Rugpjūčio mėnesio darbai sode ir darže: ko būtina neužmiršti
Šviežias derlius iš tiesų džiugina kiekvieną, o tas džiaugsmas dar labiau išauga, jei vaisiai, daržovės, uogos ar gėlės buvo užaugintos savo paties rankomis. Vasaros pabaigoje sodininkyste užsiimantys žmonės turėtų nepamiršti svarbių darbų, būtinų sėkmingo daržo, sodo ir gėlynų turėjimui. Žinoma, rugpjūčio mėnesį reikia ne tik nuimti tam jau pasiruošusį derlių, bet ir atlikti daug kitų užduočių.
Į rugpjūčio mėnesio darbų sąrašą įeina ne tik dirvos paruošimas, sėjimas ar kova su kenkėjais, bet ir daug kitų svarbių aspektų. Jei norite džiaugtis kuo sėkmingesniu sodu ir daržu, būtinai atlikite svarbiausius vasaros užbaigimo darbus ir pasiruoškite rudeniui.
Žemiau pateikiame tokių užduočių sąrašą, kurį turėtų įsidėmėti kiekvienas sode kapstytis mėgstantis žmogus. Neabejojame, jog šie patarimai pravers bene kiekvienam sodininkystės naujokui.
Svarbūs daržo darbai baigiantis vasarai
Rugpjūčio mėnesį nuimamas svogūnų, burokėlių, morkų, ankstyvųjų bulvių ir šparaginių pupelių derlius. Žinoma, pirmiausiai įsitikinkite, jog daržovės jau yra subrendusios ir tam pasiruošusios. Pavyzdžiui, svogūnus reikėtų rauti lauk tik tada, kai jau išgula svogūnų laiškai, o suaugę svogūnėliai įgauna gelsvą atspalvį. Be to, patį derlių reikia laikyti vėsiai ir apsaugoti nuo saulės spindulių. Tokiu atveju daržo gėrybės ilgiau džiugins savo šviežumu ir iškęs ne tik rudenį, bet ir žiemą.
Nežinote ką sėti rudeniui? Jei skaitote straipsnį rugpjūčio pradžioje, vis dar galite pasėti lapinių burokėlių, kurie subręsta per maždaug du mėnesius. O toliau rinkitės greitos vegetacijos daržoves, tokias kaip ridikėliai, špinatai ar salotos.
Rugpjūtį svarbu nepamiršti, jog augalams būtina apsauga nuo juos varginančių kenkėjų. Nevėjuotą, ne šiltesnę nei 24 C dieną purkškite savo augalus insekticidais.
Kadangi vasaros pabaigoje dažniausiai atsiranda laisvų plotų daržų lysvėse, galima pasirūpinti dirbos struktūros gerinimu. Tuo pačiu pavyks išvengti piktžolėmis apaugusio, visiškai nenaudojamo daržo pojūčio. Kaip to pasiekti? Sėkite sideracinius augalus, kurie laikomi tikrų tikriausia žaliąja trąša. Jie ne tik greitai auga, bet ir paima iš giliųjų dirvos sluoksnių maisto medžiagas, kurios vėliau lieka dirvoje. Labiausiai tokiam darbui tinkantys ankštiniai augalai: pašarinės pupos, seradėlės, vikiai, pašariniai ir siauralapiai sideraciniai lubinai. Tik nepamirškite sėjomainos.
Vasaros pabaigoje verta rinkti įvairius prieskoninius augalus ir juos džiovinti. Palaukite saulėtos dienos, kuomet augalai yra sausi, o tuomet juos skinkite ir džiovinkite. Taip galėsite džiaugtis pačių užaugintais prieskoniais net ir žiemos metu. Žinoma, prieskoniniai augalai auga skirtingu metu, tačiau rugpjūčio mėnesį galite rinkti krapus, bazilikus, raudonėlius, čiobrelius, pipirmėtes, garstyčių sėklas, melisas.
Darbai sode, kurių nevalia pamiršti rugpjūčio mėnesį
Jei planuojate rudenį sodinti vaismedžius, duobes reikėtų ruošti jau rugpjūčio mėnesį. Į paruošimą įeina kenkėjų bei piktžolių naikinimas, tačiau taip pat nepamirškite ir kito svarbaus aspekto – dirvos tręšimo.
Nors pagrindinis genėjimas vyksta pavasarį, tačiau vis dar galite retinti vaismedžių vainikus. Tokiu būdu nesikaups drėgmė, o vaisiai geriau noks.
Jei rudenį norite džiaugtis saldžių, prisirpusių braškių derliumi, jas reikėtų sodinti rugpjūčio viduryje. Kalbant apie uogas, rugpjūčio pabaigoje neužmirškite aviečių ir gervuogių. Tokiu metu reikia išpjauti jų stiebus iki žemės paviršiaus, nes derėjimui reikia auginti tik vienmečius aviečių ir gervuogių stiebus. Išpjaustytus stiebus galite susmulkinti specialiu smulkintuvu ir įterpti į dirvą arba tiesiog sunaikinti.
Būtent rugpjūčio mėnesį į sodų teritorijas pradeda brautis graužikai, todėl pasirūpinkite apsauga nuo šių kenkėjų. Medžių šaknis apsaugosite nuo graužikų, jei nuimsite mulčią. Be to, nepamirškite, jog svarbu neužleisti savo sodo piktžolėmis, nes nevaldomai augančių piktžolynų plotai tampa tikrais namais graužikams.
Rugpjūčio mėnesį gėlynai taip pat laukia jūsų dėmesio
Gėlių lysvių, mažesnių ar didesnių, būna bene kiekviename sode. Tačiau tam, kad gėlės džiugintų savininkus dailiais žiedais ir ilgiau išbūtų gražios, reikia jomis tinkamai rūpintis. Rugpjūčio mėnuo puikus metas gėlių tręšimui, o ypač didelį dėmesį reikėtų skirti gausiai žydinčioms, vienmetėms, ilgai vegetojančioms gėlėms. Tarp tokių yra verbenos, petunijos ir kitos. Be to, visada laiku nurinkite nužydėjusias gėles ir iškarpykite nužydėjusių krūmų žiedus. Jei to nepadarysite, jie greitai pradės pūti.
Jei nežinote kokias gėles sėti rugpjūčio mėnesį, tai įsidėmėkite, jog rugpjūčio pradžioje tiesiai į gruntą sėjami daugiamečiai augalai (pvz., šilagėlės). Taip pat būtent rugpjūčio mėnesį sodinami dvimečių augalų sodinukai, kuriuos reikėjo pasėti vasaros pradžioje ar pavasarį.
Rugpjūtis – bijūnų sodinimo metas. Tik nepamirškite iš anksto iškasti duobę, įpilti į ją komposto ir leisti žemei sėkmingai susistovėti.
Rugpjūčio pabaigoje bus pats laikas sodinti smulkiasvogūnes gėles, t. y. krokus, sniegžydres, scyles, žydres. Šios gėlės yra ilgametės, tačiau įsidėmėkite, jog vienoje vietoje jos gali augti iki 5 metų. Kad būtų išsaugota drėgmė ir dirva apsaugota nuo šalčio, po sodinimo reikėtų pamulčiuoti dirvą durpėmis.
Atlikus visus šiuos darbus galėsite džiaugtis puikiai prižiūrėtu sodu ir geru derliumi. Nors žemės darbai neapsiriboja vien vasaros pabaiga, tačiau rugpjūčio mėnuo yra itin svarbus sodininkystėje.