Universitetai siūlo keisti valstybės nefinansuojamų vietų rezidentūros studijose tvarką

ŠvietimasPranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
Salė
Universitetai siūlo keisti valstybės nefinansuojamų vietų rezidentūros studijose tvarką. Nathan Dumlao/Unsplash nuotrauka.

Lietuvoje dalis rezidentų turi patys padengti savo studijų išlaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) šiemet rezidentūros studijas pasirinko rekordinis skaičius medicinos studentų – 310, o Vilniaus universitete (VU) rezidentų skaičius išliko stabilus – 194 studentai. Tačiau universitetų atstovai pažymi, kad kai kuriose srityse gydytojų trūkumas išlieka aktualus. LSMU Podiplominių studijų centro dekanas Juozas Kupčinskas atkreipia dėmesį, jog dalį jaunųjų gydytojų nuo rezidentūros studijų atgraso faktas, kad už dalį studijų vietų tenka susimokėti.

Pasak J. Kupčinsko, Lietuva išlieka viena iš nedaugelio šalių, kurioje dalis rezidentų turi patys padengti savo studijų išlaidas, kas nėra įprasta praktika Vakarų šalyse. Šiemet LSMU rezidentūros studijose 75 studentai moka už mokslą, o 199 studentai mokosi valstybės finansuojamose vietose. Dekanas teigia, kad valstybės finansuojamų vietų trūkumas verčia kai kuriuos studentus ieškoti galimybių studijuoti užsienyje. Jis mano, kad reikia keisti sistemą ir sudaryti galimybę visiems gydytojams-rezidentams studijuoti nemokamai.

Populiariausia rezidentūros programa LSMU šiemet išlieka šeimos medicina, kurią pasirinko apie 70 studentų, tačiau šių specialistų poreikis išlieka didelis. Kitos populiarios sritys yra kardiologija, oftalmologija ir anesteziologija-reanimatologija.

VU Medicinos fakultete 23 studentai mokės už studijas savo lėšomis

VU Medicinos fakultete šiemet į valstybės finansuojamas vietas įstojo 171 rezidentas, o 23 studentai mokės už studijas savo lėšomis. Populiariausios programos čia buvo dermatovenerologija ir kardiologija, taip pat išaugo susidomėjimas urologija ir psichiatrija. Mažiausiai susidomėjimo sulaukė infekcinių ligų, patologijos ir teismo medicinos programos.

VU Podiplominių studijų prodekanas Vytautas Kasiulevičius prognozuoja, kad Lietuvoje iki 2030 metų trūks apie 600 įvairių specialybių gydytojų, ypač skubios medicinos pagalbos, šeimos gydytojų bei vidaus ir vaikų ligų specialistų. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia spręsti šias problemas, skirdama beveik 23 mln. eurų specialistų pritraukimui į regionus, taip pat parengė veiksmų planą 2024–2029 metams, numatantį įvairias priemones gydytojų rezidentų ir kitų sveikatos specialistų pritraukimui bei išlaikymui.

Paruošta pagal Elta.