V. Zelenskio Ukrainos „pergalės planas“: politinis spaudimas ir karinė taktika

Pasaulis, Regionai, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Zelenskis
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad turi pergalės planą, bet niekas jo dar nėra matęs, Eltos nuotrauka

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė, kad baigia kurti pergalės planą

Savo vakarinėje kalboje „Telegram“ kanale jis pabrėžė, kad esminės plano detalės jau nustatytos, tad dabar svarbiausia ryžtis jas įgyvendinti. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, planas gali apimti konflikto įšaldymą ir Ukrainos stojimą į NATO iki šių metų pabaigos.

V. Zelenskis patikino, kad Ukrainos pergalės planas yra visiškai parengtas.[1]

„Dabar svarbiausia yra ryžtas jį įgyvendinti“, – apibendrino jis.

V. Zelenskis jau anksčiau užsiminė apie Ukrainos „pergalės planą“”, tačiau detalių niekada neatskleidė. Rugsėjo pradžioje jis taip išdėstė pagrindinius plano elementus: „Jų yra keturi, kurie šiuo metu reikalingi, ir vienas, kurio reikės po karo“. Pasak jo, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacija Kursko regione yra šio plano dalis.

V. Zelenskis pranešė, kad planas bus pristatytas JAV prezidentui Džo Baidenui (Joe Biden), viceprezidentei Kamalai Haris, kandidatui į prezidentus Donaldui Trampui ir Kongresui.

„Pergalės planą“ sudaro karinis paketas, politinio, ekonominio ir diplomatinio spaudimo Rusijai priemonės

Pasak Ukrainos prezidento biuro vadovo patarėjo Mihailo Podoliako, V. Zelenskio „pergalės planas“ apima kelias pagrindines sritis – karinį paketą bei politinio, ekonominio ir diplomatinio spaudimo Rusijai priemones. M. Podoliakas taip pat neatskleidė konkrečių detalių, tačiau interviu RBC-Ukrainai jis sakė, kad šis planas nėra pasiūlymų rinkinys, o aiškus dabartinio karinio konflikto supratimas, įskaitant būtinas priemones, jų skaičių ir kainą, kad būtų pasiekta teisinga konflikto pabaiga.

M. Podoliakas pažymėjo, kad karinis paketas turėtų būti struktūrizuotas atsižvelgiant į dabartinius karo veiksmus ir padėties Kursko regione, susijusios su Ukrainos ginklų naudojimu, analize. Jis pridūrė, kad plano ekonominės paskatos apima didesnes investicijas į karinę gamybą Ukrainoje ir sankcijų Rusijai auditą.

Plane tariamai numatytas konflikto įšaldymas ir prisijungimas prie NATO

Vokietijos laikraštis „Bild“ rašė, kad planas tariamai apima galimybę įšaldyti konfliktą kai kuriuose fronto sektoriuose.[2]

Straipsnyje taip pat buvo teigiama, kad Ukrainos lyderis planuoja prašyti Dž. Baideno atšaukti draudimą naudoti vakarietiškus ilgojo nuotolio ginklus smūgiams gylin į Rusijos teritoriją, kas esą yra šio plano dalis.

Kijevas paneigė šią informaciją. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas nurodė, kad Maskva ketina toliau įgyvendinti specialiosios karinės operacijos tikslus, nepaisant Ukrainos valdžios pareiškimų apie „pergalės plano“ buvimą.

Kitas svarbus V. Zelenskio „pergalės plano“ elementas yra Ukrainos įstojimas į NATO, rašė prancūzų leidinys „Le Monde“.[3]

V. Zelenskis tikisi, kad JAV prezidentas Dž. Baidenas pakvies Ukrainą prisijungti prie NATO iki savo kadencijos Baltuosiuose rūmuose pabaigos.

Rusijos valdžios institucijos ne kartą pareiškė, kad neatsisako derėtis. Tačiau po išpuolio prieš Kursko regioną šalies prezidentas Vladimiras Putinas pabrėžė, kad pirmiausia būtina „susidoroti su banditais, kurie įsiskverbė į Rusijos Federacijos teritoriją“. Komentuodamas ilgojo nuotolio Vakarų ginklų naudojimą, V. Putinas akcentavo, kad tokie smūgiai Rusijai bus laikomi NATO, Jungtinių Valstijų ir Europos šalių įsitraukimu į konfliktą su Rusija.