Rusijoje uždrausta mediciniškai keisti lytį ar įsivaikinti tos pačios lyties asmenims
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymų paketą, kuriuo uždraudžiamas lyties keitimas šalyje. Įstatymų paketas, draudžiantis lyties keitimą medicininėmis priemonėmis ir oficialių dokumentų lygmeniu jau buvo priimtas Rusijos parlamento, tad V. Putino parašas tebuvo paskutinis taškas, kuris oficialiai uždraudė bet kokius bandymus keisti lytį Rusijoje.
Rusijoje dabar draudžiama atlikti medicinines intervencijas, „siekiant pakeisti asmens lytį“. Į tai įeina ne tik pati lyties keitimo operacija, bet ir hormonų terapija, kuri yra neatsiejama lyties keitimo proceso dalis.
Vienintelės įstatymo išimtys yra medicininės intervencijos, kuriomis gydomos vaikų netinkamo vystymosi ir apsigimimų problemos, taip pat genetinės ir endokrininės problemos, susijusios su vaikystės seksualinės diferenciacijos sutrikimais. Dėl tokių būtinų, su apsigimimais susijusių operacijų spręs Rusijos sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių agentūrų medicinos komisarai.
Taip pat draudžiama keisti duomenis apie lytį oficialiuose dokumentuose ir viešuose įrašuose, net jei asmuo pakeitė lytį užsienyje. Kartu šie įstatymai iš dalies keičia Rusijos šeimos kodeksą, atgaline data panaikinant santuokas, kuriose vienas asmuo anksčiau pakeitė lytį, ir draudžiant translyčiams asmenims tapti globėjais ar įtėviais.
Nauji pakeitimai įsigaliojo tą pačią dieną, kai buvo pasirašyti dokumentai, t. y., liepos 24 dieną. Žinoma, žmonės, kurie jau spėjo pakeisti lytį prieš įsigaliojant lyties keitimo draudimui, liks nepaveikti.
Griežta Rusijos politika prieš LGBT ideologijos propagandą prasidėjo prieš dešimtmetį
Vyriausybės teigimu, teisės aktų tikslas – apsaugoti šalį nuo „vakarietiškų, anti-šeiminių ideologijų“. Kai kurie valdžios atstovai lyties keitimą vadina „grynu satanizmu“. Kremliaus kampanija prieš LGBTQ bendruomenę prasidėjo maždaug prieš dešimtmetį, kai V. Putinas pirmą kartą paskelbė akcentuojantis Rusijos stačiatikių bažnyčios remiamas „tradicines šeimos vertybes“.
2013 metais Kremlius priėmė įstatymą, draudžiantį bet kokį viešą pritarimą „netradiciniams seksualiniams santykiams“ tarp nepilnamečių. 2020 metais V. Putinas pastūmėjo įgyvendinti konstitucinę reformą, kuri uždraudė tos pačios lyties asmenų santuokas.
O nuo 2022 metų gruodžio mėnesio Rusijoje uždrausta skleisti teigiamą informaciją apie homoseksualumą, biseksualumą ir transseksualumą, tai įvardijant kaip „netradicinių seksualinių santykių propagandą“. Už tai piliečiams numatytos iki 400 tūkstančių rublių baudos, o organizacijoms – iki 5 milijonų rublių baudos. Šis įstatymas faktiškai uždraudė bet kokį neheteroseksualių asmenų demonstravimą ir vaizdavimą žiniasklaidoje ir kitose viešose sferose.
LGBT apkaltino valdančiuosius einant prieš konstituciją, tačiau pastarieji teigia ginantys vaikus ir konstitucinius moralės principus
Natūralu, jog šie pakeitimai ypač nepatinka LGBT bendruomenei. LGBT aktyvistai perspėjo, jog dėl tokių įstatymų dar labiau padidės ir taip didelis transseksualių asmenų savižudybių ir bandymų nusižudyti skaičius, tai taip pat paskatins pogrindinę operacijų ir hormoninių vaistų rinką.
Yanas Dvorkinas, vadovaujantis „Center-T“ grupei, padedančiai translyčiams ir nebinarinės lyties žmonėms Rusijoje, buvo kalbinamas apie dabartinę LGBT bendruomenės narių padėtį. Jis sakė:
„Tai, kaip šie žmonės mato savo ateitį, žlunga.“
Tokiam žingsniui nepritaria ir LGBT bendruomenei prijaučiantys asmenys. Pavyzdžiui, Rusijos nepriklausomos psichiatrų asociacijos vykdomoji direktorė Liubov Vinogradova pavadino įstatymo projektą „mizantropiniu“. Jos teigimu, lyties keitimo procedūros „neturėtų būti pilnai uždraustos, nes yra žmonių, kuriems tai yra vienintelis būdas <…> normaliai egzistuoti ir rasti taiką su savimi“.
Ji, kaip ir dvi dešimtys teisininkų, psichiatrų ir LGBT aktyvistų, seniau ragino persvarstyti įstatymo projektą. Aktyvistai aiškino, kad tokie pakeitimai esą prieštarauja Rusijos įstatymams, įskaitant konstituciją. Buvo teigiama, kad lyties keitimo procedūros laikomos medicininiu transseksualizmo gydymu, kuris traktuojamas kaip psichikos būklė pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pateikiamą medicininės klasifikacijos sąrašą. Todėl aktyvistai aiškino, kad nesilaikant PSO klasifikacijos ir uždraudžiant lyties keitimą, būtų atimta medicininė pagalba, taip esą pažeidžiant konstituciją ir kitus Rusijos įstatymus.
Tačiau valdantieji į tokias pastabas neįsiklausė ir liko griežti lyties keitimo uždraudimo klausimu. Be to, kaip teigiama aiškinamajame rašte, įstatymo tikslai yra išlaikyti Rusijos visuomenės konstitucinius moralės principus ir šeimos vertybes bei apsaugoti žmonių, ypač vaikų, sveikatą. Tad iš esmės, tokie įstatymai nepažeidžia konstitucijos, o atvirkščiai – ją gina.