Trumpalaike nuoma užsiimanti Rima: nuo šių metų nebeapsimoka

Suprasti akimirksniu
Butų nuoma
Butus nuomavę žmonės sako, jog dabar šis verslas mažiau pelningas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Trumpalaikės nuomos pakeitimai smarkiai sumažins nuomotojų pelną

Į 77.lt kreipėsi mūsų skaitytoja Rima – Vilniuje trumpalaike nuoma užsiimanti moteris, kuri po Naujųjų metų su siaubu perskaičiavo savo būsimas pajamas ir suprato: toliau tęsti šio verslo nebeapsimoka. Rima su apmaudu dalijasi savo istorija ir sako, kad VMI pokyčiai praktiškai sunaikino mažų nuomotojų galimybes uždirbti.

Rima jau keletą metų vertėsi trumpalaike nuoma Vilniuje. Jai priklausė vienas nedidelis butas, kurį ji nuomojo per populiarią „Booking.com“ platformą. Iš pradžių verslas klostėsi puikiai – turistai ar kiti trumpalaikės nuomos ieškotojai nuolat keitėsi, butų užimtumas buvo aukštas, o verslo liudijimo pagrindu mokami mokesčiai buvo minimalūs. Tačiau nuo 2025 m. sausio 1 d. viskas pasikeitė.

„Aš nežinau, ką dabar daryti! Paskutinius kelerius metus dirbau, investavau į butą, stengiausi suteikti svečiams kuo geresnes sąlygas. Atrodė, kad pagaliau susikūriau pajamų šaltinį, kuris leidžia man pačiai planuoti savo laiką ir nebijoti dėl ateities. O dabar – viskas subyrėjo į šipulius! Pasiskaičiavus, kokio pelno galiu tikėtis šiais metais, norisi verkti!“ – pasakojo Rima.

Tad kas gi nutiko ir ar tikrai trumpalaikė nuoma tapo nebepelninga?

Naujametinė VMI „dovana“ – smarkiai išaugę mokesčiai

Trumpalaikė nuoma
Trumpalaikė nuoma nuo naujųjų meetų nebėra tokia pelninga kaip anksčiau. Christian Dubovan/Unsplash nuotrauka

Iki 2024 metų galo Rima veikė pagal verslo liudijimą ir per metus mokėjo 685 eurų fiksuotą mokestį. Tai jai leido išvengti sudėtingos apskaitos, o nuo pačios nuomos likdavo daugiau pajamų. Tačiau atėjus 2025 metams, viskas apsivertė.

VMI įvedė pakeitimus, kurie numato, kad trumpalaikės nuomos verslu užsiimantiems asmenims nebegalima naudotis verslo liudijimu[1]. Kaip pasakoja Rima, dabar vietoj anksčiau galiojusios fiksuotos 685 eurų metinės įmokos už verslo liudijimą, dabar ji turės mokėti 15% gyventojų pajamų mokestį (GPM) nuo visų pajamų.

„Jie sako – tai normalu ir taip turi būti. Bet kas čia normalaus? Kad sąžiningos nuomos, kuri reikalauja daug priežiūros ir darbo, galų gale uždirbsiu mažiau nei minimumą? Tai absurdas!“ – piktinosi Rima.

Gyventojų pajamų mokestis ir kitos išlaidos „suvalgo“ daugiau nei pusę iš trumpalaikės nuomos gautų pajamų

Nuomos pelnas
Nuomotojams tenka sumokėti už įvairias išlaidas, tad galutinis pelnas yra daug mažesnis. Ibrahim Boran/Unsplash nuotrauka

Iki pakeitimų Rimos verslas atrodė gana pelningas. Vidutinė nuomos kaina už naktį jos bute kainavo apie 65 eurus, o užimtumas geriausiu metu siekdavo ~80%. Tai reiškia, kad per metus ji už trumpalaikės nuomos paslaugas sugeneruodavo iki 18 980 eurų pajamų. Jei žiūrėsime į šių metų VMI pakeitimus, Rimai tektų atimti 15% GPM, o tai reiškia, kad reikėtų sumokėti apie 2 847 eurų mokesčių.

„Gali atrodyti, kad man dar lieka padori suma. Bet pajamos ir pelnas – tai ne tas pats. Iš šių pinigų dar reikia padengti komisinius, valymą, komunalines išlaidas ir daugybę kitų sąnaudų. Kai viską suskaičiuoji, supranti, kad dirbi kone už dyką!“ – aiškino Rima.

Kaip tikina pati Rima, iš 18 980 eurų pajamų dar reikia atmesti komisinius tarpininkams, valymo ir administravimo išlaidas, taip pat komunalinius mokesčius, neišvengiamą kai kurių baldų ar įrangos atnaujinimą. Kad butas visada būtų paruoštas naujiems nuomininkams ir atrodytų puikiai, į jį reikia investuoti.

Tad po visų atskaitymų Rimai lieka apie 10 500 eurų per metus, arba 875 eurai per mėnesį. Tačiau po GPM atskaitymo – tik apie 8 925 eurų per metus arba 744 eurai per mėnesį. Ir tai – tik geriausiu atveju, nes jos buto užimtumas svyruoja ir tikrai ne kiekvieną mėnesį pasiekia 80 proc.

„Ar galite įsivaizduoti? 744 eurai per mėnesį! Aš dėl šių pinigų turiu prižiūrėti butą, bendrauti su klientais, spręsti problemas, derinti valymo paslaugas ir visada būti pasiruošusi priimti svečius. Tai ne verslas, tai – anekdotas!“ – piktinosi Rima. „Aš nesuprantu, kam tai naudinga? Atrodo, kad nori išstumti visus smulkius žaidėjus, kad rinką užvaldytų didieji viešbučiai ar didelės būstų valdymo įmonės. Mažam žmogui vietos čia nebeliko.“

Ilgalaikė nuoma tampa pelningesne alternatyva

Butas
Ilgalaikė nuoma yra paprastesnė nei trumpalaikė. Spacejoy/Unsplash nuotrauka

Dabar Rima svarsto, jog pasikeitus sąlygoms, reikėtų grįžti prie ilgalaikės nuomos. Toks modelis garantuoja mažiau streso ir stabilesnes pajamas. Be to, komunalinius mokesčius tokiu atveju susimoka pats nuomininkas.

Rimos atveju, ji galėtų išnuomoti savo butą ilgalaikei nuomai už 600 eurų per mėnesį ar daugiau. Taip per metus ji gautų ne mažiau nei 7 200 eurų pajamų. Po 15% GPM atskaitymo, jai liktų apie 6 120 eurų per metus arba 510 eurų per mėnesį.

„Gal atrodo, kad uždirbsiu mažiau, bet bent jau nereikės mokėti už komunalinius, rūpintis valymais, administravimu ar spėlioti, ar turėsiu tokį buto užimtumą, kokio norėtųsi. Nes tikrai ne kartą buvo taip, kad užimtumas siekė vos 20 proc. Dažniausiai tai nutinka žiemą, kai ir taip išauga mokesčiai ir kaip tik norisi uždirbti daugiau… Tai po VMI pakeitimų yra paprasčiau ir stabiliau rinktis ilgalaikę nuomą. Taip bent jau nesijausiu apiplėšta ir tiesiog gausiu mažesnes, nes palyginus pasyvias pajamas,“– sako Rima.

Ilgalaikė nuoma leidžia išvengti sezoniškumo problemų, mažina administracinius rūpesčius ir suteikia aiškias finansines perspektyvas. Be to, kai kurie ilgalaikiai nuomininkai yra pasirengę mokėti už būsto remontą ar atnaujinimus, kas mažina buto savininko išlaidas.