Vaikams vis dažniau sustoja širdis: medikai to paaiškinti negali

MedicinaG. B.
Suprasti akimirksniu
Vaikai
Aktyvių vaikų širdys tiesiog sustoja, medikai to paaiškinti negali. Kelly Sikkema/Unsplash nuotrauka

Vis daugiau vaikų susiduria su širdies sustojimu

Pasaulyje pastebima pavojinga ir didelį nerimą kelianti tendencija: vis daugiau sveikų, mokyklinio amžiaus vaikų, paauglių ir jaunuolių patiria širdies sustojimą. Ši tendencija ypač išryškėjo per kelerius pastaruosius metus, po visą pasaulį sukrėtusios COVID-19 pandemijos.

Neseniai JAV atliktame tyrime nustatyta, kad per pirmuosius dvejus COVID-19 pandemijos metus širdies priepuolių 25-44 metų amžiaus žmonėms padaugėjo 30 proc[1].

Tačiau širdies priepuolių ar sustojimų statistika pastebimai išaugo ir vaikų tarpe. Kardiologai teigia, kad tokie atvejai anksčiau niekada nebuvo dažni, jų būdavo užfiksuojama tik maždaug 1 iš 1000 per metus.

Tačiau Filadelfijos vaikų ligoninės (CHOP) mokslininkai apskaičiavo, kad dabar, per metus maždaug 23 000 vaikų patiria staigų širdies sustojimą. Tai nutinka tiesiog mokyklų kiemuose, krepšinio ar futbolo aikštėse, įvairių rungtynių metu.

Labiausiai pažeidžiami yra būtent tie vaikai, kurie užsiima intensyviu sportu, sportuoja profesionaliai. Tai taip pat nėra įprasta, nes sportas ir fizinis aktyvumas įprastai yra siejamas su sveika gyvensena.

Vis dėlto, dabartinė statistika tai tarsi paneigia: neseniai centrinėje Floridoje atlikus 11 500 sportuojančių moksleivių tyrimą nustatyta, kad maždaug 3 proc. paauglių ir vaikų turi širdies veiklos sutrikimų[2].

Dažniausiai, vaikai ir jų tėvai apie šiuos sutrikimus iki tol nieko nežinojo. Įgimtų sutrikimų taip pat nėra nustatoma daug. Medikams tai kelia daugybę klausimų, o tėvai baiminasi ir klausia, ar šias problemas galėjo sukelti vakcinos nuo koronaviruso.

Širdies problemos
Širdies problemos siejamos su vakcinacija nuo koronaviruso. Robina Weermeijer/Unsplash nuotrauka

Medikai tikslios širdies priepuolių priežastys įvardinti negali

Medikų teigimu, ne visais atvejais širdies sustojimas gali būti pagrindinė vaikų arba jaunuolių mirties priežastis. Manoma, kad šias netikėtas mirtis gali lemti įvairios giliai užslėptos ligos, tokios kaip plaučių embolija.

Jai būdingas vienos ar daugiau plaučių arterijų užsikimšimas. Tai įvyksta, kai kraujo krešulys, paprastai susidaręs giliosiose kojų venose, išsilaisvina ir keliauja kraujotaka, galiausiai pasiekdamas plaučių arterijas. Kraujo krešulys arba trombas, gali trukdyti kraujo tekėjimui į plaučius, dėl to sumažėja organizmo aprūpinimas deguonimi. Šie nedideli užsikimšimai, sukeliantys minimalius simptomus, tampa dideliais, gyvybei pavojingais užsikimšimais, sukeliančiais didelį kvėpavimo sutrikimą ir širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus.

Dar viena liga, galinti sukelti širdies sustojimą, yra įgimtas ilgo QT intervalo sindromas (LQTS). Tai genetinis sutrikimas, turintis įtakos širdies sistemai. Ligai būdingi širdies ritmo sutrikimai, ypač pailgėjęs QT intervalas elektrokardiogramoje (EKG). QT intervalas rodo laiką, per kurį širdies skilveliai kiekvieno širdies dūžio metu depoliarizuojasi ir repoliarizuojasi.

Hipertrofinė kardiomiopatija (HCM) yra dar vienas genetinis širdies ir kraujagyslių sutrikimas, galintis slypėti už staigaus širdies sustojimo. Sutrikimui būdingas širdies raumens, ypač kairiojo skilvelio kameros, atsakingos už deguonimi prisotinto kraujo pumpavimą į organizmą, sustorėjimas. Tai sutrikdo normalų kraujo tekėjimą iš širdies. Dėl šios kliūties gali atsirasti tokie simptomai kaip dusulys, krūtinės skausmas, nuovargis ir galvos svaigimas. Tai gali paūmėti dėl fizinio krūvio ar kitos fizinės veiklos.

Tačiau dalis medikų ir išsigandusių tėvų, dėl padažnėjusių širdies problemų vaikams, kaltina COVID-19 vakcinas. Tokią teoriją pagrindžia ir kai kurie tyrimai. Vokietijos mokslininkai šiais metais paskelbė tyrimą, kurio išvadose teigiama, kad vakcinos nuo COVID-19 ne tik neatnešė naudos, bet ir galėjo pridaryti nepataisomos žalos jauno žmogaus organizmui.

Remiantis skrodimų duomenimis, paaiškėjo, kad būtent mRNR skiepas sukelia didesnę miokardito riziką, o vakcinos nauda jauniems žmonėms neatsveria galimos žalos.

Žurnale „Clinical Research Cardiology“ vokiečių mokslininkams paskelbus publikaciją apie žmonių, netikėtai mirusių po COVID-19 mRNR skiepo, skrodimų duomenis, paaiškėjo, kad net 4 iš 25 asmenų buvo rastas ūminis miokarditas ir nebuvo nustatyta jokios kitos mirtį galėjusios sukelti reikšmingos ligos.

Būklė
Staigus širdies sustojimas gali ištikti ir be išankstinių simptomų. Jair Lazaro/Unsplash nuotrauka

Staigus širdies sustojimas dažnai užklumpa iš pasalų

Staigus širdies sustojimas (SCA) yra itin pavojinga būklė, smogianti netikėtai, be jokių išankstinių signalų. Tai yra itin staigus širdies veiklos nutrūkimas, kuris įprastai yra paskatintas nereguliaraus širdies ritmo.

Tuomet žmogui nutrūksta kvėpavimas, žmogus netenka sąmonės, o nesuteikus skubios pagalbos, staigus širdies sustojimas gali baigtis mirtimi[3].

Tiesa, verta atsiminti, kad staigus širdies sustojimas nėra tas pats, kas širdies priepuolis. Širdies priepuolis ištinka, kai užblokuojamas kraujo tekėjimas į širdies dalį.

O staigus širdies sustojimas nėra susijęs su kraujo užkimšimu, tačiau širdies priepuolis gali sukelti širdies aktyvumo pokyčius, kurie sukelia staigų širdies sustojimą.

Staigaus širdies sustojimo simptomai yra šie:

  • Staigus apalpimas;
  • Pulso nebuvimas;
  • Kvėpavimo nebuvimas;
  • Sąmonės netekimas.

Prieš priepuolį asmenys gali skųstis diskomfortu krūtinėje, dusuliu, bendru silpnumo pojūčiu, itin greitu širdies plakimu, drebuliu, tačiau staigus širdies sustojimas dažnai įvyksta be jokio įspėjimo.

Jei žmogui sustoja širdis, labai svarbu nedelsiant veikti ir imtis širdies gaivinimo. Jei tik yra galimybė, būtina panaudoti ir automatinį išorinį defibriliatorių, kuris gali padėti atkurti normalų širdies ritmą ir pagerinti asmens išgyvenimo šansus, kol yra laukiama greitosios medicinos pagalbos.