Suprasti akimirksniu
  • Rusija giriasi dideliais pasiekimais atsakant į Ukrainos smūgius ATACMS raketomis
  • Naktį į ketvirtadienį visoje Ukrainoje buvo paskelbtas oro antskrydžių pavojus
  • Naujasis Maskvos ginklas „Oreshnik“ prilygintas branduoliniam ginklui
  • Bus atakuojama Ukrainos sostinė?
  • Ukrainiečiai teigia smūgius atrėmę
Šaltiniai
Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsiminė, kad atsakas Ukrainai į atakas vakarietiškais ginklais gali būti dar stipresnis, Eltos nuotrauka

Rusija giriasi dideliais pasiekimais atsakant į Ukrainos smūgius ATACMS raketomis

Rusija naktį į ketvirtadienį atakavo taikinius Ukrainoje, panaudodama 90 raketų ir daugiau nei 100 dronų. Taip buvo reakcija į naujausius ATACMS raketų smūgius, Kolektyvinio saugumo sutarties taryboje sakė šalies prezidentas Vladimiras Putinas.[1]

Rusijos kariuomenei pavyko smogti 17-ai taikinių, patikino jis. Tai - gynybos pramonės įrenginiai, kariniai objektai ir jų palaikymo sistemos.

Iš viso per praėjusias kelias dienas Rusija paleido 100 raketų, įskaitant „Kalibr“, „Kinžal“ bei „Zircon“ kompleksus ir 466 atakos dronus.

„Dar kartą pasikartosiu: šie smūgiai iš mūsų pusės buvo vykdomi reaguojant į nenutrūkstamus amerikiečių ATACMS raketų smūgius Rusijos teritorijai. Kaip jau ne kartą sakiau, visada bus atsakas iš mūsų pusės“, – pabrėžė jis.

Naktį į ketvirtadienį visoje Ukrainoje buvo paskelbtas oro antskrydžių pavojus

„Ukrenergo“ pradėjo avarinius elektros atjungimus dėl to, kad energetikos objektai visoje šalyje yra intensyviai atakuojami, tuo metu teigė Ukrainos energetikos ministras Hermanas Haluščenko.

Lvovo regiono administracijos vadovo pavaduotojas Andrijus Godykas patikslino, kad per rytines atakas buvo apgadinti du energetikos infrastruktūros objektai. Jis perspėjo, kad artimiausiomis dienomis ar net savaitėmis regiono gyventojams teks susidurti su griežtais energijos tiekimo grafikais.

Prieš dvi dienas, lapkričio 26 dieną, Rusijos gynybos ministerija paskelbė apie Ukrainos ginkluotųjų pajėgų smūgius ATACMS raketomis Kursko sričiai.

Prieš tai, lapkričio 23 d., S-400 sistemą aptarnaujantys kariai buvo užpulti Lotarevkos kaimo rajone. Trys raketos buvo sunaikintos, dvi pasiekė tikslą ir sugadino radarą. Tarp kariškių buvo aukų.

Lapkričio 25 d. aštuonios raketos atakavo Kursko-Vostochny aerodromą. Septynias raketas numušė „S-400“ ir „Pantsir“ oro gynybos raketų sistemos kovinės įgulos, viena pasiekė tikslą. Krisdami raketų fragmentai sužeidė du karius.

Gynybos ministerija dar kartą patikino, kad parengs atsaką į Vakarų ilgojo nuotolio ginklų panaudojimą Ukrainoje.

Naujasis Maskvos ginklas „Oreshnik“ prilygintas branduoliniam ginklui

Masinis naujausios Rusijos hipergarsinių raketų sistemos „Oreshnik“ turės tokių pat pasekmių, kokias sukeltų branduolinio ginklo panaudojimas, per Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos susitikimą siauru formatu perspėjo prezidentas V. Putinas.[2]

„Pasak karinių ir techninių ekspertų, masinio, grupinio šių raketų panaudojimo atveju, tai yra kai vienu metu būtų paleidžiamos kelios raketos, tokios atakos galia būtų panaši į branduolinių ginklų naudojimo pasekmes. Nors „Orešnik“ ir nėra masinio naikinimo ginklas“, – teigė Rusijos valstybės vadovas.

V. Putinas pabrėžė, kad lapkričio 21 dieną atlikti bandymai patvirtino, jog „Orešnik“ yra didelio tikslumo ginklas. „Svarbiausia, kad čia nėra branduolinio užtaiso, taigi ir jokio branduolinio užteršimo po jo panaudojimo nebus“, – pabrėžė Rusijos lyderis.

Bus atakuojama Ukrainos sostinė?

Rusijos generalinis štabas ir Gynybos ministerija dabar renkasi taikinius smūgiams „Orešnik“ tipo raketomis Ukrainos teritorijoje. Tai prieš porą dienų pareiškė V. Putinas.[3]

Pasak prezidento, tai galėtų būti sprendimų priėmimo centrai Kijeve. V. Putinas priminė, kad Ukraina ne kartą bandė atakuoti taikinius Maskvoje ir Sankt Peterburge.

„Kijevo lyderiai prarado legitimumą, jie yra uzurpatoriai ir net neturi teisės duoti įsakymų kariuomenei“, – akcentavo jis.

V. Putinas pridūrė, kad „Orešnik“ sistema gali pataikyti į gerai saugomus objektus, esančius dideliame gylyje.

„Raketa pataiko net į labai apsaugotus ir giliai paslėptus taikinius“, – perspėjo valstybės vadovas.

Užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas anksčiau tikino, kad Rusija užtikrins, jog Jungtines Valstijas, dėl jų įsitraukimo į konfliktą Ukrainoje, purtys „drebulys ir jos bus sukrėstos“.

„Jie turėtų suprasti, šitie patys planuotojai, kad tai darydami jie patvirtina faktą, jog Jungtinės Valstijos jau tapo, vadindamos daiktus tikraisiais vardais, šio konflikto šalimi“, - aiškino S. Riabkovas.[4]

Ukrainiečiai teigia smūgius atrėmę

Naktį į trečiadienį Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė 36 į šalį skridusius Rusijos vienakrypčius atakos dronus. Taip teigia Ukrainos karinės oro pajėgos, pranešė „Elta“.

Nuo antradienio 19.30 val. rusai atakavo Ukrainą 89 „Shahed“ tipo bepiločiais orlaiviais ir nenustatyto tipo dronais iš Oriolo, Briansko, Kursko ir Primorsko-Achtarsko sričių.

Atremiant ataką dalyvavo aviacija, priešlėktuvinių raketų daliniai, elektroninės karybos komandos ir mobiliosios ugnies grupės.

9.00 val. oro gynybos pajėgos numušė 36 priešo dronus Kijevo, Černihivo, Sumų, Charkovo, Poltavos, Žytomyro, Chmelnyckio ir Nykolajevo srityse.

Dar 48 dronai dingo iš radarų, tikriausiai dėl aktyvių elektroninės karybos padalinių atsakomųjų priemonių, penki dronai paliko Ukrainos oro erdvę Baltarusijos, Rusijos ir laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų kryptimi.

Kijeve ketvirtadienį ryte buvo likviduoti visi ore buvę taikiniai – bepiločiai orlaiviai ir raketos, kuriais rusų armija vykdė kombinuotą ataką prieš Ukrainos sostinę, pranešė savivaldybės administracija.

Administracijos vadovas Serhijus Popko pastebėjo, kad priešai greičiausiai naudojo sparnuotąsias raketas ir skirtingų rūšių dronus.

„Beveik lygiai vidurnaktį sostinėje nuskambėjo oro pavojus, mat iš rytų kilo dronų atakos grėsmė. Pavojus truko beveik devynias su puse valandos. Paryčiui rusų pajėgos iš strateginio orlaivio „Tu-95MS“ paleido raketų „Ch-101“, – paaiškino S. Popko.

Pareigūno teigimu, raketos link Kijevo artėjo skirtingomis kryptimis. Per oro mūšį buvo sunaikinti visi Kijevui grėsmę kėlę taikiniai.

Patvirtintais duomenimis, dviejuose sostinės rajonuose nukrito nuolaužų. Apie nukentėjusiuosius nepranešama. Buvo išdaužyti vienos vietos įmonės pastato langai, išsprogdintos durys, apgadintas krovininis automobilis.