„Valstiečiai“ siūlo sudaryti galimybę vartotojams grįžti pas visuomeninį elektros tiekėją

Energetika, LietuvaEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Tiekimas
Šiuo metu vartotojai privalo rinktis nepriklausomus elektros tiekėjus. Freestocks/Unsplash nuotrauka

Žmogui turi būti sudarytos galimybės laisvai apsispręsti dėl elektros tiekėjo pasirinkimo

„Valstiečiai“ siūlo nustoti spekuliuoti elektros energijos kainomis (kurios paskutiniu metu nukrito) ir siūlo sudaryti žmonėms galimybę vietoje nepriklausomo elektros tiekėjo sugrįžti pas visuomeninį tiekėją. Politikai kaltina dabartinę tvarką esant ydingą, mat elektros naudotojai buvo verčiami rinktis nepriklausomą tiekėją, o dabar pasirinkti to, kas jiems būtų naudingiau – negali. Tuo tarpu elektros tiekėjai, reaguodami į krentančias elektros energijos kainas, vartotojams siūlo persirašyti sutartis palankesnėmis sąlygomis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai pateikė savo siūlymus dėl Elektros energijos įstatymo pakeitimų, kuriuose siūlo keisti šiuo metu nusistovėjusią tvarką ir panaikinti 6 mėnesių laikotarpį, po kurio garantinis tiekimas galėtų būti nutrauktas, o taip pat, esant garantiniam tiekimui, netaikyti numatyto 1,15 ir 1,25 koeficiento.

„Pasirinkimas turi būti be valstybės privalomo nurodymo, leidžiant žmogui laisvai apsispręsti. Daugelis buitinių elektros energijos vartotojų, pasirašiusių sutartis su nepriklausomais elektros energijos tiekėjais ir mokantys ženklias sumas už elektros energijos tiekimą, jaučiasi apgauti, lyginant su tais, kuriems šis laikotarpis pratęstas iki 2026 m.“, – teigė LVŽS frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė.

Pasak parlamentarės, tokia tvarka yra nepalanki vartotojui, kuris privalo pasirinkti nepriklausomą tiekėją, o to nepadaręs rizikuoja praėjus pusmečiui likti be elektros.

Frakcijos seniūnės pavaduotoja Guoda Burokienė atkreipė dėmesį, kad elektros energijos kaina skiriasi priklausomai nuo to, ar tai buitinis vartotojas, ar ne ir priklausomai nuo to yra didesnė 15 ir 25 procentų. „Valstiečių“ nuomone, elektros energijos kaina turi priklausyti ne nuo vartotojo statuso, bet nuo suvartoto elektros energijos kiekio.

LVŽS pasisakymas
Vartotojams turi būti sudarytos galimybės grįžti pas visuomeninį tiekėją. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Tarp tiekėjų prasidėjo nuolaidų ir pigesnių planų siūlymo vajus

Tuo tarpu gerokai nukritus elektros energijos kainai, nepriklausomais save laikantys tiekėjai ėmėsi pačių įvairiausių būdų vartotojams išlaikyti ir pritraukti naujiems – vieni siūlo didesnes nuolaidas, kiti – pigesnius planus. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) siūlo žmonėms nebijoti ir tiekėjus keisti, esą tokiu būdu šie palengvinsią ne tik savo, bet ir valstybės biudžeto kišenes[2].

Anot VERT pirmininko Renato Pociaus, tiekėjai dabar gali siūlyti pigesnius nei 28 centai už kilovatvalandę (kWh) planus vartotojams, kuriuos pasirinkę šie sutaupys ir savo, ir valstybės lėšas.

Kadangi pirmąjį šių metų pusmetį valstybė kompensuoja visiems elektros vartotojams kainą iki 28 centų „grindų“, tiek pat už elektros energiją moka ir visuomeniniame tiekime esantys klientai, ir nepriklausomo tiekėjo vartotojai, sudarę sutartį dėl 37 centų už kWh. Tiesa, jei taikomas didesnis tarifas, mokėti teks taipogi daugiau, mat valstybė kompensuoja ne daugiau kaip 28,5 cento už kWh iš viso tarifo.

O štai trys didžiausi nepriklausomi tiekėjai jau susistumdė dėl klientų ir kiekvienas siūlo tarifą, mažesnį nei 28 centai. Pavyzdžiui, „Elektrum Lietuva“ su planu „Praktiškas“ leidžia fiksuoti kainą 6 mėnesių laikotarpiui nustatant ją ties 24,987 cento už kWh, „Enefit“ su planu „Superžalias“ 26,652 centų kainą siūlo fiksuoti net 7 metams, o „Ignitis“ su planu „Minimalus“ siūlo pasinaudoti 6 mėnesius taikoma nuolaida ir už kilovatvalandę mokėti 26,8 cento įsipareigojant paslaugomis naudotis 24 mėnesių laikotarpį[2].

R. Pocius perspėja vartotojus persižiūrėti savo sutartis ir išsianalizuoti, ar nebūtų didesnė nauda nutraukti sutartį su esamu tiekėju nei pas jį pasilikti.

Tiekėjai
Elektros energijos tiekėjai stengiasi prisivilioti klientus. Cyruso Crossano/Unsplash nuotrauka

Už sutarties nutraukimą grasina net baudomis

Tačiau įgudę tiekėjai net neplanuoja taip lengvai paleisti savo klientų ir šiuos stengiasi pritraukti ne tik geresnėmis sąlygomis, bet kai kurie ir vanodami baudų botagu, kad išsigandę vartotojai nežengtų tokio žingsnio.

Į portalą „tv3.lt“ kreipęsis tautietis papasakojo nutikimą su įmone „Ignitis“, kuris ne juokais jį išgąsdino. Pasak jo, pasibaigus elektros tiekimo sutarčiai su šia įmone, jis nusprendė jos nebetęsti ir pasirinko kitą tiekėją, kuris pasiūlė mažesnę kainą. Tačiau gavus sąskaitą, buvusiam „Ignitis“ klientui akys išsprogo ant kaktos – joje esą buvo net keturis kartus padidintas tarifas už paskutinį mėnesį, paskaičiuota ir bauda už netesybas[3].

Tačiau vartotojui susisiekus su „Ignitis“ specialistais, po kelių dienų buvo atsiųstas atsakymas, kad buvo įsivėlusi klaida apskaičiuojant tarifą ir priskiriant baudą už netesybas.