Vis dar neišspręsta COVID-19 atsiradimo mįslė

Korona linija, Mokslas, TeorijosNežinomas Autorius
Suprasti akimirksniu
COVID-19 atsiradimas
Mokslininkai vis dar negali tvirtai pasakyti kaip ir kodėl išplito COVID-19. (Annos Shvets/Pexels nuotrauka)

Nors koronavirusas pradėjo plisti beveik prieš pusantrų metų, jo istorija vis dar neaiški

Praėjo daugiau nei metai nuo netikėtai pasaulį užgriuvusios pandemijos pradžios. Norint užkirsti kelią panašiems atvejams ateityje, reikia ne tik kovoti su dabartinėmis pasekmėmis, bet ir stengtis suprasti kaip Covid-19 atsirado ir paplito tarp žmonių. Gaila, bet iki šiol nėra visus patenkinančio vieno atsakymo. Tarp mokslininkų paplitusi nuomonė, kad virusas atsirado iš šikšnosparnių, kurie jį pernešė kitiems žinduoliams, o pastarieji – žmonėms.[1] Ši teorija turi keletą „skylių“:[2] dar niekas nesukūrė detalios ir tikėtinos esamo viruso evoliucijos istorijos; nėra iki galo nustatytas viruso prototipas, pirminis šaltinis; taip pat, kas labai keista, nėra aiški tiksli paplitimo vieta, laikas ir nėra žinoma kas ir kaip užsikrėtė pirmas. Nors atsakymo dar reikės palaukti, svarbu atsiminti, kad reikia nenustoti kelti klausimus. Atsakymas gali slypėti kitur, nei manėme.

Yra žinoma, kad įvairios šikšnosparnių rūšys savyje nešioja didelį kiekį koronavirusų. Tiesiogiai, arba netiesiogiai, natūraliu būdu jie gali perduoti virusą žmonėms. Bet įmanomas ir nenatūralus perdavimo būdas. SARS-CoV-2, arba jo ankstesnė versija, buvo renkama žmonių iš šikšnosparnių, arba kitų žinduolių, laikoma laboratorijoje, studijuojama jos molekulinė sandara, genetiškai modifikuojama ieškant biologinių jos savybių ir tada netyčia paleidžiant už laboratorijos ribų.[3] Panašiai atsitiko 2003 metais, kai keturis kartus iš laboratorijos „pabėgo“ SARS-CoV. Bet kokiu atveju, sunku pasakyti kaip viskas vyko, nes Kinija tuo metu atsiribojo nuo pasaulio, ilgą laiką neigė viruso paplitimo galimybę ir neleido suburti nešališką tyrimui skirtą ekspertų komandą. Faktas tik tas, kad po pasaulį išsimėtę virusologijos centrai pajėgūs manipuliuoti patogeniškų virusų genomu. 

Yra manančių, kad tyčinis viruso sukūrimas ir paleidimas į pasaulį neįmanomas, nes niekas iki to laiko neturėjo žinių ir patirties būtent su šiuo virusu. Argumentuodami prieš tai, specialistai remiasi tuo, kad koronaviruso atmainos RaTG13 ir RmYN02, labiausiai panašūs į SARS-CoV-2, buvo atrasti ir studijuojami laboratorijose iki dabartinės pandemijos. Vienas iš jų panašus į SARS-CoV-2 savo domenu, kuris jungiasi prie receptoriaus, kitas – furino skilimu. Belieka tik spėlioti apie kokioje nors pasaulio laboratorijoje vykusius slaptus eksperimentus, kurių metu mokslininkai, turėdami vieną ar kitą tikslą, įvairiai kombinavo esamus virusų modelius. Šis trečiasis paplitimo modelis akivaizdžiai remiasi intencija padaryti žmonėms žalą. 

Kol kas neįmanoma atmesti visų COVID-19 paplitimo scenarijų

Nė vienas iš šių scenarijų negali būti atmestas, arba patvirtintas, kol nėra aišku kaip kilo pandemija. Jei atsiras neginčijamų įrodymų, kad žmonėms virusą perdavė tiesioginiu būdu šikšnosparniai, tuomet reikės dėti pastangas suprasti ir reguliuoti kontaktą tarp jų. Jei virusas pasklido iš laboratorijos siekiant sukelti pandemiją, tuomet reikėtų bandyti suprasti įvykių eigą ir neleisti tam pasikartoti ateityje. Vietoje pirštų badymo į visas puses, geriau susitelkti į kiekvieną scenarijų atskirai ir bandyti sistemiškai ir kuo objektyviau ištirti esamus duomenis. Tai yra kelias į geresnį supratimą. Tam reikia mokslinių žinių, specialių metodų, aiškumo ir kooperacijos. 

Didžiausią iššūkį galimam supratimui kelia tiesioginių SARS-CoV-2 giminaičių nežinojimas. Šiuo požiūriu RaTG13 and RmYN02 nėra tokie artimi. Dėl koronaviruso genomo gebėjimo įvairiai modifikuoti savo struktūrą, kombinuoti skirtingus elementus, lyginant su kitomis atmainomis, labai sunku surasti giminės medį arba liniją. Pereinant nuo vieno šeimininko link kito, virusas pats pasikeičia, todėl lengva pamesti iš akių priežasčių ir pasekmių grandinę. 

Norint pasiekti pažangą Covid-19 pandemijos tyrime, reikia kelių etapų. Visų pirma reikia turėti papildomų viruso genomo sekų iš kitų šikšnosparnių rūšių ir kitų žinduolių, kad būtų galima juos palyginti. Tuomet nustatyti SARS-CoV-2 mechanizmo evoliucijos eigą keičiantis aplinkos sąlygoms. Be to, reikia nepamiršti ir antikūnų mėginių tyrimo iš susirgusiųjų Covid-19 bei panašiomis virusinėmis ligomis. Taip pat ir laisvai prieinamų duomenų iš įvairiausių virusologijos tyrimo centrų: kokie iki pandemijos pradžios ten daryti eksperimentai, kokiu tikslu ir kas pasiekta. Visa tai padėtų geriau suprasti pandemijos atsiradimo aplinkybes. 

Kinija mano, jog virusas išplito per šaldytą produkciją

Kinija iškėlė dar vieną naują pandemijos atsiradimo ir paplitimo hipotezę.[4] Pagal juos virusas atkeliavo už Kinijos ribų dar iki pandemijos pradžios, greičiausiai kaip pakeleivis su importuojamais šaldyto maisto produktais, kurie pakliuvę į Vuhano miesto turgų pasklido po pasaulį. Žinant, kad virusas stipriausiai smogia esant žemai temperatūrai, tai neturėtų stebinti. Vienas iš Indijoje apsistojusių Kinijos diplomatų „Tviteryje“ išreiškė nuomonę, kad būtinas gilesnis tyrimas, norint nustatyti ar nebuvo prie viruso paplitimo prisidėjusi Amerikos kariuomenė. Pagal Kinijos valdžią, svarbu atskirti viruso paplitimo vietą nuo jo atsiradimo vietos. Viename straipsnyje Kinijos mokslininkai rašė apie tai, kad galimai virusas atsirado Indijoje, keletą mėnesių iki paplitimo Kinijoje, bet neilgai trukus, pačių autorių sprendimu, straipsnis buvo pašalintas. Autoriai atsisakė komentuoti to priežastis, bet pagal kitus, tai yra normali praktika, kai autoriai mato, kad straipsnyje yra klaidų ir neaiškumų. 

Vakarų mokslininkai abejoja šaldyto maisto teorija, nes virusas didžiausia dalimi plinta kartu su kvėpavimo takų išskiriamais lašeliais. Panašiai kaip teigiamas mėginio testas nebūtinai reiškia, kad susirgęs turi galimybę užkrėsti kitus, taip pat ir viruso skleidžiami signalai ant šaldyto kieto paviršiaus nereiškia, kad jis lengvai gali pakliūti į kito organizmą ir sukelti ligą.

Bet kokiu atveju, Kinija nori atsikratyti „ligos sukėlėjo“ etiketės, todėl bando kaltę numesti kitiems, ypač JAV. Pastaroji pati ilgą laiką skelbė nuomonę, kad dėl neapdairumo Vuhano virusologijos centre atliekant įvairius eksperimentus ir bandymus iš ten po pasaulį pasklido SARS-CoV-2. Vietoje tokio jau minėto badymo pirštais metodo, neprošal būtų visiems susitarti ir pripažinti, kad viruso pradžia kelia daug problemų ir neaiškumo.