Vilniaus „Jeep“ arenos skandalas: savivaldybė permokėjo milijonus

Lietuva, SportasG. B.
Suprasti akimirksniu
„Jeep“ arena
Dėl „Jeep“ arenos ir toliau lieka daugybė neatsakytų klausimų. Stop kadras

„Jeep“ arenos įsigijimo bei panaudojimo istorija toliau lydi Vilniaus savivaldybę

Vilniaus savivaldybė galimai įsipainiojo į neskaidrią istoriją dėl „Jeep“ arenos įsigijimo ir perleidimo ja naudotis privatiems krepšinio klubams.

Dar 2021 m. pabaigoje paaiškėjo, kad Vilniaus savivaldybė už beveik 3,56 mln. eurų rengiasi pirkti „Jeep“ areną, kurioje treniruojasi ir rungtyniauja Vilniaus „Ryto“ bei „Perlo“ krepšinio klubai[1].

Tuomet skelbta, kad arena buvo patikėta valdyti viešajai įstaigai „Active Vilnius“, kuri valdo ir kitus miesto sporto objektus.

Vis dėlto, netrukus į dienos šviesą iškilo intriguojantys faktai. Paaiškėjo, kad savivaldybė už areną paklos gerokai didesnę pinigų sumą, nei tą, kuria pastatas buvo įvertintas.
Neaiškumų kilo ir dėl sprendimo būtent „Active Vilnius“ skirti valdyti areną, o dabar kvestionuojama ir tai, ar krepšinio klubas Vilniaus „Rytas“ apskritai moka už arenos nuomą.

Už areną mokėjo beveik keliais milijonais daugiau, nei ji to verta

„Jeep“ areną Vilniaus miesto savivaldybė įsigijo sostinę dar valdant ankstesniam merui Remigijui Šimašiui. Dabartinis miesto meras Valdas Benkunskas tuo metu ėjo vicemero pareigas ir teigė, kad savivaldybė nori, jog arenoje žaistų reprezentacinės miesto krepšinio komandos, „Rytas“, „Perlas“, „Kibirkštis“.

Klubams miesto taryba suteikė galimybę areną nuomoti: prieš keletą metų treniruočių valanda salėje kainavo 65 eurus, varžybų – 350 eurų, dienai išsinuomoti salę kainavo apie 3 tūkst. eurų. „Active Vilnius“ suteikta galimybė taikyti 20 proc. nuolaidą komerciniams įkainiams.

Vis dėlto, įdomu tai, kad domėtis arenos įsigijimu savivaldybė pradėjo 2021 m. vasarą ir tada užsakė pirmąjį pastato turto vertinimą. Jis parodė, kad arena verta virš 2 mln. eurų. Vėliau sekė kitas turto vertinimas, kuris jau parodė kiek didesnę kainą.

Tačiau trečiasis turto vertinimas tų pačių metų lapkritį jau parodė, kad „Jeep“ arena yra verta beveik 3,9 mln. eurų[2].

Tarybos narys Aleksandras Nemunaitis jau tada socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, kad turto vertinimas buvo užsakomas tol, kol savivaldybei pavyko pagrįsti, kodėl objektas yra perkamas.

„2021-07-23 turto vertintojų nustatyta vertė – 2,15 mln. Eur. Savivaldybei netinka…2021-09-20 turto vertintojų nustatyta vertė – 2,4 mln. Eur. Savivaldybei vistiek netinka. Juk reikia pagrįst kodėl perkamas toks objektas neieškant alternatyvos! VMS nepasiduoda ir nusisamdo dar trečią vertintoją. Pagaliau!!! Tarptautinė NT paslaugų įmonės grupės „Newsec“ atliktas vertinimas parodo reikiamus skaičius – 3.87 mln. Eur.“, – rašė jis[3].

A. Nemunaitis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas buvo (ir tebėra) sostinės krepšinio klubo „Rytas“ valdyboje. Savo ruožtu pats A. Bužinskas teigė, kad trečias vertinimas buvo platesnio masto rinkos analizė.

Vis dėlto, A. Nemunaitis teigė, kad ekonomikos posėdžio metu dar buvo pasiūlymų neskubėti ir pasiderėti, bet viskas vyko gana greitai ir taryboje pirkimas buvo patvirtintas skubos tvarka.

Visa tai įvyko nepaisant to, kad šalia esančią „Twinsbet“, anksčiau – „Avia Solutions Group“ areną valdantis verslininkas Gediminas Žiemelis teigė, kad „Jeep“ arenos pastatą jam siūlė pirkti už 2,6 mln. eurų, nors Vilnius galiausiai nusipirko už 3,6 mln.
„Jeep“ arena
„Jeep“ arena naudojasi sostinės krepšinio klubas „Rytas“. Stop kadras

„Active Vilnius“ įsitraukimą kritikavo Konkurencijos taryba

Be to, Konkurencijos taryba nustatė, kad Vilniaus savivaldybės tarybos sprendimas įmonei „Active Vilnius“ be konkurencingos procedūros perduoti savivaldybei priklausantį „Jeep“ arenos treniruočių pastatą ir ketinimai pirkti paslaugas galėjo iškreipti konkurenciją rinkoje[4].

Konkurencijos taryba savivaldybei rekomendavo įvertinti, kaip vidaus sandoriai paveiks rinką ir vartotojus, o atsižvelgusi į Viešųjų pirkimų tarnybos nuomonę, kad planuojama sudaryti sutartis neatitinka Viešųjų pirkimų įstatyme numatytų vidaus sandorio sudarymo sąlygų, padarė išvadą, jog „Jeep“ arenos treniruočių pastato perdavimas savivaldybės įstaigai bei planuojama pasirašyti sutartis dėl paslaugų pirkimo gali sudaryti skirtingas konkurencijos sąlygas rinkoje veikiantiems ūkio subjektams.

Konkurencijos taryba pažymėjo, kad remiantis šiuo metu galiojančiu teisiniu reglamentavimu, išimtiniais atvejais savivaldybių sprendimai pavesti paslaugas teikti be konkurencingos procedūros savo valdomoms bendrovėms yra leidžiami, pavyzdžiui, sudarant vidaus sandorius.

Vis dėlto, jei vidaus sandorio kriterijai nėra tenkinami, reikia atsižvelgti, kad gali būti ir daugiau ūkio subjektų, turinčių treniruočių sales bei galinčių ir norinčių teikti savivaldybės įstaigai pavestas paslaugas, todėl savivaldybės sprendimas ir sutartis, jeigu būtų sudaryta, galėtų privilegijuoti įstaigą kitų atitinkamoje rinkoje veikiančių ūkio subjektų atžvilgiu.

„Jeep“ arena
„Jeep“ arena yra įsikūrusi šalia „Twinsbet“ arenos, anksčiau vadintos „Avia Solutions Group“ arena. Stop kadras

Krepšinio klubas arena naudojasi nemokamai?

Tarybos narys A. Nemunaitis dabar vėl atkreipia dėmesį į „Jeep“ arenos situaciją ir teigia, kad privatūs krepšinio klubai arena galimai naudojasi be jokio nuomos mokesčio.

A. Nemunaitis neseniai kreipėsi į „Active Vilnius“ vadovą Gintą Teslią, kuris anksčiau vadovavo „Pabo Latino“, kad sužinotų, kokiomis sąlygomis krepšinio klubas Vilniaus „Rytas“ nuomojasi „Jeep“ areną.

Iš pradžių, tarybos narys gavo neigiamą atsakymą. Vėliau pakartojus užklausą, jis jau gavo tokį atsakymą: „Šiuo atveju gautame paklausime nėra detalizuojama kaip prašoma pateikti informacija yra susijusi su Taryboje nagrinėjamais ar rengiamais nagrinėti klausimais ar kaip prašoma pateikti informacija yra susijusi su tarybos nario funkcijomis. Prašoma pateikti informacija nėra susijusi su sporto finansavimo ar kitais tarybos kompetencijos klausimais“[5]. Vėliau A. Nemunaitis analogiškus atsakymus gavo ir iš savivaldybės Sporto skyriaus vadovo Edvino Eimanto.

Vilniaus miesto tarybos narys A. Nemunaitis teigia, kad toks informacijos slėpimas gali slėpti gana neskaidrią veiklą.

„Nelabai ir buvo slepiama, kad „Jeep“ areną Vilnius perka „Rytui“, bet buvo žadėta, kad jis ją nuomos. Vilniaus teisès aktuose nurodyta, kad klubai, kuriuose Vilniaus miestas yra dalininkas, už arenų ir stadionų nuomą moka ne komercinę kainą, o „savikainą“. Tą „savikainą“ aš ir bandau sužinoti prašydamas „Active Vilnius“ sutarties su „Rytu“. Neduoda! Jau ir turiu įtarimų kodėl neduoda. Nes greičiausiai net tos „savikainos“ niekad nėra mokėjęs „Rytas“. Tiesiog privatus klubas naudojasi nemokamai miesto infrastruktūra nupirkta už 3.5 mln. Eur. Bandė lyg „Rytas“ užskaitą daryt. Neva jie reklamuoja „Jeep“ areną. Nežinau kaip tai atrodytų. Norėčiau būti neteisus, bet kai Tarybos nariui, Kontrolės komiteto nariui, neleidžia susipažinti su dokumentais, kurie šiaip turėtų būti vieši, tenka pačiam rinkti informaciją“, – teigia tarybos narys A. Nemunaitis.

Dar gerokai iki to, kai Vilniaus savivaldybė įsigijo „Jeep“ areną, buvo skelbta, kad „Rytas“ už jos nuomą per metus pakloja įspūdingai didelę sumą.

2018-2019 m. audito duomenys rodė, kad per sezoną klubas už areną sumoka net 300 tūkst. eurų[6]. Tuomet tai buvo maždaug dešimtadalis viso klubo biudžeto ir gerokai daugiau nei už arenas moka kiti krepšinio klubai.