Tragedija Pabradėje: rastas ketvirtasis žuvęs karys, atskleisti trijų žuvusiųjų vardai

Lietuva, SaugumasDaiva Klimaitiene
Suprasti akimirksniu
Kariai
Paviešintos trijų žuvusių karių tapatybės. KAM nuotrauka

Paviešintos žuvusių JAV karių tapatybės: jauniausiam – vos 21-eri

2025 m. balandžio 1 d. Pabradės poligone (Generolo Silvestro Žukausko poligonas) po intensyvios septynių parų paieškos operacijos rastas ketvirtasis Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) karys, žuvęs per kraupią nelaimę, kuri sukrėtė tiek Lietuvos, tiek tarptautinę bendruomenę. JAV kariuomenė oficialiai atskleidė trijų anksčiau rastų karių tapatybes, o ketvirtojo kario vardas dar bus patvirtintas po artimųjų informavimo.

JAV kariuomenės Europoje ir Afrikoje (USAREUR-AF) pranešime paskelbtos trijų žuvusių 1-osios šarvuotosios brigados kovinės grupės, priklausančios 3-iajai pėstininkų divizijai, karių tapatybės. Tai seržantas Jose Duenez jaunesnysis, 25 m., kilęs iš Jolieto, Ilinojaus valstijos; Edvinas F. Franco, 25 m., iš Glendalio, Kalifornijos; ir eilinis Dante D. Taitano, 21 m., iš Dededo, Guamo. Ketvirtojo kario tapatybė kol kas neskelbiama, laukiant oficialaus artimųjų patvirtinimo. [1]

„Ši netektis tiesiog sukrečianti. Šie vyrai buvo garbingi Marnos divizijos kariai. Neįtikėtinai sunkią akimirką apkabiname mūsų karių šeimas ir artimuosius“, – sakė 3-iosios pėstininkų divizijos vadas generolas majoras Christopheris Norrie.

Tragedija prasidėjo, kai šarvuotis M88A2 „Hercules“, vykdęs gelbėjimo misiją, pateko į pelkėtą vietovę. Pirmieji trys kariai ir transporto priemonė buvo rasti kovo 31 d., o ketvirtasis karys – tik balandžio 1 d. popietę.

„Pastaroji savaitė buvo gniuždanti. Šiandien mūsų širdis užgulė nepakeliamas skausmas sužinojus, kad netekome paskutiniojo kario“, – pridūrė generolas Norrie, pabrėždamas, kad, nors paieška baigta, gedulo procesas tik prasideda.

D. Šakalienė
D. Šakalienė. KAM nuotrauka

Precedento neturinti paieškos operacija

Paieškos operacija, trukusi septynias paras, tapo vienu didžiausių tokio pobūdžio bendradarbiavimo pavyzdžių regione. Lietuvos kariuomenės duomenimis, joje dalyvavo per 400 karių ir kelios dešimtys civilių iš Lietuvos, JAV, Lenkijos, Estijos ir Vokietijos. Prie pastangų prisidėjo ugniagesiai gelbėtojai, Valstybės sienos apsaugos pareigūnai, Valstybinių miškų urėdijos darbuotojai, narai ir kiti specialistai. Operacijos mastas stebino: išžvalgytas didžiulis pelkėtos teritorijos plotas, išsiurbta tūkstančiai kubinių metrų dumblo, o darbams palengvinti praplatinti keliai ir atvežta speciali skenavimo įranga iš trijų šalių.

„Nėra tinkamų žodžių, kuriais galėtume atsidėkoti visiems, kurie dieną ir naktį dėjo maksimalias pastangas. Įrodėme, kad nėra nieko, ko nepadarytume, kad sugrąžintume karius jų šeimoms“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė Seimo narė Dovilė Šakalienė, pabrėždama Lietuvos ir sąjungininkų atsidavimą. [2]

JAV kariuomenės Europoje ir Afrikoje vadas generolas Christopheris Donahue pridūrė:

„Man trūksta žodžių nusakyti, kokią paramą mums suteikė lietuviai sąjungininkai. Tai tragiškas įvykis, bet jis dar kartą parodo, ką reiškia turėti sąjungininkus ir draugus.“

Lietuvos kariuomenė, reaguodama į ketvirtojo kario radimą, paskelbė, kad operacija pereina į ketvirtąjį etapą – paieškos vietos sutvarkymą, o vėliau bus analizuojama surinkta patirtis.

„Su viltimi, kad tokios patirties nebeprireiks, turime įsisavinti kiekvieną išmoktą smulkmeną“, – teigiama oficialiame Lietuvos kariuomenės pranešime.

Ruošiamasi atsisveikinimo ceremonijai: kariai bus išlydėti namo

Po ketvirtojo kario radimo JAV ir Lietuvos pajėgos ruošiasi atsisveikinimo ceremonijai, kurios metu žuvusieji bus išlydėti į gimtinę.

„Artimiausiu metu specialia ceremonija išlydėsime karius namo“, – patvirtino Šakalienė.

JAV kariuomenė taip pat pradėjo nelaimės priežasčių tyrimą, kurio rezultatai bus paskelbti vėliau.

„Dabar laikas sugrąžinti juos namo“, – sakė generolas Norrie, pabrėždamas paramą žuvusiųjų artimiesiems.

„Esame labai dėkingi mūsų sąjungininkams ir tarnybos draugams, ypač lietuviams, suteikusiems visus išteklius šiai operacijai. Kartu mes įgyvendinome pažadą niekada nepalikti žuvusiųjų kolegų“, – teigė 1-osios šarvuotosios divizijos vadas generolas majoras Curtisas Tayloras.