
JAV Taikos institutas iš valstybės biudžeto kasmet gaudavo 55 mln. JAV dolerių
JAV Taikos institutas (USIP), beveik keturis dešimtmečius veikęs kaip „nepriklausoma“ taikos skatinimo organizacija, šiuo metu atsidūrė pačiame viešumo ir teisinių ginčų sūkuryje. Nors USIP oficialiai pristatomas kaip nešališkas konfliktų prevencijos ir taikos stiprinimo centras, D. Trumpo administracijai kilo rimtų klausimų dėl jo veiklos skaidrumo, realios atskaitomybės ir galimai nešvarių politinių žaidimų.
Institutas, įsteigtas dar 1984 m. pagal Kongreso sprendimą ir veikiantis už mokesčių mokėtojų pinigus, ilgą laiką buvo saugiai įsitvirtinęs biurokratijos užkulisiuose. Nors tai – ne federalinė agentūra, USIP kiekvienais metais gaudavo apie 55 mln. JAV dolerių finansavimą[1].
Įdomu tai, jog apie realią veiklos kontrolę ar auditus informacijos – beveik nėra. Pasak D. Trumpo administracijos, USIP tiesiog keliavo po kitas šalis, darė įtaką jų politikai, bet niekas tiksliai nežinojo nei kas samdo Instituto žmones, nei kam jie atsiskaitė.
Kritikai teigia, kad tai buvo dar viena ideologinė mašina, panaši į USAID, kuri švaistė mokesčių mokėtojų pinigus abejotinais tikslais. Tiesa ta, kad dauguma amerikiečių net nežino, jog tokia įstaiga apskritai egzistuoja, nors joje dirbo ~300 darbuotojų, o valstybės gaunamas finansavimas buvo išties solidus.
D. Trumpo administracija atleido buvusią USIP vadovybę ir dramatiškai perėmė valdymą
2025 m. vasarį prezidento Donaldo Trumpo administracija nusprendė padaryti galą ilgai ignoruotai USIP veiklai. Prezidentas paskelbė vykdomąjį įsakymą, kuriame nurodyta sumažinti USIP veiklą iki minimumo.
Buvo atleisti 11 iš 15 valdybos narių, paliekant tik tris: gynybos sekretorių Pete’ą Hegsethą, valstybės sekretorių Marco Rubio ir Nacionalinio gynybos universiteto prezidentą Peterį Garviną. Šie greitai pašalino USIP prezidentą George’ą Moose’ą, pakeisdami jį Kennethu Jacksonu – valstybės departamento pareigūnu, dalyvavusiu ir USAID griovime[2].
Tačiau patekti į USIP pastatą Vašingtone nebuvo lengva. Kai vyriausybės agentūra DOGE kartu su FTB agentais, atvyko į USIP būstinę, privati apsauga atsisakė juos įleisti. Tuometinis prezidentas G. Moose’as net iškvietė policiją, kad ši apgintų jį nuo vyriausybės pareigūnų. Tačiau atvykusi Vašingtono policija pareiškė, kad DOGE atstovai turi teisę įeiti, ir galiausiai jie pateko vidun, išmesdami G. Moose’ą ir kitus darbuotojus.
„Valdininkai negali būti leidžiami laikyti įstaigų įkaitais,“ – teigė Baltųjų rūmų atstovė Anna Kelly.
Tačiau buvusi USIP vadovybė, palaikoma kai kurių žiniasklaidos priemonių, ėmė kalbėti apie tariamą neteisėtą perėmimą. G. Moose’as ir dalis atleistų valdybos narių padavė administraciją į teismą, teigdami, kad jų atleidimas neteisėtas, o DOGE veiksmai – „fizinė okupacija ir įsilaužimas“. Jie reikalavo grąžinti G. Moose’ą į prezidento postą ir sustabdyti USIP griovimą. Teismo dokumentuose netgi teigiama esą DOGE naikino finansinius dokumentus.
Tačiau federalinė teisėja Beryl Howell kovo 19 d. atsisakė išduoti laikinąjį įsaką, kuris sustabdytų DOGE veiksmus[3].
USIP – dar viena institucija, kuri veikė ideologiniais tikslais ir kišosi į kitų valstybių reikalus?
USIP šalininkai mėgsta cituoti idealistinę instituto misiją – neva jis skirtas „taikai pasaulyje užtikrinti“. Tačiau kritikai jau seniai kėlė klausimus: ar tai iš tiesų nepriklausoma, ar visgi ideologiškai šališka organizacija, per keturis dešimtmečius tapusi politinės įtakos priemone?
Konservatyvi „Heritage Foundation“ dar 2024 m. išreiškė susirūpinimą dėl USIP veiklos skaidrumo, partinių paskyrimų ir neaiškių rezultatų, nurodydama, kad institutas ilgainiui virto biurokratiniu burbulu, išgyvenančiu vien dėl „taikos“ etiketės.
77.lt primena, jog USIP – ne vienintelė institucija, kurią D. Trumpo administracija nusprendė pertvarkyti iš pagrindų. Anksčiau skaudų smūgį favo USAID, pristabdytas NED finansavimas, o Wilsono centras sulaukė drastiškų reformų. Visi šie žingsniai rodo, kad Vašingtone bandoma iš naujo įvertinti, ar milijonai dolerių kasmet tikrai tarnauja visuomenės interesams, o ne saujai tam tikrai krypčiai naudingų aktyvistų ar akademinių elitų.