Vašingtonas draudžia JK dalintis kariuomenės žvalgybos informacija su Ukraina

Pasaulis, SaugumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Prezidentas Donaldas Trumpas priėmė Ukrainos lyderį Volodymyrą Zelenskį Baltuosiuose rūmuose. ELTA

Po pašlijusių santykių su V. Zelenskiu, JAV uždraudė Ukrainai pasiekti žvalgybinę informaciją

Jungtinės Amerikos Valstijos reaguoja į Ukrainos vadovo poziciją, pranešama, kad Jungtinei Karalystei uždraudžiama dalintis karinės žvalgybos informacija. Tai Ukrainai buvo labai vertingos detalės, kurių pagalba šalies kariuomenė galėjo turėti pranašumą kovos lauke.

CŽV direktorius John Ratcliffe, trečiadienį patvirtino, kad JAV apribojo dalijimąsi žvalgybos informacija su Ukraina[1]. Tai gali turėti įtakos Kijevo pastangoms kovoti su Rusijos pajėgomis. J. Ratcliffe „Fox News“ sakė:

„D. Trumpui kilo abejonių dėl to, ar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis tikrai yra įsipareigojęs taikos procesui, todėl jis nusprendė padaryti pauzę ir duoti jam laiko pagalvoti“.

Jis pridūrė: „Pauzė, kuri leido tai padaryti tiek kariniame, tiek žvalgybos frontuose, tikriausiai baigsis.“ Jis užsiminė, kad laikinas sustabdymas turėjo pastūmėti taikos derybas į priekį.

J. Ratcliffe tikisi, kad pauzė netrukus bus atšaukta, ir pabrėžė esąs pasiryžęs bendradarbiauti su Ukraina siekiant taikos. Ukraina dar neatsakė į J. Ratklifo pareiškimą, todėl neaišku, kiek ir kokių rūšių žvalgybos informacijos mainai tarp JAV ir Ukrainos buvo apriboti.

kariai
Ukrainos kariuomenė nebegaus žvalgybinės informacijos. ELTA

JAV žvalgybos informacija yra gyvybiškai svarbi Ukrainai

Trečiadienį pasirodė pranešimų, kuriuose teigiama, kad Vašingtonas nutraukė dalijimąsi žvalgybos informacija su Ukraina. Tačiau Ukrainos transliuotojas „Suspilne“ citavo šaltinį, kuris teigė, kad dalijimasis tęsiamas.

2024 m. JAV žiniasklaida pranešė, kad CŽV ir kitos JAV žvalgybos agentūros perdavė Ukrainai svarbią informaciją, kad ji galėtų sekti Rusijos karių judėjimą, padėti šnipinėjimo tinklams ir vykdyti tikslines raketų atakas.

JAV žvalgybos informacija yra itin svarbi Ukrainai, nes leidžia kariams strategiškai atakuoti Rusijos tiekimo linijas ir net taikinius Rusijoje, taip sulėtinant Maskvos pajėgas ir taupant išteklius. Tačiau D. Trumpo sprendimas įšaldyti JAV karinę pagalbą Ukrainai sukėlė susirūpinimą, kad Ukrainai po dviejų ar trijų mėnesių gali pritrūkti ginklų[2].

Be raketų ir šaudmenų, visos Jungtinės Karalystės žvalgybos agentūros ir karinės įstaigos gavo įsakymą, draudžiantį dalytis JAV gauta žvalgybine informacija, anksčiau pažymėta „Rel UKR“ (Releasable to Ukraine). Nuo pat konflikto pradžios Jungtinė Karalystė kartu su kitomis Vakarų sąjungininkėmis, pavyzdžiui, Australija ir Naująja Zelandija, dalijosi tokia žvalgybos informacija su Ukraina.

Draudimas turi įtakos tokioms Jungtinės Karalystės agentūroms kaip GCHQ ir Gynybos ministerijos žvalgybos padaliniams. JK karinės žvalgybos ekspertas Philas Ingramas žiniasklaidai sakė: „JAV sprendimas neleisti savo sąjungininkams dalytis JAV žvalgybos informacija su Ukraina yra tikėtinas.“

V. Zelenskio ir D. Trumpo susitikimas Baltuosiuose rūmuose. ELTA

V. Zelenskis teigia esąs pasiruošęs tiek taikai tiek susitarimui dėl mineralų

Pareigūnai patvirtino, kad JAV prezidentas sustabdė karinės pagalbos tiekimą Ukrainai po viešų nesutarimų su V. Zelenskiu. Dėl šio viešo ginčo, kuris pasėjo baimę ir kitose šalyse, Ukrainos vadovas paliko Baltuosius rūmus nepasirašęs vertingo susitarimo dėl Ukrainos retųjų žemių iškasenų.

Tačiau antradienį D. Trumpas sušvelnino savo poziciją Ukrainos prezidento atžvilgiu, gavęs V. Zelenskio laišką, kuriame jis dėkojo už JAV paramą. „Mano komanda ir aš esame pasirengę dirbti vadovaujant prezidentui D. Trumpui, kad pasiektume ilgalaikę taiką“, D. Trumpas citavo V. Zelenskio laišką.

D. Trumpas taip pat paminėjo, kad V. Zelenskis išreiškė pasirengimą pasirašyti susitarimą dėl naudingųjų iškasenų, pagal kurį JAV gautų 50 % pajamų iš Ukrainos naudingųjų iškasenų ir gamtinių išteklių. Šios pastabos pakartojo anksčiau paties V. Zelenskio pasakytą pareiškimą, kai jis teigė, jog „atėjo laikas taisyti padėtį“, ir nurodė pirmuosius žingsnius siekiant užbaigti karą.

Tikimasi, kad Kijivas dar gaus žvalgybinės informacijos iš kitų sąjungininkų, įskaitant pačią Jungtinę Karalystę. JK parlamente ministras pirmininkas Keir Starmer tiesiogiai neatsakė į klausimą apie dalijimąsi žvalgybos informacija, tačiau pabrėžė, kad „JAV, JK, Europa ir Ukraina dirba kartu, ir mes neturime rinktis tarp JAV ir Europos“.

Kovo 4 d. V. Zelenskis paskelbė pareiškimą, kuriame Ovaliajame kabinete kilusį ginčą pavadino „apgailėtinu“ ir dar kartą patvirtino esąs pasiryžęs siekti taikos vadovaujant D. Trumpui. JAV prezidentas savo kreipimesi į Kongresą pagyrė V. Zelenskio pareiškimą, tačiau nekomentavo, ar karinė pagalba bus atšaukta, kaip jis žadėjo[3].

Vasario 28 d. Ovaliajame kabinete įvykęs ginčas, kurio metu JAV vadovai kritikavo V. Zelenskį kaip „nedėkingą“ ir „nepasirengusį taikai“, uždelsė ilgai laukto abiejų šalių susitarimo dėl gamtinių išteklių pasirašymą. Savo pareiškime V. Zelenskis pakartojo esąs pasirengęs pasirašyti susitarimą, tačiau „CBS News“ pranešė, kad sąlygos vis dar neaiškios, nes D. Trumpas siekia palankesnių sąlygų.