Veganiški grietiniečiai: puošia ir pusryčių, ir švenčių stalą

Gyvenimas, SkanausNežinomas Autorius
Suprasti akimirksniu
Veganiški Grietiniečiai
Veganiški grietiniečiai. „GReat in the Kitchen“ nuotrauka

Grietiniečiai – Rusijos virtuvės klasika

Mūsų krašte ir aplinkinėse šalyse grietiniečiai yra tikra klasika. Jų istorija siejama su buvusios Sovietų Sąjungos laikais, o ir šis desertas populiariausias buvo butent sovietinėse šalyse. Ilgainiui, šie kepiniai šiek tiek nugrimzdo į užmarštį, prisimenami jie kaip senoviniai skanumynai, kiek neatitinkantys šių dienų kulinarijos tendencijų. 

Grietiniečiai yra Rusijos virtuvės kepinys, rusiškai vadinamas сочни arba сочники. Įdomūs jie yra tuo, jog juos gaminant naudojami ne du atskiri tešlos lakštai, o vienas didelis. Ant vienos tešlos pusės paskleidžimas įdaras, o kita paprasčiausia užlenkiama, pridengiant įdarą iš viršaus. Be to, ir užspausti tokio pyrago kraštų nereikia, tad pyragėlis lieka šiek tiek „prasižiojęs”[1].

Žvelgiant į šiuolaikinių desertų pasiūlą, grietiniečiai tikrai nėra itin įmantrūs: jie atrodo gan paprastai, o varškės įdaras taip pat negali konkuruoti su išpuoštais pyragais ar pyragėliais. Tačiau būtent tai ir žavi: akies galbūt ir netraukianti išorė slepia gardų vidinį įdarą, o ir grietiniečių paprastumas dera daugeliui progų. Šiuo kepiniu gardžiuotis galime tiek per pusryčius, tiek ir per svarbiausias metų šventes. Šiuos pyragėlius mėgsta tiek vaikai, tiek ir suaugę, o atsižvelgiant į mitybos pokyčius bei madas, dabar grietiniečiai tinkami ir veganams.

Taip, kai kam gali atrodyti keista: juk grietiniečių pagrindas yra varškė. Tačiau veganizuotas kepinys tikrai niekuo nenusileidžia originalui, be to, yra žymiai sveikesnis ir lengvesnis. Juk dažnai būna, kad žmonės, neseniai tapę veganais,  ilgisi tradicinių patiekalų, prie kurių buvo pripratę. Būtent todėl, kai kuriuos patiekalus ir veganizuojame. Šiuo populiaraus gardėsio receptu dalinasi maisto tinklaraštis „GReat in the Kitchen“: tai lengvai pagaminamas ir skoniu sužavintis desertas, patiksiantis ir vaikams, ir suaugusiems.

Gardūs veganiški grietiniečiai

Veganiški grietiniečiai tikrai sužavės tiek įprastai besimaitinantį, tiek ir užkietėjusį veganą. Tai gardus ir lengvai pagaminamas desertas, kuris išsiskiria savo universalumu.

Tešlai reikės:

300 g kvietinių miltų;

100 g veganiško sviesto (kambario temperatūros);

100 g kokosų jogurto;

75 g cukraus;

2 valg. šaukštų acto;

2 arb. šaukštelių kepimo miltelių;

1 valg. šaukšto vandens;

žiupsnelio druskos.

Įdarui reikės:

180 g natūralaus tofu;

60 g kokosų jogurto;

4 valg. šaukštų kokosų drožlių;

2 valg. šaukštų obuolių acto arba citrinos sulčių;

2 valg. šaukštų kvietinių miltų;

1 arb. šaukštelio vanilinio cukraus.

Gaminimo eiga:

Sviestą itin atidžiai išsukame su cukrumi iki purios masės. Tada, supilame kokosų jogurtą, actą ir vandenį, sudedame likusius tešlos ingredientus ir viską gerai išmaišome (iš pradžių – šaukštu, vėliau – rankomis). Tešla turi būti minkšta, tačiau nelipti prie rankų.

Išminkius tešlą suvoliojame ją į kamuoliuką, įvyniojame į maistinę plėvelę ir pusvalandžiui padedame į šaldytuvą. Kol tešla ilsisi, gaminame įdarą. Tofu nuvarviname ir nusausiname popieriniu rankšluosčiu. Tuomet, visus įdarui skirtus ingredientus, išskyrus kokosų drožles, sudedame į virtuvinį kombainą ir sutriname (pagal skonį – galima ir stambiau, kad būtų varškę primenančių „grūdelių“, ir iki glotnios tyrelės).

Sutrynus, įmaišome kokosų drožles. Tuomet, iš šaldytuvo išimame tešlą ir ją iškočiojame į maždaug 0,5 cm storio lakštą. Jame formelėmis išspaudžiame apskritimus, į juos sudedame po pilną arbatinį šaukštelį įdaro ir perlenkiame per pusę.

Galiausiai, grietiniečius atsargiai perkeliame į riebalais pateptą skardą. Viršų galime aptepti klevų ar agavų sirupu, sumaišytu su šiek tiek aliejaus. Kepame apie 20-25 min 220°C temperatūroje, kol gražiai pagels.

Žaiskime su įdarais

Nors grietiniečių pavadinimas tarsi signalizuoja, jog tai desertas, kuriame turėtų būti grietinės, varškės ar kitų pieno gaminių, galime įsitikinti, kad ir veganiški grietiniečiai nei skoniu nei išvaizda nenusileidžia savo giminaičiams. Na, o norint praplėsti savo skonių gamą, galime atrasti ir įvairesnių variacijų.

Gana populiaru tipinį varškės įdarą yra pakeisti obuoliais. Pakanka keptuvėje pakepinti kubeliais supjaustytus, pasaldintus obuolius. Iškepusius ir suminkštėjusius obuolius paliekame atvėsti bei nupilame susidariusį skystį. Vėliau, dedame į pyragėlių vidų. Jei obuoliai ne prie širdies, įdarui puikiai tinka ir kriaušės arba kurios nors mėgstamos uogos.

Tai puiki alternatyva klasikiniams grietiniečiams. Žinoma, iškepusius pyragėlius galime pagardinti ant viršaus užbirendami cukraus ar cinamono, o tada, metas juos patiekti. Šie kepiniai puikiai derės tiek prie puodelio karštos arbatos ar kavos, tiek ir prie stiklinės veganiško pieno. Išbandykite!