Suprasti akimirksniu
  • „Nord Stream“ tyrimas į priekį nepasistūmėjo
  • Prieš dujotiekių sprogimą – įtartinas JAV pajėgų judėjimas
  • Dėl dujotiekių sprogimų Rusija kaltina JAV
Šaltiniai
Dujotiekis
„Nord Stream“ dujotiekių sprogimas įvyko pernai rugsėjį. Helio Dilolwa/Unsplash nuotrauka

„Nord Stream“ tyrimas į priekį nepasistūmėjo

Praėjus keturiems mėnesiams po dujotiekių „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ sprogimo, kurį tiria net keturios šalys, nežinomųjų nei kiek nesumažėjo. Pernai rugsėjį netoli Danijos salų įvykęs dujotiekių sprogimas pakurstė įtampą tarp Rusijos ir Vakarų. JAV ir Europa suskubo dėl šio įvykio kaltinti Rusiją, o šioji gindamasi pareiškė, kad sprogdinti dujotiekius jai pačiai būtų nenaudinga.

Kas iš tiesų įvyko minėtuose dujotiekiuose, nežinia. Ir nežinia, ar tai kada sužinosime. Į tyrimą įsitraukusios Vokietija, Danija, Švedija ir Norvegija informacijos neviešina. Tuo tarpu Vokietijos prokuroras netikėtai pareiškė, kad šiuo metu turima informacija nerodo, kad sprogimas yra susijęs su Rusijos valdžios nurodymais.

Rusijos, vykdančios savo tyrimą, ministro pirmininko pavaduotojas neseniai pareiškė, kad „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ tyrimas tebevyksta ir jokių išvadų kol kas nėra. Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas viešai kaltina JAV, jog ši vykdė sabotažą ir galiausiai kaltę suvertė būtent Rusijai.

Prieš dujotiekių sprogimą – įtartinas JAV pajėgų judėjimas

Praėjusių metų rugsėjo mėnesį įvykę dujotiekių „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ sprogimai dar labiau padidino geopolitinę įtampą tarp Rusijos ir Vakarų, kilusią po vasario 24 d. rusų invazijos į Ukrainą.

Būtent šiais dujotiekiais anksčiau į Europą tekėjo rusiškos gamtinės dujos. Jie priklausė konsorciumui, kurį valdo Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“. Natūralu, kad iškart po sprogimų išplito teorija, kad įvykis yra ne kas kita kaip rusų sabotažas: žinutė Europai, už sankcijas rusų energetikos sektoriui.

Dujotiekių sprogimo vieta netoli Danijos Bornholmo salos yra vienas geriausiai stebimų laivybos kelių. Likus kelioms dienoms iki sprogimų, joks karinis stebėjimo įrenginys Švedijoje ar Vokietijoje nieko įtartino neužfiksavo[1].

Vis dėlto, kelios dienos iki sprogimų, teritorijoje pastebėtas tik įtartinas JAV pajėgų elgesys. Likus penkioms dienoms iki sprogimų, netoli Bornholmo salos buvo fiksuotas JAV laivyno flagmano „USS Kearsarge“ judėjimas. Laive, kaip manoma, galėjo būti apie 4 000 karių, įvairios technikos, lėktuvų. Kurį laiką laivas sukiojosi netoli teritorijos, kurioje buvo „Nord Stream“ dujotiekiai.

Dabar pastebima tyrimą atliekančių Vokietijos, Danijos, Švedijos bei Norvegijos tyla tik skatina diskusijas, jog prie sprogimų iš tiesų prisidėjo visai ne Rusija, bet galimai JAV, o Vakarų partneriai bet kokią šią teoriją pagrindžiančią informaciją, tikėtina, siekia nuslėpti.

Tokias abejones patvirtinti gali ir netikėtas Vokietijos generalinio prokuroro Peterio Franko pareiškimas. Šeštadienį jis pareiškė:

„Šiuo metu nėra jokių įrodymų, kad sprogimus įvykdė Rusija. Tyrėjų nuomone, nėra nė vieno įrodymo, tačiau tyrimai vis dar vyksta.“

Toks komentaras prieštarauja iki šiol beveik vieningai Vakarų nuomonei, jog už „Nord Stream“ sprogimus atsakinga yra būtent Rusija. Pastarajai teorijai akivaizdžiai trūksta įrodymų, nors Europos pareigūnai ir toliau kalba apie tai, kaip į Ukrainą įsiveržusi šalis dabar kelia grėsmę gyvybiškai svarbiai povandeninei europinei infrastruktūrai. Nepaisant gasdinimų ir viešų kaltinimų, šiuo metu tyrėjai gali patvirtinti tik tai, kad sprogimai buvo tyčiniai[2].

„Sabotažas patvirtintas remiantis tuo, ką žinome iki šiol, tačiau šiame žaidimo etape neatmetėme jokios kaltosios pusės. Taigi turėsime palaukti ir pažiūrėti, kokie bus įrodymai ir kur link pasuks šis tyrimas ar tyrimų serija, todėl dabar laukite, bet dar nežinome pakankamai, kad galėtume daryti kokias nors išvadas“, – situaciją apibūdina kontradmirolas Michaelas Studemanas.
Kaltieji dėl „Nord Stream“ sprogimo vis dar nerasti. JJ Ying/Unsplash nuotrauka
Kaltieji dėl „Nord Stream“ sprogimo vis dar nerasti. JJ Ying/Unsplash nuotrauka

Dėl dujotiekių sprogimų Rusija kaltina JAV

Po „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekių sprogimo pradėtame tyrime dalyvauti siekė ir pati Rusija, vis dėlto, jai tai buvo uždrausta. Pasipiktinusi valstybė pradėjo savo tyrimą, tačiau kol kas jame taip pat nėra jokio proveržio. Praėjusią savaitę Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Aleksandras Novakas pareiškė, kad tyrimas vis dar vyksta, o išvadų nėra[3].

Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas net ir neturėdamas tyrimo išvadų, dėl sprogimo kaltina JAV. Interviu valstybinei televizijai S. Lavrovas sakė, kad JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojos politiniams reikalams Viktorijos Nuland pastabos, išsakytos sausio 26 d. Senato posėdyje, yra įrodymas, kad už sprogimų stovi Vašingtonas[4].

Iš tiesų, sausio 26 d. Senato posėdyje V. Nuland įsitraukė į diskusiją su Teksaso respublikonu senatoriumi Tedu Cruzu apie tai, ar būtų buvę galima užkirsti kelią Rusijos invazijai į Ukrainą, jei JAV praėjusių metų sausį būtų paskelbusios sankcijas „Nord Stream 2“.

„Senatoriau Cruzai, kaip ir jūs, aš, ir, manau, administracija, labai džiaugiamės žinodami, kad „Nord Stream 2“ dabar, kaip jūs mėgstate sakyti, yra metalo gabalas jūros dugne“, – sakė ji.

S. Lavrovo teigimu, V. Nuland pastabos tiesiogiai įrodo, jog JAV buvo tiesiogiai susijusios su šiuo sabotažu.

„Ir tai ne tik tiesioginis JAV dalyvavimas „Nord Stream“ sprogdinimuose. Dabar Nuland iš tikrųjų prisipažino dėl to", – sakė S. Lavrovas.

JAV valstybės departamentas netruko sureaguoti į S. Lavrovo kaltinimus. Departamento atstovas spaudai pareiškė, kad aukščiausio rango Rusijos diplomato kaltinimai yra „absurdiški“ ir „tik dar vienas desperatiškas bandymas akivaizdžia dezinformacija ir melu nukreipti dėmesį nuo žiauraus Rusijos karo prieš Ukrainą“.

„Galime kategoriškai pasakyti, kad JAV niekaip nesusijusios su šiuo įvykiu. Ir toliau bendradarbiaujame su sąjungininkais ir partneriais, kad išsiaiškintume, kas nutiko“, – teigia JAV valstybės departamento atstovas.

Anksčiau pats Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dėl „Nord Stream“ sprogimų kaltino Jungtinę Karalystę, vis dėlto, jokių realių įrodymų tokiems teiginiams pagrįsti jis nepateikė, o Jungtinė Karalystė patvirtino, kad su įvykiu susijusi nėra.