Suprasti akimirksniu
  • Topinambas - bulvės giminaitis, lengvo ridiko skonio, su riešuto prieskoniu
  • Populiari JAV ir puikiai pažįstama Lietuvoje: daržovė žavi naudingomis medžiagomis bei vitaminais
  • Topinambai virtuvėje – salotose, sriubose, net sultyse
Šaltiniai
Topinambas
Topinambas atrodo kitaip nei įprastos bulvės. 77 nuotrauka

Topinambas - bulvės giminaitis, lengvo ridiko skonio, su riešuto prieskoniu

Nelepus lapūgas dažno lietuvaičio užtvartėje radęs vietelę ir visai nepelnytai nuvertintas topinambas - ne tik sveikas, bet, tinkamai paruošus visai gardus draugas prie kepsnio

Bulvė tikriausiai galėtų būti lietuvių nacionalinė daržovė. Kas gi gali būti geriau nei gardus, ką tik iš krosnies ištrauktas bulvių plokštainis, o gal šviežios, daržu kvepiančios bulvės, patiekiamos prie šaltibarščių karštą vasaros dieną? Ši maistinga daržovė nuo alkio gelbėjo dar mūsų senelius sudėtingais, karo metais, tačiau ir prabėgus ne vienam dešimtmečiui, savo populiarumo neapleidžia, išlieka bene svarbiausia mūsų švenčių, o gal ir šiaip, kasdienės mitybos dalis.

Vis tik, ne paslaptis, jog tai, ką valgome dažnai, kartais ima ir pabosta. Taip gali atsitikti ir su daugelio mėgstama bulve. Tuomet, žvalgomės kuo gi galime atnaujinti savo mitybos racioną, kartu neužmirštant ir naudos mūsų sveikatai. Būtent tuo metu vertėtų atsigręžti į topinambą.

Iš ties, topinambas dar vadinamas bulvine saulėgrąža, žiemine bulve, žemės kriauše arba Jeruzalės artišoku, tačiau nei su vienu iš šių augalų, išskyrus bulvę, ši daržovė neturi nieko bendro. Topinambas išvaizda skiriasi nuo mums įprastos bulvės: jos žievė tamsi, beveik violetinė, o vidus yra ne gelsvas, o ryškiai oranžinis, todėl ir iš šio augalo gaminami patiekalai pasižymi šia išskirtine spalva. 

Topinambas yra astrinių šeimos, daugiametis augalas, kilęs iš Šiaurės Amerikos[1]. Topinambas yra mūsų organizmams naudinga daržovė, ugalo gumbai, kurie gali būti valgomi tiek žali, tiek ir apdoroti, slepia daugybę naudingų maistinių medžiagų.

Gumbeliai kasami rudenį, vėliau juos laikant tamsioje ir vėsioje patalpoje. Kaip ir tradicinės bulvės, jie puikiai išsilaiko visą žiemą. Pastaruoju metu didesnis susidomėjimas šiais augalais pastebimas ir Lietuvoje, vis sparčiau kuriasi topinambų plantacijos, o turguose ir parduotuvėse šių daržovių įsigyti vienas juokas. Susidomėjimas pagrįstas, mat tai tikrai naudingas ir vertingas augalas maistui, sveikatai, net grožiui, kurį lengva užsiauginti tiek savo darže, tiek ir įsigyti prekybos centre, įterpti į savo mitybos racioną.

Šias daržoves galima tiek kepti ar troškinti, tiek ir spausti iš jų sultis. 77 nuotrauka
Šias daržoves galima tiek kepti ar troškinti, tiek ir spausti iš jų sultis. 77 nuotrauka

Populiari JAV ir puikiai pažįstama Lietuvoje: daržovė žavi naudingomis medžiagomis bei vitaminais

Topinambai, dar vadinami ir batatais, pastaruoju metu yra vienas iš madingiausių maisto produktų. Jie naudojami tiek pagrindinių patiekalų gamyboje, pavyzdžiui, troškiniuose ar sriubose, tiek ir užkandžių ruošyboje, iš jų gaminami bulvių traškučiai, kepamos lazdelės pakeičia įprastas bulvių, šiuo augalu žavisi ir propaguojantys sveiką mitybą, vegetarai, veganai.

Iš tiesų, ši daržovė ypač populiari yra JAV, Padėkos diena neįsivaizduojama be patiekalų su šiomis daržovėmis. Kita vertus, jei paklaustume savo senelių, dažnas tikriausiai pasakytų, kad topinambas nėra kažkokia naujiena, mat liaudyje žieminėmis bulvėmis vadintos daržovės visuomet buvo vartojamos, ypač šaltuoju metų laiku, kai buvo norima pavalgyti sočiau, įgauti daugiau jėgų lauko darbams. 

Šiandien topinambai ypač vertinami dėl naudos sveikatai, vis daugiau kalbama apie tai, jog ši daržovė neturi krakmolo, yra praturtinta mineralinėmis medžiagomis: kaliu, kalciu, fosforu, geležimi, natriu.

Topinambas kraujyje neleidžia kauptis cukraus pertekliui, nes turi daugiau nei 10% fruktozės polimero inulino. Ši medžiaga skrandyje nėra virškinama, žarnyne ji perdirbama gerųjų bakterijų, taip užtikrinant tinkamą mikrofloros palaikymą, todėl yra naudinga sergantiems cukriniu diabetu. Svarbu ir tai, kad nesuvirškintas insulinas sugeria vandenį, išbrinksta bei sukuria sotumo pojūtį. Tai leidžia išvengti nereikalingų užkandžiavimo pertraukėlių, padeda metantiems svorį[2]

Svarbu paminėti ir tai, jog topinambuose gausu askorbo rūgšties ir baltymo. Tai padeda organizmui geriau pasisavinti geležį, kas yra aktualu visiems sergantiems anemija, besijaučiantiems silpnai po ilgos žiemos arba atsistatantiems po negalavimų. Kadangi geležis svarbus ir gerai plaukų būklei palaikyti, topinambai vertingi ir šiuo atveju, nes gali padėti išvengti plaukų slinkimo, išretėjimo[3].

Topinambai gali kaip reikiant atnaujinti pabodusį mitybos racioną. Socialinių tinklų nuotrauka
Topinambai gali kaip reikiant atnaujinti pabodusį mitybos racioną. Socialinių tinklų nuotrauka

Topinambai virtuvėje – salotose, sriubose, net sultyse

Topinambai lengvai pritaikomi virtuvėje, net ir tų, kurie nepasižymi lakia kulinarine vaizduote. Praktiškai bet ką, ką gaminate su bulvėmis, galite pagaminti naudodami bulvinę saulėgrąžą, o kai kuriais atvejais, gautas rezultatas bus dar geresnis.

Šias daržoves galima valgyti žalias, kai kurie, jų net nenuskuta, tiesiog nulupa žievę. Tiesa, toks užkandis gali paskatinti pilvo pūtimą ar skausmą, todėl topinambą vis tik geriau apdoroti. Dažniausiai jis yra kepamas, tačiau galima ir išvirti, gaminti bulvių košę, trinti ir patiekti kaip tirštą, gardžią sriubą.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Wikipedia. Bulvinė saulėgrąža Wikipedia
2.arrow_upward