Rusijos prezidentas neprieštarauja, jog JAV, Rusija ir Kinija sutartų dėl gynybos biudžeto mažinimo
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išreiškė palaikymą JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlymui sumažinti gynybos biudžetus perpus. Per televizijoje transliuotą interviu V. Putinas teigė[1]:
„Manau, kad tai gera idėja. JAV sumažintų 50 procentų, mes sumažintume 50 procentų, o tada prisijungtų Kinija, jei ji to norėtų.“
Nuo 2022 metų, kai Rusija pradėjo karinę agresiją prieš Ukrainą, šalies gynybos išlaidos žymiai išaugo. V. Putinas pernai teigė, kad 2024 metais išlaidos gynybai ir saugumui pasieks apie 8,7 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Tai ne tik paskatino ekonomikos augimą, bet ir infliaciją.
Tačiau V. Putinas pabrėžė, kad nors Rusija yra pasirengusi diskutuoti su JAV dėl šio pasiūlymo, ji negali kalbėti Kinijos vardu. Jis taip pat pažymėjo, kad Rusija galėtų susitarti su JAV dėl išlaidų mažinimo, nes tam neprieštarauja.
„Manome, kad tai yra geras pasiūlymas, ir esame pasiruošę apie tai diskutuoti“, – reziumavo V. Putinas.
Kinija į gynybos išlaidų mažinimo pasiūlymus žvelgia atsargiai
Kinija jau spėjo sureaguoti į V. Putino kalbas[2]. Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lin Jianas teigė, kad pastaraisiais metais karinės išlaidos pasaulyje nuolat augo. Statistika rodo, jog pasaulinės karinės išlaidos 2024 metais pasiekė maždaug 2,43 trilijono JAV dolerių, pasiekdamos istorines aukštumas. Lin Jianas pabrėžė, kad nuolatinis karinių išlaidų augimas yra skatinamas vis labiau įtemptos tarptautinės ir regioninės saugumo situacijos, atskleidžiančios augantį saugumo deficitą ir bendras problemas, su kuriomis susiduriama sprendžiant pasaulio saugumo klausimus.
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas tikino, kad didžiosios valstybės turėtų rodyti pavyzdį likusioms šalims ir imtis lyderystės, skatinant pasaulinį solidarumą. Pasak Lin Jiano, jos turėtų tapti tarptautinės taikos pagrindu, o Kinija išlieka tvirtai įsipareigojusi eiti taikaus vystymosi keliu.
Visgi, nepaisant kalbų apie taiką, Lin Jianas pabrėžė, kad Kinijos gynybos išlaidos yra būtinos siekiant apsaugoti nacionalinį suverenitetą, saugumą ir vystymosi interesus. Šios išlaidos esą taip pat būtinos tam, kad pavyktų palaikyti taiką pasaulyje.
Pasak Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovo, Kinija nuosekliai laikosi savęs gynimo strategijos, skatina suderintą savo ekonomikos ir gynybos vystymąsi, nesivaržydama ginklavimosi lenktynėse su jokia kita šalimi ir esą nuolat imasi konkrečių veiksmų, siekdama išsaugoti pasaulinę taiką ir stengdamasi įnešti į pasaulį stabilumą bei aiškumą.
V. Putinas pareiškė, kad neprieštarauja, jog taikos derybose dėl Ukrainos dalyvautų ir Europos šalys
Interviu metu V. Putinas taip pat kalbėjo apie Europos šalių vaidmenį galimose derybose dėl taikos Ukrainoje. Rusijos prezidentas teigė, kad jų dalyvavimas „yra pageidaujamas“, nepaisant visų nesutarimų ir seniau išreikšto nenoro kalbėtis[3].
„Nematau tame nieko blogo“, – sakė V. Putinas, kai buvo paklaustas apie Europos įsitraukimą į derybas.
„Na, tikriausiai niekas čia negali nieko reikalauti. Ypač ne iš Rusijos“, – kalbėjo Rusijos vadovas, tačiau taip pat pridūrė: „Jei jie nori sugrįžti, jie yra laukiami.“
Rusijos lyderis teigė, kad Europos šalys „pačios atsisakė kontaktuoti su mumis“, manydamos, kad Ukraina galės laimėti karą. Jis taip pat pridūrė, kad Rusija vertina BRICS šalių požiūrį, įskaitant Braziliją, Indiją, Kiniją ir Pietų Afriką.
„Esame dėkingi visiems savo partneriams, kurie kelia šiuos klausimus ir siekia, kad taika būtų pasiekta. Todėl sakau, kad ne tik europiečiai, bet ir kitos šalys turi teisę ir gali dalyvauti (taikos derybose). Ir mes tai vertiname ramiai“, – sakė jis.
V. Putinas teigia, kad V. Zelenskis yra „toksiškas“ Ukrainai
V. Putinas interviu metu atmetė Europos susirūpinimą dėl praėjusios savaitės susitikimo tarp Rusijos ir JAV pareigūnų Riade, Saudo Arabijoje, pavadindamas jų reakciją „emocinga“. Jis šiuos pokalbius apibūdino kaip pastangas „pagerinti pasitikėjimo lygį“ tarp Maskvos ir Vašingtono.
„Tiek per neseniai įvykusį pokalbį telefonu su Trumpu, tiek per susitikimą Riade buvo paliestos problemos, susijusios su Ukrainos krize“, – sakė V. Putinas. „Bet to esmės neaptarėme. Mes tiesiog susitarėme, kad prie šio klausimo dar prieisime.“
V. Putinas taip pat puolė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, atkartodamas D. Trumpo retoriką. Pasak Rusijos vadovo, V. Zelenskis yra nepopuliarus ir „diktatorius“. V. Putinas sakė, kad V. Zelenskis praranda pasitikėjimą Ukrainos kariuomenėje dėl „kvailų įsakymų“ ir tapo „toksiškas visai visuomenei“.
Rusijos lyderis lygino V. Zelenskį su buvusiu Ukrainos vyriausiuoju kariuomenės vadu Valery Zaluzhny, kuris neseniai buvo paskirtas Kijevo ambasadoriumi Londone. Pavadindamas jį „galimu varžovu“, V. Putinas teigė, kad V. Zaluzhny mėgaujasi aukštesniu populiarumu nei Ukrainos prezidentas.