Suprasti akimirksniu
  • Varšuvos oro uoste nugriaudėjo netikėtas sprogimas
  • Daugumą pavojingų daiktų ir medžiagų oro transportu vežti draudžiama
  • Nemalonių incidentų aviacijoje pastaruoju metu daugėja
Šaltiniai
Varšuvos oro uostas
Varšuvos oro uostas. Oskar Kadaksoo/Unsplash nuotrauka

Varšuvos oro uoste nugriaudėjo netikėtas sprogimas

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Varšuvos Šopeno oro uoste sprogo vienas bagažo vienetas. Dėl incidento niekas nenukentėjo, oro uosto evakuacijos taip pat neprireikė[1].

Atsakingos tarnybos sako, kad bagažo rūšiavimo zonoje įvyko lagamino, kuriame buvo konteineris su tam tikromis medžiagomis, sprogimas.

Į įvykio vietą atvykę gelbėtojai nustatė, kad sprogo konteineris, kuriame buvo keleivio vežami tyrimų mėginiai su biologine medžiaga. Sprogimą sukėlė sausas ledas.

Varšuvos Šopeno oro uosto atstovė spaudai taip pat patvirtino šiuo faktus.

„Vienos iš keleivių, keliaujančių į Vieną, bagaže hermetiškai užsandarintas konteineris buvo atplėštas, todėl lagaminas buvo sugadintas, sugedo tvirtinimo elementai. Situacija normalizavosi po keliasdešimties minučių. Mūsų prioritetas yra keleivių, įgulos ir visų oro uoste dirbančių žmonių saugumas, todėl raginame atidžiai skaityti prekių gabenimo registruotame bagaže taisykles“, – aiškino oro uosto atstovė spaudai.

Lėktuvu draudžiama gabenti pavojingus daiktus, įrankius, medžiagas. Annie Spratt/Unsplash nuotrau
Lėktuvu draudžiama gabenti pavojingus daiktus, įrankius, medžiagas. Annie Spratt/Unsplash nuotrau

Daugumą pavojingų daiktų ir medžiagų oro transportu vežti draudžiama

Primename, kad gabenti oro transportu draudžiama degius skysčius (benziną, metanolį) ir degias kietąsias ir oksidacines medžiagas, organinių peroksidų junginius. Skraidinti negalima ir ašarinių dujų įrangos, bet kokios dujų talpyklos[2].

Lėktuvu vežti draudžiama infekcines medžiagas ir nuodus, korozines medžiagas, įskaitant gyvsidabrį ir transporto priemonių akumuliatorius.

Vežti lėktuvu negalima magnetų turinčių prietaisų, žiebtuvėlių kuro, dažų, skiediklių, rugščių, šarmų, izotopinių medžiagų, negesintų kalkių, sprogmenų ir amunicijos, dūminių užtaisų.

Be to, į lėktuvo saloną negalima neštis ir jokių aštrių daiktų, kurie galėtų būti naudojami kaip ginklai, pavyzdžiui, tam tikro dydžio kamščiatraukiai, peiliai ir žirklės. Tokie daiktai turėtų būti dedami į registruotą bagažą[3].

Dėl tarptautinių aviacijos saugumo reikalavimų ir taisyklių, šių išvardintų daiktų į orlaivį pasiimti apskritai negalima, o oro uosto darbuotojai gali konfiskuoti tiek šiuos, tiek kitus neišvardintus, tačiau įtarimą dėl saugumo keliančius daiktus. 

Siekiant užtikrinti saugumą visi daiktai yra skenuojami arba kitaip tikrinami prieš leidžiant juos įnešti į oro uosto saugumo zonas.

Oro uoste bei lėktuve juokauti apie bombas griežtai draudžiama. Alexey Starky/Unsplash nuotrauka
Oro uoste bei lėktuve juokauti apie bombas griežtai draudžiama. Alexey Starky/Unsplash nuotrauka

Nemalonių incidentų aviacijoje pastaruoju metu daugėja

Rugpjūtį Lenkijos oro bendrovės „LOT Polish Airlines“ skrydis LO11 iš Varšuvos į Niuarko (Naujasis Džersis, JAV) buvo priverstas apsisukti ir grįžti į Šopeno oro uostą Varšuvoje, kai buvo gautas pranešimas apie galimą grėsmę lėktuve[4].

Kapitonas priėmė sprendimą vadovaudamasis standartinėmis procedūromis, nors pirminiuose pranešimuose buvo teigiama, kad lėktuve yra pavojingų medžiagų.

Nusileidus lėktuvui, oro uosto ir valstybės tarnybos ėmėsi atitinkamų veiksmų. Galiausiai skrydis buvo atšauktas, o keleiviai buvo iš naujo užregistruoti į kitus skrydžius.

Tą patį mėnesį du vyrai, Varšuvos Šopeno oro uoste nevykusiai pajuokavo, kad jų bagaže yra bomba. Dėl tokio humoro jie buvo nubausti piniginėmis baudomis ir praleido atostogas.

Pirmasis incidentas įvyko su 48 metų Lenkijos sostinės gyventoju, kuris prieš skrydį į Heraklioną, Graikijos Kretos saloje pareiškė, kad jo bagaže yra bomba. Po pusantros valandos, registruodamasis skrydžiui į Tunisą, panašiai pajuokavo ir 55 metų vyras iš Bialobžego apskrities, esančios į pietus nuo Varšuvos. Pasieniečiai atliko bagažo patikrinimą dėl bombų aptikimo, tačiau jokios grėsmės nerado[5]. Abu vyrai buvo išbraukti iš keleivių sąrašų ir nubausti piniginėmis baudomis.

Tokia yra tarptautinės aviacijos taisyklė. Už pokštus apie bombas lėktuvuose arba bagaže keleiviams yra taikomos sankcijos: jie gali būti išlaipinami iš lėktuvo arba jiems gali būti uždrausa į jį patekti, keleiviams taip pat gali būti pareikšti kaltinimai.

Be to, gali tekti susimokėti ir didžiulę baudą, jeigu dėl tokio incidento yra uždaromas, evakuojamas oro uostas, nukreipiami arba atšaukiami skrydžiai.

Metų pradžioje skelbta, kad vienam britų keleiviui gresia iki net 22 500 eurų bauda už tai, kad pakeliui į Menorkos salą socialinėje žiniasklaidoje jis parašė komentarą, jog „ketina susprogdinti lėktuvą“. Žinutėje „Snapchat“ platformoje, kurią vyras išsiuntė prieš išskrisdamas iš Jungtinės Karalystės Gatviko oro uosto, jis rašė: „Pakeliui susprogdinti lėktuvą (esu Talibano narys)“[6].

Šią žinutę užfiksavo Jungtinės Karalystės saugumo tarnybos, kurios savo ruožtu perspėjo Ispanijos valdžios institucijas, o pastarosios privertė du Ispanijos naikintuvus palydėti lėktuvą.

Netrukus po to, kai lėktuvas nusileido Menorkoje, vyras buvo suimtas ir dvi dienas laikomas policijos kameroje, o vėliau paleistas už užstatą. Grįžęs į Jungtinę Karalystę jis buvo apklaustas britų žvalgybos agentūrų MI5 ir MI6.

Teisme jis teigė, kad žinutė buvo „pokštas privačioje susirašinėjimo grupėje“ ir esą buvo skirta tik jo draugams. Policijos ekspertai nustatė, jog jis tyrinėjo Pakistano ir Indijos susirėmimus ir „Islamo valstybės“ išpuolio tame regione galimybes, tačiau teigė neradę nieko tikslaus, kas sietų vyrą su džihadistų radikalizmu.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Magdalena Bojanowska. Wybuch na lotnisku Chopina w Warszawie. Eksplodował bagaż wiadomosci.gazeta.pl
2.arrow_upward
3.arrow_upward
europa.eu. Bagažo apribojimai europa.eu