
Artėjančios V. Putino ir D. Trumpo derybos prikaustė pasaulio dėmesį
Šiandien, 2025 m. kovo 18 d., JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas planuoja telefono skambutį, kuris gali tapti lemiamu posūkiu trejus metus besitęsiančiame Ukrainos kare. Po 2024 m. rinkimų sugrįžęs į Baltuosius rūmus, Trumpas jau kelis mėnesius akcentuoja savo tikslą greitai užbaigti konfliktą, o šis pokalbis laikomas svarbiausiu žingsniu link taikos. Pasaulis su nerimu stebi, ar derybos atneš paliaubas, ar tik pagilins nesutarimus.
Trumpas, remdamasis ankstesniais susitikimais su Putinu, įskaitant vasario 12 d. skambutį ir praėjusios savaitės derybas Maskvoje, teigia, kad susitarimas jau arti. Tačiau Ukrainos ir jos sąjungininkų Europoje reakcijos rodo, kad kelias iki taikos dar ilgas ir kupinas iššūkių.
Skambutis numatomas tarp 9 ir 11 val. ryto Vašingtono laiku, kaip pirmadienį pranešė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas per Rusijos valstybinę žiniasklaidą „TASS“. Tai bus dar viena proga lyderiams aptarti ne tik Ukrainos situaciją, bet ir platesnius Rusijos ir JAV santykius, kurie pastaraisiais metais išlieka įtempti.
„Rytoj ryte kalbėsiu su prezidentu Putinu dėl karo Ukrainoje. Daug galutinio susiarimo elementų jau sutarta, bet dar daug kas lieka,“ – kovo 17 d. savo socialinio tinklo „Truth Social“ įraše rašė D. Trumpas . Jis pabrėžė, kad kiekvieną savaitę žūsta 2500 karių iš abiejų pusių, ir pridūrė: „Tai turi baigtis DABAR.“
Pirmasis žingsnis link taikos – 30 dienų paliaubų planas
Pirmadienį pasklidusi informacija rodo, kad Trumpas ir Putinas artėja prie 30 dienų paliaubų plano, kuris buvo aptartas per neseniai vykusius susitikimus. „Reuters“ pranešė, kad derybose greičiausiai dominuos teritoriniai klausimai iš Kyjivo pusės ir Zaporižios atominės elektrinės kontrolės klausimas – objektas, kurį Rusija užėmė 2022 m. kovą.
„BBC“ patvirtino, kad Trumpas teigia, jog „daug elementų“ jau sutarta, tačiau „dar daug kas lieka“ neišspręsta. Tarp galimų Rusijos sąlygų minima ginklų tiekimo Ukrainai sustabdymas per paliaubas, kaip pranešė „Bloomberg“. Tuo tarpu Rusijos energetikos vadovai, jausdami derybų optimizmą, jau siūlo pirkėjams Arkties gamtines dujas, tikėdamiesi, kad JAV sankcijos netrukus bus atšauktos.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį „TASS“ sakė, kad derybos remiasi ankstesniais kontaktais, įskaitant Trumpo specialiojo pasiuntinio Steve’o Witkoffo susitikimą su Putinu Maskvoje kovo 13 d., JAV ir Rusijos diplomatų derybas Stambule vasario 27 d. bei vasario 12 d. lyderių skambutį. „Tam tikras susitarimas jau yra, bet dar daug klausimų lieka darbotvarkėje,“ – pridūrė jis.
„Kas vyksta Ukrainoje nėra gerai, bet mes pažiūrėsime, ar galime pasiekti taikos susitarimą, paliaubas ir taiką, ir manau, kad mums tai pavyks,“ – pirmadienį Vašingtone žurnalistams sakė D. Trumpas, praneša „Reuters“ .
Ukraina ir sąjungininkai žiūri skeptiškai
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienio vakaro kreipimesi apkaltino Putiną vilkinant karą, teigdamas, kad siūlomas paliaubų planas galėjo būti įgyvendintas jau seniai. Jis pabrėžė, kad kiekviena karo diena reiškia žmonių gyvybių netektis, ir išreiškė nepasitenkinimą dėl lėtos derybų eigos. Ukraina jau sutiko su 30 dienų paliaubų pasiūlymu per susitikimą Saudo Arabijoje praėjusią savaitę, tačiau Rusijos atsakymas lieka neaiškus.
„Šis pasiūlymas galėjo būti įgyvendintas jau seniai,“ – sakė V. Zelenskis savo naktiniame kreipimesi, praneša „BBC“ . „Bloomberg“ nuogastauja, kad Trumpas gali paaukoti Ukrainos interesus vardan greito susiarimo.
JK ir Prancūzija taip pat išsakė abejones dėl Rusijos ketinimų. „Aš nemačiau jokių ženklų, kad Putinas rimtai žiūri į taikos susitarimą,“ – pirmadienį JK parlamentui sakė užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy, pranešė „BBC“. Jis pridūrė, kad JK ir jos sąjungininkai turi „daugiau kortų“, kurias gali išnaudoti, kad priverstų Rusiją derėtis rimtai.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas gyrė Zelenskio „drąsą“ sutinkant su paliaubomis ir metė iššūkį Rusijai įrodyti savo ketinimus. „Gana mirčių. Gana sunaikintų gyvenimų. Gana griovimų. Ginklai turi nutilti,“ – kovo 17 d. savo „X“ paskyroje rašė E. Macronas .
Taika Ukrainoje „dar niekada nebuvo arčiau“ – antrina Baltieji rūmai
Trumpo administracijoje tvyro skirtingos nuotaikos dėl derybų pažangos. JAV valstybės sekretorius Marco Rubio, po susitikimo su Ukrainos pareigūnais Jeddoje, teigė, kad daugiausia buvo aptarta „derybų proceso forma“, o ne „konkrečios sąlygos“, pranešė „BBC“. Tuo tarpu Baltieji rūmai skamba optimistiškiau, teigdami, kad taika Ukrainoje „dar niekada nebuvo arčiau“.
„Prezidentas D. Trumpas yra pasiryžęs užtikrinti taikos susitarimą,“ – pirmadienį žurnalistams sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt, praneša „BBC“. Ji užsiminė, kad skambutyje bus aptariama Zaporižios atominė elektrinė, esanti Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje, kuri kelia nuolatinę branduolinės avarijos grėsmę.
Putino pozicija išlieka griežta – jis anksčiau yra pareiškęs, kad paliaubos galimos tik su konkrečiomis sąlygomis, įskaitant Kursko regiono, kurį Ukraina užėmė 2024 m. rugpjūtį, grąžinimą Rusijai.