Suprasti akimirksniu
  • Teisingumo ministrė atvyko „išklausyti“ Domeikavos bendruomenės
  • E. Dobrowolska apie Domeikavos skandalą: „Buvo padaryta daug klaidų“
  • V. Pranckietis sakė sulaukęs E. Dobrowolskos prašymo
  • Viešoji medija transliuoja palankumą Pusiaukelės namams Domeikavoje
  • Pusiaukelės namų projektas Domeikavoje netenkina ir Prezidento
Šaltiniai
E. Dobrowolska
Evelina Dobrowolska. ELTA nuotrauka

Teisingumo ministrė atvyko „išklausyti“ Domeikavos bendruomenės

Visai neseniai viešumon iškilusi istorija, kad Domeikavoje Kalėjimų tarnyba nusipirko pastatą ir jame ketina įsteigti Pusiaukelės namus bei perkelti ten Probacijos tarnybą, sujudino visą didžiausio Lietuvos kaimo bendruomenę. Vakar Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska susitiko su vietos bendruomene, tačiau viešumon pasklidusi informacija nei iš tolo neatspindi to, kas tame susitikime vyko.

Masinė spauda rašo nuostabias antraštes, kur teigiama, kad ministrė atsiprašė Domeikavos gyventojų bei tai, kad pasikalbėjusi su jais ji mano, kad pusiaukelės namus Domeikavoje visgi steigti galima, atsižvelgus į bendruomenės reikmes. 

Maža smulkmena – bendruomenės reikmė tokia, kad tokia veikla prie jų namų apskritai nevyktų.

Taigi, nors oficialiai deklaruota, kad ministrė atvyksta išklausyti vietos bendruomenės, atrodo, kad klausymas ir girdėjimas – tai ne vienas ir tas pats. Ministrė išklausė, tačiau kyla pagrįsta abejonė, ar tikrai girdėjo, kas jai buvo sakoma.

„Mes, visa bendruomenė, esame kategoriškai prieš“, – ministrei sakė Sargėnų Šv. Kazimiero progimnazijos direktorė Palmira Talijūnienė. Ji akcentavo, kad vieta nusikaltėlių gyvenimui ir jų stebėjimui parinkta netinkamai – prie progimnazijos, vaikų darželio, gyvenamųjų namų kvartalo – ir kad ministerijos kuruojama Kalėjimų tarnyba turėtų pasirinkti kitą vietą tokiai įstaigai steigti[1]. Direktorė daug kalbėjo apie vaikų psichologinę, emocinę būseną, saugumą – mat Domeikava iki šiol neturi nei normalaus šaligatvio prie pagrindinės gatvės, keliai prie mokyklos tragiškos būklės, nėra apšvietimo. Vaikai ne tik į mokyklą pėdina tamsoje pačių išmindžiotu takeliu tarp medžių, bet, įsteigus Pusiaukelės namus ir Probacijos tarnybą, dar patirs nuolatinį stresą jaudindamiesi, ar nesutiks kokio „sveikstančio“ nusikaltėlio, kuris sumanys pasiūlyti vaikui narkotikų arba atimti iš jo telefoną ir dienpinigius. Net ir žinodami, kad tokia įstaiga dar neveikia, vaikai jau dabar jaučiasi nesaugūs.

E. Dobrowolska apie Domeikavos skandalą: „Buvo padaryta daug klaidų“

Tai, kad didžiausiame Lietuvos kaime – šalia Kauno esančioje Domeikavos seniūnijoje – planuojama įkurti Pusiaukelės namus, vietos gyventojus šokiravo. Skandalas kilo tada, kai socialiniuose tinkluose anonimiškai buvo paskelbta informacija apie tai, kad Stumbro g. 3, Šakių k. planuojama atidaryti Pusiaukelės namus. Gyventojai į anoniminį pranešimą reagavo vangiai, kol vienas gyventojas rado Kalėjimų tarnybos darbo skelbimą, kuriame ieškomi darbuotojai dirbti būtent minėtu adresu.

Kadangi kol kas šioje vietoje stovinčiame pastate jokia su nuteistaisiais siejama veikla nevykdoma, tapo akivaizdu, kad anonimo paviešinti planai yra tiesa.

Gyventojai sujudo, ėmė klausinėti seniūniją, savivaldybę ir pačią Kalėjimų tarnybą, kreipėsi į Seimo narius ir Teisingumo ministeriją, tačiau net ir tada atsakymus gavo vangiai – dažniausiai buvo sakoma, kad niekas nieko tiksliai nė nežino. Sukurta peticija, kurioje gyventojai nesutinka su Pusiaukelės namų įrengimu, jau yra surinkusi daugiau, kaip 4 tūkst. parašų, parašus gyventojai renka ir gyvai.

Gyventojai dalinosi žiniomis, kad Domeikavos seniūnija net nežinojo apie tokį projektą, tačiau savaime suprantama, be Kauno rajono savivaldybės žinios tai įvykti negalėjo. Tai verčia kelti klausimą, kodėl tokios naujienos buvo nutylėtos ir net kelia pagrįstų svarstymų, jog slaptumas buvo sąmoningas, siekiant išvengti jau anksčiau buvusios kone identiškos situacijos kitoje Kauno rajono pusėje – Girionyse. 

Galima kelti klausimą, kodėl gi susidūrus su gyventojų priešiškumu, Kalėjimų tarnyba neatsisakė planų Kauno rajone, gyvenamajame kvartale įkurdinti kalinius. Atsakymas paprastas – jie vykdo 2014–2021 m. EEE ir Norvegijos finansinio mechanizmo programą „Teisingumas ir vidaus reikalai“. Šiai sričiai skirta 38,8 mln. eurų, kuriuos, be abejo, yra labai didelis noras įsisavinti. 

Spalio 12 dieną buvo nupirkta pastato dalis, kurioje planuojama įrengti Pusiaukelės namus ir Probacijos tarnybą. Puse lūpų kalbama, kad turtas kainavo 1,3 mln. eurų. 

Gyventojai ne ką mažiau baiminasi ir dėl Probacijos tarnybos, kuri bus įkurta šalia Pusiaukelės namų ir yra pateikiama, kaip privalumas Domeikavai. Probacija yra nusikaltimą padariusio asmens nubaudimo forma, kurią taikant vykdoma nuteistųjų socialinė reabilitacija ir kontrolė ne laisvės atėmimo vietose. Teigta, kad probacijos tarnyboje Šakių kaime dirbs 20 policijos pareigūnų. Kiekvienas jų prižiūri kelias dešimtis nusikaltėlių, tad be 25 nuolat Pusiaukelės namuose gyvenančių žmonių, Domeikavoje, Sargėnuose, Šakiuose ir Vytėnuose periodiškai bus dar nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų nusikaltėlių.

Tai – išties šokiruojanti žinia gyvenvietėms, kuriose gyvena daug jaunų žmonių, šalimais yra Sargėnų Šv. Kazimiero progimnazija, vaikų darželiai. Dėl tankaus gyventojų skaičiaus ir netolimų atstumų vaikai į ugdymo įstaigas eina patys, dabar gi tėvai sakosi bijantys vaikus paleisti vienus, nes nežinia kada jie gali susidurti su nusikaltėliu. 

E. Dobrowolska susitikimo su gyventojais metu pripažino, kad buvo padaryta daug klaidų, ypatingai – komunikacijoje, mat gyventojams iš anksto nebuvo kalbėta, kas gi tie Pusiaukelės namai. 

Tiesa, tikrai naivu galvoti, kad ministrė nežinojo, koks yra jos kuruojamos Kalėjimų tarnybos veiksmų planas, juo labiau, kad su panašia situacija jie susidūrė anksčiau Girionyse. Ten komunikuota buvo iš anksto, tačiau ir tai nepadėjo, tad Domeikavoje nuspręsta nupirkti pastatą, o tada jau ateiti ir pasakyti: čia bus Pusiaukelės namai. Dengiamasi tuo, esą kol nebuvo įvykdyta pirkimo procedūra, visuomenei apie tai pranešti nebuvo galima, nors Kalėjimų tarnyba į minėtas patalpas darbuotojų ieškoti ėmė dar šių metų rugpjūtį.

V. Pranckietis sakė sulaukęs E. Dobrowolskos prašymo

Paklausta, ar prieš pirmąjį susitkimą ji kalbėjo su Seimo nariais ir prašė padėti prastumti šį projektą bendruomenei, tačiau ji teigė, kad to tikrai nebuvo. 

Viktoras Pranckietis dar ankstesniame bendruomenės susitikime su Kalėjimų tarnybos atstovais sakė, kad kad Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska bandė išprašyti V. Pranckiečio pagalbos prastumiant šį cinišką projektą.

„Vakar aš kalbėjau su ministre E. Dobrowolska. Ji sakė „padėkit tai padaryti“, o aš jai atsakiau, kad ne, aš padėsiu žmonėms, kad to nebūtų čia padaryta“. 

V. Pranckietis griežtai stojo į žmonių pusę.

„Su savivaldybe šitas projektas buvo derintas. Vieną kartą pradėkime kalbėti tiesą, o ne vaidinti tiesą. Buvo labai gerų pasiūlymų kam tas pastatas gali būti panaudotas – gali būti vaikų darželis. Savivaldybės pusę atlaisvinkite, įkurkite ten Pusiaukelės namus.

Nestatomi kalėjimai gyvenvietėse, nedaromos kapinės gyvenvietėse. Žmonės visais laikais gyvenvietėje statydavo mokyklas ir bažnyčias, bet niekada gyvenvietėse žmonės nekūrė kalėjimų“, – sakė politikas.

Jis pridūrė, kad žmonės susibūrė todėl, kad šis kalėjimo įrengimas yra kaip karas prieš žmones. Tačiau konservatorių ir laisviečių valdžiai, kuri sėdi Vilniuje, paprastų žmonių rūpesčiai neįdomūs – juk reikia 40 mln. eurų įsisavinti. 

Viešoji medija transliuoja palankumą Pusiaukelės namams Domeikavoje

E. Dobrowolskos komentaras
E. Dobrowolskos komentaras

Po pirmojo bendruomenės susitikimo su Kalėjimų tarnyba ir Seimo nariais, medijose pasipylė straipsniai, kuriuose buvo dalinamasi sėkmės istorijomis apie Pusiaukelės namus. 

„Gyvenimas pusiaukelėje iš kalėjimo: darbas kasdien ir stiprėjantis ryšys su šeima“, „Po kilusio pasipiktinimo Kauno rajone, sureagavo pusiaukelės namų gyventojai: žmonės mus atstumia“ – tokiomis antraštėmis mirgėjo portalas Delfi. 

O ir po vakarykščio susitikimo su gyventojais spauda toliau mirgu marga žiniomis, kurios leidžia suprasti, kad E. Dobrowolska atsiprašė ir, atsižvelgus į bendruomenės poreikius, Pusiaukelės namus įrengti GALIMA. 

„Suprantu, kad nė viena bendruomenė niekur niekada nenorėtų kaimynystės su socialiai pažeidžiamomis grupėmis. Girdžiu ir tikiu, kad sutarti, kaip įgyvendinti projektą, atsižvelgiant į bendruomenės nuogąstavimus darant tam tikrus pokyčius, o neįtikinėjant, įmanoma“, – žurnalistams sakė ministrė[2].

Tad, pasirodo, nei jaunos besikuriančios šeimos, nie darželinukai, nei mokyklinukai nėra pažeidžiama visuomenės dalis – pažeidžiami yra nusikaltėliai, kurie ten atsiduria pažeidę kitų žmonių teises ir laisves. Truputį iškreiptų veidrodžių karalystė tame mūsų dabartinės valdžios supratime… 

Pusiaukelės namų projektas Domeikavoje netenkina ir Prezidento

Šalies prezidentą Gitaną Nausėdą taip pat pasiekė gyventojų skundai ir prašymai padėti. Prezidentūra išreiškė poziciją, kad tokie Teisingumo ministerijos ir jos valdomos Kalėjimų tarnybos veiksmai prasilenkia su elementariais demokratijos principais.

„Nepateisinama tai, kad renkantis vietą, kur įsteigti pusiaukelės namus, bendruomenė nebuvo įtraukta į sprendimų priėmimą, ji nebuvo laiku ir tinkamai informuota apie galinčias kilti grėsmes ir jų išvengimo galimybes, nebuvo gauta ir įvertinta visuomenės nuomonė šiuo klausimu.

Pusiaukelės namai yra laisvės atėmimo bausmės vieta, tačiau jų tikslas – padėti nuteistiesiems sugrįžti į visuomenę, tapti visuomenę ir jos normas gerbiančiais žmonėmis. Tačiau pusiaukelės namų steigimo aplinkybės tik priešina visuomenę ir akivaizdu ateityje trukdys siekti minėtų tikslų“, – spaudai teigė Prezidentūrą[3].