Suprasti akimirksniu
  • Didžioji dalis lietuvių be spalvotų margučių neįsivaizduoja savo šv. Velykų stalo
  • Netradiciniai būdai dažyti margučius: nuo spalvotų kaklaraiščių, iki skutimosi putų
  • Kiaušinių marginimo istorija – senesnė už krikščionybę
Šaltiniai
Margučiai
Šv. Velykos neįsivaizduojamos be margučių. Bianca Ackermann/Unsplash nuotrauka

Didžioji dalis lietuvių be spalvotų margučių neįsivaizduoja savo šv. Velykų stalo

Netrukus visas krikščioniškasis pasaulis švęs vieną didžiausių pavasario švenčių – Šv. Velykas. Milijonams tikinčiųjų tai diena, kai Kristus prisikėlė iš numirusiųjų po nukryžiavimo, kitiems – tai graži ir jauki pavasarinė šventė, per kurią susiburia šeima ir visi artimieji, džiaugiasi vieni kitų draugija, gardžiais valgiais ir, žinoma, margučiais.

Juk ne paslaptis, kad namų puošimas, velykinių kiaušinių marginimas, ridenimas bei jų daužymas yra pagrindinės šios didžiosios pavasario šventės tradicijos, kurios suteikia ypatingos nuotaikos.

Kaip rodo skirtingos apklausos, šios tradicijos ne tik nekinta, bet ir kiekvienais metais yra vis vertinamos tarp lietuvių. Štai, pavyzdžiui, vienos mėgstamiausių tradicijų – velykinių kiaušinių marginimo laikosi net 71 proc. apklaustųjų[1].

Lietuviai velykinių kiaušinių dažymui dažniausiai naudoja svogūnų lukštus ar įvairius augalus, tai daro net 88 proc. apklaustųjų. Toliau pagal populiarumą rikiuojasi parduotuvėje perkami dažai, jais dažyti kiaušinius renkasi 47 proc. respondentų.

Vis dažniau pasitelkiami ir kiek mažiau populiarūs kiaušinių marginimo būdai, pavyzdžiui, ciberžole, uogomis ar kitais natūraliais būdais.

Tačiau kiekvienais metais ieškoma dar daugiau naujovių, todėl pateikiame jums penkis, kiek netradicinius ir galbūt mažiau žinomus būdus, kuriais šiais metais galite papuošti savuosius margučius bei šv. Velykų stalą.

Didžioji dalis lietuvių be spalvotų margučių neįsivaizduoja savo šv. Velykų stalo. Annie Spratt/Unsplash nuotrauka
Didžioji dalis lietuvių be spalvotų margučių neįsivaizduoja savo šv. Velykų stalo. Annie Spratt/Unsplash nuotrauka

Netradiciniai būdai dažyti margučius: nuo spalvotų kaklaraiščių, iki skutimosi putų

Ryžiai. Dažant velykinius margučius ryžiais jums reikės kietai virtų kiaušinių, sausų ryžių, maistinių dažų, plastikinių puodelių. Iš pradžių pripildykite puodelius sausais ryžiais. Tada pasirinkite spalvotus maistinius dažų atspalvius ir įlašinkite 10-15 lašų kiekvienos spalvos tiesiai ant ryžių. Tuomet tuščią puodelį uždėkite ant puodelio su ryžiais ir papurtykite kol spalva pasidengs tolygiai. Kai dažai jau bus tolygiai pasiskirstę, į puodelį su spalvotais ryžiais įdėkite kiaušinį. Uždenkite kitu puodeliu bei kaip ir anksčiau, papurtykite, kol kiaušinis tolygiai pasidengs dažais. Tada atsargiai išimkite kiaušinį ir padėkite išdžiūti[2].

Audiniai. Margučius galima puošti ir skirtingų rūšių medžiagomis bei audiniais. Tai gana paprasta. Prieš dažant velykinį kiaušinį tiesiog įvyniokite jį į skirtingos tekstūros, ryškų bei spalvotą audinį. Taip ant kiaušinio bus sukuriamas sudėtingas spalvotas raštas, galbūt taškuotas arba languotas. Tai primins sudėtingą rankų darbo tapybą. Pasirinkto audinio kvadratą tiesiog tvirtai apvyniokite aplink kiaušinį, susukite ir suriškite. Kiaušinį panardinkite į pasirinktus dažus, palaikykite keletą minučių ir ištraukite. Kad rezultatai būtų geriausi, kiekvienam kiaušiniui naudokite naują audinio gabalėlį[3].

Šilkiniai kaklaraiščiai. Velykų kiaušinius galima dažyti ir šilku. Tam, žinoma, prireiks ne tik kiaušinių, bet 100 proc. šilko kaklaraiščių, baltos medvilnės audinio, acto, vandens, aliejaus. Pirmiausiai, pasiruoškite šilko audinį, supjaustykite į pakankamai didelius gabalus, kad būtų galima apvynioti kiekvieną kiaušinį. Tuomet kiaušinį dėkite į šilko gabalo vidurį, tvirtai apvyniokite ir suriškite. Kai kiaušinis jau yra apvyniotas šilku, dar kartą apvyniokite jį baltu medvilninio audinio gabalu. Tai padės išlaikyti šilką dažymo proceso metu. Pripildykite puodą vandens, į vandenį įpilkite maždaug šaukštą baltojo acto ir atsargiai įdėkite įvyniotus kiaušinius. Užvirinkite vandenį, tada sumažinkite ugnį ir leiskite kiaušiniams virti apie 20 min. Kiaušiniams išvirus, atsargiai išimkite juos, o prieš išpakuodami leiskite jiems visiškai atvėsti[4].

Skutimosi putos. Galbūt netikėta, kad velykinius kiaušinius galima įstabiai papuošti ir skutimosi putomis. Tam reikės kiaušinių, maistinių dažų, skutimosi putų, stiklinių indelių, popierinių servetėlių. Į gilią lėkštę arba dubenėlį išpurkškite didelį kiekį skutimosi putų. Tuomet ant išpurkštų putų užlašinkite pasirinktinių maistinių dažų, jų taip pat nepagailėkite – kuo daugiau jų, tuo ryškesnė spalva gausis. Tiesa, verta atsiminti, kad daug kartu sumaišytų skirtingų spalvų sukuria rudą spalvą, tad prisiminkite tai. Užlašinus dažų, maišykite juos su putomis, o tada tiesiog pavoliokite šioje masėje kiaušinį. Vėliau kiaušinius reikia sudėti ant popierinės servetėlės ir tiesiog palaukti apie 10 minučių kol spalvos išryškės.

Arbata. Vienas paprasčiausių būdų margučius papuošti arbata. Tam reikia kiaušinių, įvairių rūšių arbatos, vandens, puodo, acto. Užvirinkite vandenį ir jame užplikykite pasirinktą arbatą. Tuomet palikite arbatą mirkti bent 15-20 minučių, kad ji būtų stipri. Žinoma, galite reguliuoti arbatos stiprumą, kad gautumėte šviesesnes arba tamsesnes spalvas. Kai arbata užpliks, leiskite jai atvėsti iki kambario temperatūros. Tuomet į ją pilkite acto. Tai neprivaloma, bet gali padėti pagerinti spalvos intensyvumą. Kiaušinius įdėkite į atvėsusį arbatos mišinį, kad jie būtų visiškai panardinti. Galite palikti juos arbatoje nuo kelių valandų iki visos nakties, priklausomai nuo to, kokios sodrios spalvos norite. Vėliau kiaušinius atsargiai išimkite, padėkite juos, kad visiškai išdžiūtų.Kai kiaušiniai išdžius, galite juos palikti tokius, kokie yra, arba ištepti plonu aliejaus sluoksniu, kad kiaušiniai įgautų subtilų blizgesį.

Velykiniai kiaušiniai gali būti marginami įvairiais būdais. Roberto Sorin/Unsplash nuotrauka
Velykiniai kiaušiniai gali būti marginami įvairiais būdais. Roberto Sorin/Unsplash nuotrauka

Kiaušinių marginimo istorija – senesnė už krikščionybę

Kad ir kaip pasirinksite papuošti velykinius kiaušinius šiais metais, žinokite, kad prisijungsite prie tradicijos, skaičiuojančios ištisus amžius.

Juk kiaušinių dažymas – tai tradicija, susijusi su Velykomis daugelyje kultūrų, ypač Vakarų krikščionių tradicijose. Tiksli šios tradicijos kilmė nėra visiškai aiški, tačiau yra keletas teorijų ir interpretacijų. Etnologai yra linkę manyti, kad kiaušinių dažymo paprotys yra daug senesnis net už krikščionybę.

Štai, pavyzdžiui, Lietuvoje margučių paprotys žinomas jau nuo XVI a. Iš tiesų, margučiai žinomi kone visose slavų tautose: Lenkijoje, Ukrainoje, Gudijoje, Čekijoje. Dėl to, tikėtina, kad lietuvių tauta margučius perėmė iš slavų, nes latviai tokios tradicijos nežinojo.

Margučių puošimo tradicijos siekia laikus prieš krikščionybę. Gabe Pierce/Unsplash nuotrauka
Margučių puošimo tradicijos siekia laikus prieš krikščionybę. Gabe Pierce/Unsplash nuotrauka

Ekspertai sako, kad sudėtinga nustatyti margučių kilmę. Šiais laikais jų marginimas yra susijęs su Velykų šventėmis, tačiau paprotys yra daug senesnis už krikščionybę ir beveik visos senojo pasaulio tautos tą paprotį žinojo.

Dar prieš Kristaus gimimą kiaušinis buvo laikomas ne tik pavasario gamtos atgimimo simboliu, bet ir kiekvieno gyvio pradžios simboliu. Tokiu simboliu kiaušinį laikė ir senovės egiptiečiai, žydai, romėnai. 

Kai kurie mokslininkai mano, kad kiaušinių dažymo tradicija buvo ir pagoniškų pavasario švenčių dalis. Kiaušiniai galėjo būti laikomi vaisingumo, naujos gyvybės ir atgimimo simboliais.

Paplitus krikščionybei, pagoniškieji papročiai būdavo perkeliami jau į krikščioniškas šventes, o šv. Velykų atveju kiaušinis, simbolizuojantis naują gyvybę, tapo Jėzaus Kristaus prisikėlimo simboliu. Juk krikščionys tiki, kad Jėzaus prisikėlimas reiškia naują gyvenimą, o Velykų dieną mes būtent švenčiame šį įvykį. Taip pat žinoma, kad kiaušiniai laikomi akmens, kuris buvo nuverstas nuo Jėzaus kapo po jo prisikėlimo, simboliu.

Žinoma, moderniais laikais, kiaušinių dažymas ir puošimas tapo ne tik religine sąsaja, bet ir pramoga, smagiu šeimos užsiėmimu. Visa ši tradicija išsivystė iki šių dienų, kai margučių dekoravimo technikų, dažų bei puošybos elementų apstu, o šeimos bei draugų kompanijos gali konkuruoti, kieno gi margučiai vienais ar kitais metais bus išrinkti gražiausiais.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
3.arrow_upward
ourbestbites.com. Silk-Dyed Eggs {aka TIE-Dyed!} ourbestbites.com
4.arrow_upward
HADLEY MENDELSOHN, KELLY ALLEN, ANGELA BELT. 45 Easter Egg Dyeing Ideas That are Works of Art housebeautiful.com