
Sumažinti reikalavimai dėl apsaugos juostų prie melioracijos griovių
Lietuvos ūkininkai gali lengviau atsikvėpti – įsigalioja palankesni Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų pakeitimai. Šie pokyčiai sumažins apribojimus, suteiks daugiau lankstumo ūkininkaujant ir palengvins administracinę naštą, tuo pačiu išlaikant esminius aplinkosaugos tikslus. Ką tiksliai reiškia šie atnaujinimai ir kaip jie paveiks ūkininkų kasdienybę?
Vienas iš svarbiausių pakeitimų – sumažinti reikalavimai dėl apsaugos juostų prie melioracijos griovių (GAAB 4). Nuo šiol 3 metrų pločio apsaugos juostos bus privalomos tik prie tų griovių, kurie atitinka tam tikrus kriterijus: yra ne trumpesni kaip 3 km, jų baseino plotas siekia ne mažiau kaip 5 kv. km arba vandens tėkmė juose trunka bent 6 mėnesius per metus.
Visais kitais atvejais pakaks palikti vos 1 metro pločio juostą. Šis pakeitimas palies apie 95 proc. melioracijos griovių, esančių žemės ūkio naudmenose, ir leis ūkininkams efektyviau naudoti žemę šalia griovių. Svarbu, kad ūkininkams nereikės patiems atlikti jokių skaičiavimų – visi reikalingi duomenys bus pateikti per PPIS sistemą.
Palengvintos taisyklės dėl augalų kaitos ir ariamosios žemės
Dar viena gera žinia – sutrumpintas minimalus laikotarpis, per kurį privaloma išlaikyti žolinių augalų dangą ar jų liekanas (GAAB 5 ir GAAB 6). Jei anksčiau šis terminas tęsėsi nuo lapkričio 15 d. iki kovo 15 d., tai dabar jis baigsis dviem savaitėmis anksčiau – kovo 1 d. Tai leis ūkininkams anksčiau pradėti pavasarinius darbus, neprarandant aplinkosaugos naudos.
Sumažinti ir augalų kaitos reikalavimai (GAAB 7). Dabar tik 35 proc. ariamosios žemės ploto (anksčiau buvo 65 proc.) kasmet reikės keisti pagrindinius pasėlius. Be to, ūkininkai galės augalų kaitą įgyvendinti auginant antrinius pasėlius, tokius kaip įsėlis, posėlis ar tarpiniai pasėliai per žiemą. Taip pat pailgėja laikotarpis, per kurį toje pačioje vietoje galima auginti tas pačias kultūras – nuo 2 iki 3 metų. Ypatingai džiugios naujienos kukurūzų augintojams: jie galės auginti kukurūzus tame pačiame plote neribotą laiką, jei naudos įsėlį ar posėlį. Be to, jiems nebereikės teikti duomenų apie laikomų sąlyginių gyvulių skaičių ar registraciją Lietuvos Respublikos patvirtintų pašarų ūkio subjektų registre, kas gerokai sumažins administracinę naštą.
Nuo 2025 m. ūkininkams nebereikės privalomai skirti 4 proc. ariamosios žemės negamybiniams plotams (GAAB 8). Vis dėlto išlieka pareiga išlaikyti deklaruotus kraštovaizdžio elementus, tokius kaip miškeliai, medžių ir krūmų grupės, žolinė danga, želdynai, apleistos sodybvietės ar ūkiniai pastatai, galintys tapti prieglobsčiu faunai ir prisidėti prie biologinės įvairovės. Taip pat lieka vandens telkinių – kūdrų, tvenkinių, ežerėlių – apsauga. Be to, draudžiama pjauti gyvatvores ir medžius paukščių veisimosi metu – nuo kovo 1 d. iki rugpjūčio 1 d.
Parengta pagal Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos informaciją.