pažeista, šiurkšti oda. Sveiką odą sudaro daug vitamino C, ypač epidermį, arba išorinį sluoksnį. Didelis vitamino C suvartojimas siejamas su geresne odos kokybe, o mažesnis suvartojimas siejamas su padidėjusia sausos, raukšlėtos odos atsiradimo rizika. Naudoti vitamino C papildus ir odos priežiūros priemones sykiu yra labai naudinga nes organizmas pasipildo vitaminų tiek iš vidaus, tiek iš išorės.
Dažnai atsirandančios mėlynės. Kai po oda esančios kraujagyslės plyšta ir dėl to kraujas patenka į aplinkines sritis, atsiranda mėlynių. Lengvas mėlynių atsiradimas yra dažnas vitamino C trūkumo požymis, nes dėl prastos kolageno gamybos susilpnėja kraujagyslių sienelės ir bet kokia trauma ar nedidelis susitrenkimas iššaukia rimtas mėlynes.
Nuovargis ir prasta nuotaika. Du iš pirmųjų įspėjamųjų vitamino C trūkumo požymių yra nuovargis ir bloga nuotaika. Šie simptomai gali pasireikšti dar prieš pasireiškiant visiškam vitamino C trūkumui, tačiau juos galima greitai pašalinti vartojant pakankamai vitamino C. Žinoma, tai gali būti susiję su kitais faktoriais, bet vitamino C trūkumas yra vienas iš dažnesnių.
Jei norite natūraliai pasipildyti vitamino C atsargas ir nejaučiate simptomų, kurie indikuoja jo trūkumą, galite pagalvoti apie mitybą[3]. Maisto produktai, kurie gali padėti padidinti vitamino C kiekį, yra acerola vyšnios, juodieji serbentai, saldžiosios raudonosios paprikos, kiviai, citrusiniai vaisiai, braškės, papajos, brokoliai ir petražolės.