Suprasti akimirksniu
  • JAV koledžo futbolo komanda vogė varžovų taktikas
  • Vyr. treneris apie apgaulingas schemas teigia nieko nežinojęs
  • „Wolverines“ pergalės kelia daug klausimų: ar sekasi tik dėl taktikos vagystės?
Šaltiniai
Futbolas
Universiteto futbolo komanda įsivėlė į nemalonų skandalą: ėmėsi taktikų vagystės. Andrew Gearhart/Unsplash nuotrauka

JAV koledžo futbolo komanda vogė varžovų taktikas

Vienas Mičigano universiteto futbolo komandos „Wolverines“ darbuotojas kaltinamas pirkęs bilietus į galimų atkrintamųjų varžybų varžovų rungtynes tik tam, kad pavogtų jų taktikas ir taip jo komanda turėtų pranašumą titulą nulemti galinčiose rungtynėse[1].

Tokia sumani schema suteikti savo komandai pranašumą apėmė specialių, komandos naudojamų ženklų arba iššifruotų, koduotų signalų, kuriais komandų treneriai ir personalas bendrauja su žaidėjais, esančiais aikštėje, fiksavimą ir įsiminimą. Šią informaciją Mičigano „Wolverines“ tada pasitelktų kovose su stebėtomis komandomis.

Tokia varžovų stebėjimo veikla užsiėmė svarbus komandos trenerių štabo narys Connoras Stalionsas. Skelbiama, kad jis pirko bilietus į būsimų „Wolverines“ varžovų rungtynes, perleisdavo bilietus savo bendrininkams ir šių bendrininkų prašydavo telefonu filmuotų vaizdo įrašų, su komandų komunikavimo ženklais.

Verta pabrėžti, kad tai nepažeidžia NCAA – asociacijos, organizuojančios daugelio JAV koledžų ir universitetų sporto programas, normų, tačiau varžovų žvalgyba nėra toleruojama. Pats C. Stalionsas jau atsistatydino, o NCAA atlieka šios situacijos tyrimą.

Skandalui iškilus į dienos šviesą, kitos universitetinio koledžo komandos prabilo apie tai, kad taip pat turi įrodymų, jog bilietai į „Wolverines“ konkurentų varžybas buvo pirkti per trečiosios šalies programėlę, tačiau būtent C. Stalionso vardu. Be to, bilietai į rungtynes buvo perkami prie 50-ies jardų linijos arba pačioje geriausioje vietoje, iš kurios galima stebėti komandų trenerių ir žaidėjų komunikaciją bei signalus.

Savo advokatų komandos viešai išplatintame pareiškime, pats C. Stalionsas teigė, kad nė vienas kitas Mičigano universiteto futbolo komandos trenerių štabo narys, taip pat ir vyriausiasis treneris, neturėjo jokių žinių apie šį taisyklių pažeidimą ar netinkamą elgesį.

Tiesioginė varžovų žvalgyba, treniruočių stebėjimas, pagal NCAA taisykles yra draudžiamas. Gene Gallin/Unsplash nuotrauka
Tiesioginė varžovų žvalgyba, treniruočių stebėjimas, pagal NCAA taisykles yra draudžiamas. Gene Gallin/Unsplash nuotrauka

Vyr. treneris apie apgaulingas schemas teigia nieko nežinojęs

Vyriausiasis Mičigano universiteto futbolo komandos treneris Jimas Harbaugh neigė, kad yra kaip nors susijęs su taktikų ir ženklų vagystės schema. Tačiau po tyrimo jam buvo paskirta nušalinimo nuo rungtynių sankcija.

J. Harbaugh nuo komandos vadovavimo nušalintas visai likusiai sezono daliai, tai apima ir atkrintamąsias rungtynes[2]. Pats treneris prašė šią drausminę nuobaudą atidėti, kad jis galėtų treniruoti savo komandą svarbiausiose kovose, tačiau jo prašymas nebuvo patenkintas.

Mičigano universitetas net teigė, kad yra pasirengęs imtis teisinių veiksmų prieš Didžiojo dešimtuko konferenciją, jei komandai bus skirta bet kokia drausminė nuobauda, ypač jei sankcijos bus skirtos neatlikus išsamaus tyrimo.

Pagal konferencijos įstatus, po tokio pažeidimo komandai gali būti skiriamos dviejų rungtynių suspendavimo ir iki 10 000 JAV dolerių baudos, o vykdomajam komitetui pritarus, gali būti skiriamos ir griežtesnės bausmės. Vis dėlto, vėliau komanda ir universitertas atsisakė ieškinio ir sutiko, kad J. Harbaugh nebedirbs likusią sezono dalį. 

Tačiau bent jau kol kas atrodo, kad vyr. trenerio netektis ir nemalonus skandalas komandos rezultatų, regis, neveikia. Trečius metus iš eilės Mičigano „Wolverines“ įveikė savo pagrindinius konkurentus Ohajo valstijos „Buckeyes“ ir užsitikrino Didžiojo dešimtuko Rytų čempionų titulą.

Iš tiesų, tai tik antras kartas per 26 metus, kai Mičiganas triskart iš eilės įveikė Ohajo valstiją: paskutinį kartą „Wolverines“ džiaugėsi tokia sėkme prieš savo pagrindinį varžovą dar 1997 m. Dabar „Wolverines“ trūksta vos trijų pergalių, kad laimėtų nacionalinį titulą[3].

JAV koledžo futbolas yra itin didelį pelną nešantis sportas. Aditi Bhanushali/Unsplash nuotrauka
JAV koledžo futbolas yra itin didelį pelną nešantis sportas. Aditi Bhanushali/Unsplash nuotrauka

„Wolverines“ pergalės kelia daug klausimų: ar sekasi tik dėl taktikos vagystės?

Koledžo futbolas JAV yra itin populiari pramoga. Vien vidutinis Mičigano universiteto komandos „Wolverines“ namų rungtynių lankomumas viršija 110 000 žiūrovų[4], komandos pajamos kasmet siekia dešimtis milijonų dolerių, geriausi žaidėjai tampa nacionalinėmis žvaigždėmis, o treneriai – vietiniais herojais.

Pergalės atneša ne tik prestižą, tačiau ir dar didesnę donorų paramą bei investuotojų dėmesį, tad stengtis laimėti tikrai yra dėl ko. Vis dėlto, sporte neapsieinama ir be gudrybių, kurios galbūt ir yra toleruojamos, tačiau tikrai neatrodo garbingos.

Kitaip nei Nacionalinėje futbolo lygoje (NFL), koledžų futbole nėra trenerio bendravimo su žaidėjais sistemos, tuomet, kai žaidimas jau vyksta. Vietoje to, komandos trenerių štabas su savo žaidėjais tiesiog bendrauja rankų signalais ir nuo šoninės linijos rodomais ženklais. Taip žaidėjai supranta informaciją apie žaidimo plano pasikeitimus, keitimus komandoje ir pan.

Vis dėlto, jei varžovas gali iššifruoti šiuos signalus, kas nėra draudžiama, jis iš anksto žino apie konkurentų žaidimo planą ir turi akivaizdų pranašumą. Iš tiesų, toks ženklų vogimas yra beveik tradicija daugelyje JAV sporto šakų, o daugybę pelno nešančiame koledžų futbole, tai yra beveik kasdienybė. 

Skelbiama, kad atskiros komandos net skiria darbuotojus, kurie prieš rungtynes peržiūri ankstesnes varžovų rungtynes, fiksuoja, kaip treneriai komunikavo su savo žaidėjais, spėlioja, ką vienas ar kitas ženklas bei signalas reiškė ir kaip tai keitė varžovų žaidimo eigą. Jau rungtynių metu, komandos lygina savo užrašus prieš rungtynes su tuo, ką mato prie varžovų šoninės linijos, kad įsitikintų, ar perprato jų komunikacijos kodą, ar ne.

Tačiau tiesioginė varžovų žvalgyba, treniruočių ar kitų rengimosi varžyboms žvalgyba pagal NCAA taisykles yra draudžiama. Dar praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje NCAA uždraudė koledžams siųsti darbuotojus į būsimų varžovų rungtynes, komandų personalo nariai taip pat negali lankytis būsimų varžovų rungtynėse, komandų komunikaciją ir treniruotes draudžiama filmuoti ar fotografuoti.

Nors toks draudimas nelegalių veiklų visiškai nesustabdė, dabar tokios praktikos yra analizuojamos ir griežtai baudžiamos. O Mičigano universiteto komandos atveju, šis skandalas ne vienam kelia ir pagrįstą klausimą: ar komanda laimėtų, jei nebūtų gudravusi ir elgusis ne pagal taisykles?

Nors Mičigano universiteto „Wolverines“ ne vieną sezoną yra viena stipriausių komandų lygoje, dabar pastebimi itin sėkmingi pastarųjų metų komandos rezultatai kelia abejonių. O ir dabartinė komandos sėkmė ir tikėtina, titulo iškovojimas, sutampa būtent su šia garbės nepridedančia taktikų vogimo operacija. Vis dėlto, įrodyti tai, kad šis gudravimas nulėmė komandos pergales, gali būti itin sunku ar net neįmanoma.