Suprasti akimirksniu
  • Diskusijose dėl kriptovaliutų kasimo Rusijoje padėtas taškas – kasti galima legaliai
  • Sustiprintos valstybinės kontrolės priemonės kriptovaliutų kasybą vykdantiems subjektams
  • Leista prekiauti Rusijos blokų grandinės platformose
  • Kas negalės užsiimti kasyba?
  • Kaip Rusijos kriptovaliutos taisyklės gali turėti įtakos BRICS pastangoms sukurti vieningą skaitmeninę valiutą
Šaltiniai
Putinas
Rusija nusprendė ir legalizavo kriptovaliutų kasybą bei naudojimą. ELTA nuotrauka

Diskusijose dėl kriptovaliutų kasimo Rusijoje padėtas taškas – kasti galima legaliai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, legalizuojantį kriptovaliutų kasybą Rusijoje.[1]

Anksčiau valstybės vadovas susitikime ekonominiais klausimais su ministrų kabinetu aptarė skaitmeninių valiutų įvedimą ir naudojimą. Jis pažymėjo, kad tai yra perspektyvi šiuolaikinės ekonomikos sritis, todėl Rusijai svarbu nepraleisti progos laiku pakoreguoti teisinę sistemą ir reguliavimą, plėtoti infrastruktūrą ir sudaryti sąlygas skaitmeninio turto apyvartai.

Pasirašytas įstatymas į vartojimą įveda naujas sąvokas: skaitmeninės valiutos kasyba, kasybos baseinas, kasybos infrastruktūros operatorius, identifikacinis adresas ir asmuo, organizuojantis kasybos baseino veiklą. Pati kasyba pripažįstama apyvartos sudedamąja dalimi, o ne skaitmeninės valiutos išleidimu.

Tik Rusijos juridiniai asmenys ir individualūs verslininkai, įtraukti į atitinkamą registrą, gaus teisę vykdyti kasybą. Asmenys, kurie neviršija Rusijos vyriausybės nustatytų energijos suvartojimo ribų, turės teisę išgauti skaitmeninę valiutą nebūdami įtraukti į registrą. Reikalavimus fiziniams ir juridiniams asmenims šioje srityje nustatys Ministrų kabinetas.

Sustiprintos valstybinės kontrolės priemonės kriptovaliutų kasybą vykdantiems subjektams

Numatytos priemonės, kuriomis siekiama panaikinti galimybę naudoti skaitmeninę valiutą pinigų plovimo tikslais. Taigi kasybos subjektai privalės pateikti informaciją vyriausybės įgaliotai institucijai apie skaitmeninės valiutos gavimą kasybos metu, apie identifikatorių adresus.

Identifikatorių adresų, dėl kurių bus pagrindo manyti, kad su jais susiję sandoriai buvo atlikti pinigų plovimo ar teroristų finansavimo tikslais, sąrašą tvarkys Federalinė finansinio stebėjimo tarnyba.

Leista prekiauti Rusijos blokų grandinės platformose

Pirmojo svarstymo metu priimtoje versijoje įstatymo projektas uždraudė organizuoti valiutos, gautos kasybos metodu Rusijoje, apyvartą. Antruoju svarstymu ši norma buvo pakeista: pagal dokumentą užsienio skaitmeniniais finansiniais aktyvais (SFA) bus galima prekiauti Rusijos blokų grandinės platformose, bet Centrinis bankas turės teisę uždrausti atskirų emisijų platinimą, jeigu jis nustatys grėsmę Rusijos Federacijos finansiniam stabilumui.

Užsienio skaitmeninėms teisėms leidžiama cirkuliuoti Rusijoje kaip SFA, jeigu atitinkamas kvalifikacines teises turės informacinės sistemos, kurioje jos išduotos, operatorius. Rusijos bankas taip pat turi teisę uždrausti tam tikras užsienio skaitmenines teises laikyti skaitmeninėmis teisėmis. Centrinis bankas turės teisę nustatyti papildomus reikalavimus užsienio skaitmeninėms teisėms, kurios gali būti laikomos skaitmeninėmis teisėmis.

Kas negalės užsiimti kasyba?

Individualūs verslininkai, turintys galiojantį ar nepanaikintą teistumą už nusikaltimus ekonomikos srityje, nusikaltimus prieš šalies valdžią arba už vidutinio sunkumo tyčinius nusikaltimus, sunkius nusikaltimus, ypač sunkius nusikaltimus, taip pat asmenys, įtraukti į organizacijų ir asmenų, kurių atžvilgiu turima informacijos apie jų dalyvavimą ekstremistinėje veikloje ar terorizme, sąrašą, negalės užsiimti kasyba. Taip pat tie asmenys, kurių atžvilgiu buvo priimtas sprendimas įšaldyti (blokuoti) lėšas ar kitą turtą.

Juridiniai asmenys negalės užsiimti šia veikla, jei jie patys ar jų steigėjai neatitiks verslo reputacijos reikalavimų.

Susitikimo metu V. Putinas pažymėjo, kad augantis elektros energijos vartojimas kasybai apsunkina regionus. Siekiant išspręsti šiuos klausimus, įstatymo projekte numatyti vyriausybės įgaliojimai uždrausti kasybos veiklą tam tikruose Rusijos Federacijos regionuose arba tam tikrose jų teritorijose. Jame taip pat numatytas draudimas derinti tokią veiklą su veikla, susijusia su elektros energijos pramone.

Dokumento priėmimas leis formuoti teisėsaugos praktiką, kuri, be kita ko, padės užtikrinti tolesnį išsamų klausimų, susijusių su skaitmeninių valiutų išleidimu ir apyvarta, reguliavimą, teigiama aiškinamajame rašte.

Įstatymas įsigalios praėjus dešimčiai dienų nuo jo oficialaus paskelbimo dienos, išskyrus nuostatas, kurioms nustatyta kita jų įsigaliojimo data. [2]

Kaip Rusijos kriptovaliutos taisyklės gali turėti įtakos BRICS pastangoms sukurti vieningą skaitmeninę valiutą

Pastaraisiais mėnesiais BRICS vis aktyviau naudoja skaitmeninį turtą. Pranešama, kad grupė analizuoja nuosavos valiutos sukūrimo galimybes, panaudojant tam „blockchain“ technologiją ir taip siekdama dar labiau atsiriboti nuo JAV dolerio. Šis veržimasis į skaitmeninį sektorių atitinka naujausius valstybių narių teisinius ir strateginius žingsnius, ypač Rusijos.[3]

Rusija legalizavo „Bitcoin“ ir kriptovaliutų gavybą, o naujasis įstatymas leidžia prekiauti kriptovaliutomis vietinėse blokų grandinės platformose. Šis žingsnis buvo priimtas po liepos pabaigos Rusijos sprendimo leisti tarptautinėje prekyboje atlikti mokėjimus kriptovaliutomis, siekiant apeiti Vakarų sankcijas ir didinti prekybos galimybes su BRICS narėmis, įskaitant Kiniją ir JAE.

Kriptovaliutų gavybos legalizavimas papildo ankstesnį Rusijos žingsnį leisti tarptautinei prekybai atlikti mokėjimus kriptovaliutos – sprendimas priimtas reaguojant į Vakarų sankcijas. Ši raida sustiprino prekybos santykius su Salvadoru ir turi įtakos sąveikai su Kinija ir JAE.

BRICS blokas visus metus vis daugiau dėmesio skyrė dolerio mažinimui, o Rusija pirmavo pastangas neįtraukti JAV dolerio iš prekybos susitarimų.

Pažymėtina, kad Rusija ir Kinija vis dažniau tarptautiniams mokėjimams naudoja skaitmeninius pinigus, o skaitmeninės platformos, tokios kaip „Qifa“, palengvina šiuos sandorius ir leidžia išvengti sudėtingų JAV sankcijų ir reikalavimų laikymosi problemų. „Qifa“, kuri netrukus bus įtraukta į Maskvos biržos sąrašus, greitesniems sandoriams pritaikė atsiskaitymus kriptovaliuta.

Tikimasi, kad BRICS bloko skaitmeninės valiutos ir mokėjimo platformų plėtra paspartės, o tai bus įrodymas aljansui ir galbūt palengvins tolesnius pokyčius grupės viduje.