Vaiko vietos buvimo sekimas: kokias technologijas rinktis?

Suprasti akimirksniu
gps sekimas
Maxim Hopman/Unsplash.com nuotrauka

Telefonai ir laikrodukai pagrobimo atveju nepadės

Lietuvą sukrėtė žinia apie galimai pagrobtą devynmetę mergaitę. Ji vakarop išvažiavo viešuoju transportu, su savimi pasiėmusi mobilųjų telefoną. Ten ir tada, kur jis buvo galimai ją pagrobusių žmonių išjungtas, ir yra paskutinis atskaitos taškas, apie kurį žino jos tėvai. Po tokio įvykio tėvai sunerimę ėmė ieškoti būdų, kaip dar apsaugoti savo vaiką ir, kilus nerimui, pažiūrėti, kur jis yra.

Telefonas, išmanusis laikrodis – šie prietaisai yra patogūs susisiekimui su vaiku. Yra ne viena programėlė, kuri leidžia susieti vaiko ir tėvų išmaniuosius įrenginius ir matyti, kur jie yra. Tačiau problema – jei vaiką kažkas pagrobs, telefonas arba išmanusis laikrodis bus pirmieji išplėšti jam iš rankų, išjungti ir išmesti. 

Lietuvoje kasmet dingsta apie 3 tūkst. vaikų

Nors Lietuvoje vaikų pagrobimo atvejai yra reti, jų vis dėlto pasitaiko. Apskritai per metus yra paskelbiamos apie 3 tūkst. vaikų paieškos, didelė dalis jų, laimei, baigiasi sėkmingai ir vaikai būna greitai randami.

Dažniausiai vaikai dingsta, kai patys apsisprendžia pabėgti iš namų arba globos įstaigos. Būna, kad tas pats vaikas pabėga ir ne vieną kartą metuose. 

„Kasmet yra priskaičiuojama per tris tūkstančius vaikų dingimo atvejų, šie skaičiai yra stabilūs, bet kasmet šiek tiek didėja. Daugiau kaip 70 proc. dingimo atvejų yra vaikų pabėgimas iš namų ar globos įstaigų. Jei tas pats vaikas pabėga penkis kartus, yra skaičiuojama jų suma“, –informuoja Dingusių žmonių šeimų paramos centro projektų vadovė Rugilė Butkevičiūtė. 

Jos teigimu, tik nedidelis procentas vaikų dingimo atvejų sietinas su pagrobimais. Bet kuriuo atveju, sako vadovė, dingus vaikui laukti nereikia – apie įtarimus, kad vaikas dingo, reikia kuo skubiau pranešti atsakingoms institucijoms.

„Anksčiau būdavo sakoma palaukti, gal vaikas pats atsiras. Nieko panašaus. Jeigu vaikas dingo arba matote, kad yra kažkas kitaip, nei turėtų būti (vaikas negrįžta laiku namo, neatsiliepia telefonu), nereikėtų nieko laukti, galima iškart skambinti numeriu 116000. Tai yra nemokamas pagalbos numeris būtent dingusių vaikų atvejams. Tuomet būsite sujungti su bendruoju pagalbos centru 112, kuris iškart perduoda informaciją policijos pareigūnams, jie ima tikrinti duomenis ir pradeda paiešką“, – sako R. Butkevičiūtė[1].

Iphone turėtojams – Iphone Airtag

Jeigu tėvai naudojasi Apple sistema ir turi Iphone telefonus, labai geras daiktas yra AirTag. Tai – nedidelis apvalios formos įrenginys, kuris susijungia su telefonu ir rodo jo buvimo vietą. Šį prietaisą galima naudoti tiek daiktų sekimui ir radimui (tarkime lagamino keliaujant, piniginės, kuprinės, rankinės, etc.) tiek ir žmogaus vietos buvimo nustatymui.

„AirTag“ išsiunčia saugų „Bluetooth“ signalą, kurį gali aptikti šalia esantys „Find My“ tinklo įrenginiai. Šie įrenginiai nusiunčia tavo „AirTag“ vietą į „iCloud“ ir atidaręs programą „Find My“ gali rasti savo „AirTag“ žemėlapyje. Visas procesas yra anonimiškas ir užšifruotas, siekiant užtikrinti privatumą.

Jeigu AirTag įrenginys yra toli, gerokai toliau, nei siekia Bluetooth tinklas, vis tiek galima pamatyti bent jau apytikslę jo buvimo vietą – tačiau taip yra tada, kai šalia yra kitų Iphone įrenginių. Vis dėlto tai yra labai puikus prietaisas, kuris yra diskretiškas, mat jį galima paslėpti kišenėje ar kapišone. Maža to, jis turi ir pagalbos funkciją – jį paspaudus du kartus išsiunčiamas S.O.S. signalas[2].

Samsung naudotojams –SmartTag sekiklis

Analogišką variantą gali įsigyti ir kito populiaraus telefono modelio Samsung naudotojai. Tai vadinamas SmartTag įrenginys, kuris, nors ir didesnis nei Iphone siūlomas, taip pat yra gana diskretiškas. Nors iš esmės, kaip ir AirTag, SmartTag yra skirtas rasti netoliese esančius daiktus ar gyvūnus, jis gali būti naudojamas ir vaiko sekimui, kai jis yra gerokai toliau. 

„Savo SmartTag per išmanųjį Samsung telefoną atsekti galite dviem būdais: naudodami Bluetooth (maždaug iki 120 m atstumu be kliūčių, idealiomis sąlygomis), o jei SmartTag pametėte kokiame mieste, tai jums padės „Galaxy Find Network” paieška per internetą. „Galaxy Find Network” veikia maždaug taip – bet kuris praeivis žmogus naudojantis naują Samsung telefoną su tinkamai sukonfigūruotais nustatymais „pagaus” jūsų SmartTag ryšį ir apie tai per tinklą informuos jus. Taigi SmartTag galimai atras jūsų daiktus, net kai Bluetooth technologija bus bejėgė“, – rašoma įrenginio apžvalgoje[3].

GPS sekiklis su SIM kortele

Dar vienas patikimas variantas tiems, kurie nenori prisirišti prie konkretaus telefono modelio. Tai gyvūnams skirtas, tačiau tikrai tinkamas ir vaikų vietos buvimui nustatyti, Tractive GPS įrenginys. Jis, tiesa, didesnis ir sunkiau paslepiamas, nei prie telefonų pririšami sekikliai, tačiau yra ir tikslesnis, bei veikia su SIM kortele.

Tractive GPS yra GPS naminių gyvūnėlių stebėjimo priemonė, kuri pateikiama kaip sekimo įrenginys, perduodantis vietos informaciją „Tractive GPS“ programai, kurią galite pasiekti bet kuriame įrenginyje. Sekimo priemonė leidžia nustatyti saugią zoną, kurioje jūsų augintinis gali laisvai judėti, ir siunčia momentinį pranešimą, kai jūsų augintinis išeina už nustatyto diapazono. Gavę pranešimą, galėsite pradėti sekti savo augintinį per Tractive GPS programėlę tiesioginio sekimo režimu – informaciją apie augintinio vietą gaunate realiuoju laiku, o duomenys atnaujinami beveik iš karto. Jei tiesioginio sekimo režimas neįjungtas, vietos atnaujinimo dažnis priklauso nuo jūsų augintinio aktyvumo lygio ir informacija realiuoju laiku neatnaujinama. Stebėdami savo augintinį, vadovaujatės programėlėje pateiktu žemėlapiu. Galite peržiūrėti tiek dabartinę savo augintinio padėtį, tiek ankstesnes jo vietas. Dėl didelio „Tractive GPS“ tikslumo ir atnaujinimo greičio turėtumėte greitai nustatyti savo augintinio vietą.

„Tractive GPS“ yra su įkraunama baterija. Vidutinis akumuliatoriaus veikimo laikas yra 2–5 dienos normaliai naudojant, bet žymiai sumažėja, kai įjungtas tiesioginis stebėjimas. Vis dėlto galite tikėtis, kad tiesioginio stebėjimo režimu jis truks apie 8 valandas[4].