Vasaros atostogos su mažu vaiku: užsiimkite ne tik auklėjimu, tačiau ir pramogomis

ŠeimaG. B.
Suprasti akimirksniu
Vaikai
Vasaros atostogos tampa išbandymas tėvams ir vaikams. Leo Rivas/Unsplash nuotrauka

Vasaros atostogos – ne tik atsipalaidavimo metas, tačiau ir išbandymas tėvams

Vasaros atostogos yra puikus laikotarpis atsikvėpti nuo įtemptų darbų ir rutinos, proga atrasti sau bent keletą ramybės akimirkų.

Vis dėlto, šeimoms, turintiems mažų vaikučių, pirmiausia reikia pasirūpinti jų užimtumu. Juk vasara yra atokvėpis ne tik dirbantiems suaugusiems, tačiau ir mažyliams darželinukams arba pradinių klasių moksleiviams.

Prasidėjus vaikų atostogoms, tėveliai yra įpareigoti pasirūpinti savosiomis atžalomis: skatinti juos laikytis rutinos, dienas leisti turiningai ir aktyviai, o planuojant šeimos atostogas – raginti juos elgtis mandagiai, nerodyti ožiukų ir kaprizų. Žinoma, tai pasakyti neretai yra lengviau nei padaryti.

Nors atostogos ir laikas su šeima turėtų tapti pačiais įsimintiniausiais tiek vaiko, tiek ir tėvėlių atsiminimais, neretai tokią idilę užgožia pervargę tėvai bei suirzę vaikai.

Tam, kad to būtų galima išvengti, dalinamės keliais patarimais, kurie neleis vaikams tinginiauti, o pačius didžiausius nenuoramas mažylius paskatins elgtis pavyzdingai, tiek leidžiant vasaros dienas namuose, tiek ir planuojant atostogų išvykas.

Vaikai
Didesniems vaikams vasarą svarbiausia užimtumas. Ashton Bingham/Unsplash nuotrauka

Didesniems vaikams vasarą svarbiausias yra užimtumas

Ruošiatės į šeimos kelionę prie jūros, išvyką į kaimą, o gal vasarą laiką leidžiate namuose? Nepaisant to, kokia yra jūsų realybė, verta atsiminti, kad vyresni, jau mokyklinio amžiaus vaikai dažniausiai yra kupini energijos ir vaikiško žingeidumo, tad vasarą jiems būtinas užimtumas bei galimybė išsidūkti.

Tiek namuose, tiek ir atostogaujant kitur, visada sudarykite sąlygas savo vaikams išlieti visą energiją. Daug laiko skirkite gamtai bei buvimui gryname ore, eikite pasivaikščioti, planuokite žygius, mėgaukitės vandens pramogomis, keliaukite į vaikų žaidimų aikšteles, organizuokite mini sporto varžybas, važinėkite dviračiais. Tai padės vaikams išeikvoti energiją, o taip jie taps paklusnesni bei ramesni.

Be to, net ir vasarą skirkite laiko vaikučių edukacijai. Tiek esant namuose, tiek ir ilsintis tolėliau nuo namų galite skatinti savo atžalas piešti, lipdyti, užsiimti rankdarbiais. Vaikai taip pat gali rengti šokių ar dainų konkursus, pasakoti istorijas.

Žinoma, vasarą svarbu nepamiršti ne tik pramogų, bet ir dienotvarkės. Sukurkite gana lanksčią atostogų dienotvarkę, kuri užtikrintų struktūrą tiek jums, tiek jūsų atžaloms. Joje išskirkite paprastus darbus, kad išmokytumėte juos atsakomybės, taip pat įtraukite laikotarpius, skirtus ramiai veiklai, pavyzdžiui, skaitymui ar miegui. Apribokite laiką prie ekrano tik edukacinėmis programomis arba interaktyviaisiais žaidimais[1].

Užsiėmimai
Net ir vasarą vaikams svarbi rutina ir dienotvarkė. Rachel/Unsplash nuotrauka

Mažesniems vaikučiams svarbus artimas ryšys su tėvais

Kiek mažesniems, galbūt dar darželinukams, taip pat svarbus užimtumas bei nuolatinė veikla, tačiau su jais ne mažiau svarbu užmegzti ryšį, o tai padaryti paprasčiausia yra žaidžiant. Todėl, visada mėginkite įsitraukti į savo vaikų žaidimus bei parodyti nuoširdų susidomėjimą tuo, kas tuo metu domina juos[2].

Tačiau ne viskas visada gali klostytis pagal planą. Jeigu pastebite, kad keliaujant, pervargus arba tiesiog suirzus jūsų vaikas yra itin įsitempęs ir piktas, bandykite vengti žodžių „nusiramink“, „baik“ ir pan. Jie niekada nepadeda sumažinti įtampos, o veikiau ją padidina.

Jei vaiko nuotaika staiga subjuro, reaguokite į tai ramiai ir įprastai, neeskaluokite situacijos. O kad vaikučio nuotaika būtų ramesnė, parodykite atžalai daugiau dėmesio: visada padeda paglostymas, apkabinimas ir vaiko pagyrimas.

Šeima
Mažesniems vaikučiams svarbus artimas ryšys su tėvais. Juliane Liebermann/Unsplash nuotrauka

Egzotiškas keliones palikite laikotarpiai, kai jūsų vaikas kiek paaugs

Vasaros metu dažna šeima mėgsta planuoti ir keliones svetur. Vis dėlto, itin tolimas ir ilgas išvykas geriau planuokite tada, kai jūsų atžalos jau kiek paaugs. Vaikai paprastai jaučia tolimos kelionės įtampą, o tai gali padidinti streso lygį.

Jeigu vis dėlto keliaujate su itin mažais vaikučiais, atsakingai planuokite išvyką. Neužsisakykite pernelyg daug veiklos ir skirkite laiko pasimėgauti tiek tuo, ką esate suplanavę, tiek ir laiku drauge su savo antrąją puse bei atžala arba atžalomis.

Taip pat rekomenduoja pradėti ruošti vaikučius kelionei dar likus nemažai laiko iki jos. Net ir mažam vaikui galima pasakoti apie numatytą kelionę automobiliu ar lėktuvu, kalbėti apie vietą, kur keliaujate, veiklas, kuriomis užsiimsite. Su kiek vyresniais vaikais pasikalbėkite apie tai, kokio elgesio iš jų tikitės oro uoste ir lėktuve.

Be to, neturėkite lūkesčių, kad jūsų vaikas visos kelionės metu elgsis tobulai. Mažyliai nesugeba pasidalyti šiais rūpesčiais su mumis žodžiu, o parodo mums tai vieninteliu jiems žinomu būdu: savo elgesiu. Jų pykčio priepuoliai, niurzgėjimas yra visiškai naturalios ir pateisinamos reakcijos[3].

Jeigu atostogaujate, nereiškia, kad reikia pamiršti drausmę, tad tikrai nereikia sakyti „taip“ dalykams, kuriems paprastai sakote „ne“. Taigi, ar turėtumėte pirkti viską, ko prašo jūsų mažylis? Tikrai ne. Nors atostogos yra puikus metas leisti vaikui tyrinėti aplinką, turėti daugiau savarankiškumo ir užmegzti ryšį su naujomis vietomis, tačiau tai nėra laikas, kai reikia jam aklai nuolaidžiauti. Mažyliams reikia ribų, o labiausiai jiems reikia jūsų nuoseklumo.

Turėkite omenyje, kad jūsų mažylis per atostogas pyks taip pat dažnai, kaip ir namuose, o gal net ir dažniau. Tobulos šeimos atostogos, kurios neretai yra matomos filmuose ar reklamose, iš tiesų neegzistuoja, tad nesistenkite įgyvendinti tokios iliuzijos. Taip tik kelsite sau stresą, o kai būsite įsitempę, jūsų mažylis pajus jūsų emocijas ir taip pat sunerims. Taigi atostogų metu – atsipalaiduokite, tik taip galite tikėtis ir geros savo vaikų bei visos šeimos nuotaikos.