Suprasti akimirksniu
  • Keisti apribojimai, susiję su maistu: draudžiama kramtyti gumą ir vežtis autobusu egzotinį vaisių
  • Draudžiama nuogam vaikščioti net po savo namus
  • Nekilnojamasis turtas – ne pigus malonumas Singapūre
  • Net ir kvalifikacijos nereikalaujančiuose darbuose galima uždirbti kelis tūkstančius dolerių
  • Už būsto nuomą teks atseikėti ir pusę atlyginimo, tačiau transportas ir maistas – ganėtinai pigūs
  • Darbo savaitė keturiomis valandomis ilgesnė nei Lietuvoje
Šaltiniai
Singapūras
Singapūre gausu europiečiams sunkiai suprantamų draudimų. Hu Chen/Unsplash nuotrauka

Keisti apribojimai, susiję su maistu: draudžiama kramtyti gumą ir vežtis autobusu egzotinį vaisių

Pietryčių Azijoje įsikūrusi Singapūro Respublika žavi ne tik savo egzotiniais vaizdais ir skoniais, bet ir keistenybėmis. Keliaujantiems į šį miestą-valstybę pravartu žinoti, kad čia yra draudžiama.... kramtyti gumą ir už šios taisyklės nesilaikymą gali grėsti bauda arba, dar blogiau – kalėjimas.

Su kramtomąja guma susijęs draudimas buvo įvestas dar 1992-aisiais su tikslu užtikrinti miesto švarą, mat išspjovę kramtomąją gumą gyventojai dažnai ją prilipdydavę ant šaligatvių ir viešųjų baldų[1].

Singapūre draudžiama gumą net įsivežti, net jei ji ir skirta asmeniniam naudojimui. Taip pat draudžiamos su ja susijusios reklamos ir pardavimai. Nesilaikant taisyklių gresia 2 tūkst. JAV dolerių siekianti bauda.

Tiesa, derėtų paminėti ir tai, kad taisyklės taikomos tik tam tikroms kramtomosios gumos rūšims.

Prie su maisto produktais susijusių ribojimų vertėtų paminėti ir Singapūro viešajame transporte uždraustą vežtis aitraus kvapo vaisių – durianą, mat kitiems keleiviams jo kvapas gali būti nepakeliamas.

Ir štai, dar vienas ribojimas, susijęs su tauriaisiais gėrimais – tiesa, gal kitataučiams jis atrodo keistas, bet lietuviams antakių tikrai nepakeliantis. Štai Singapūre kaip ir Lietuvoje yra įvestas prekybos alkoholiu laikas, o 2015 m. priėmus Alkoholio kontrolės įstatymą, buvo nuspręsta daugelyje vietų riboti jo pardavimus nuo 22.30 iki 7 valandos ryto.

Už šios taisyklės nesilaikymą taipogi niekas galvos nepaglostys – bus skiriama arba bauda, arba teks valgyti kalėjimo duoną.

Draudžiama nuogam vaikščioti net po savo namus

Jei galvojate, kad jūsų namai – tai jūsų tvirtovė ir „vienas namuose aš darau, ką noriu“, tai Singapūre ši taisyklė negalioja. Nors galioja, tačiau iki tam tikros padorumo ribos.

Pavyzdžiui, čia nepadoru savo namuose vaikščioti nuogam, kadangi tai yra laikoma kaip tam tikra amoralumo forma. Draudimas apima viešąjį rodymąsi balkonuose ir savo languose bei tose vietose, kur kaimynai gali netyčia užfiksuoti ir nusiųsti policijai. Tad nuogumą viešint Singapūre teks palikti po antklode (jei ji nepersišviečia ir negulite arti lango).

Viešose vietose taip pat draudžiama neteisėtai naudotis svetimu „Wi-Fi“ tinklu, o už bandymą tą padaryti gresia bauda arba laisvės atėmimo bausmė, ilgesnė nei dveji metai. Šią taisyklę svarbu žinoti verslo keliautojams.

Singapūro viešose vietose taip pat nepriimtina dainuoti nepadoraus turinio dainas. Į šią kategoriją patenka kūriniai, kuriuose menkinama rasė ar religija. Singapūro baudžiamajame kodekse numatyta, kad viešumoje draudžiama vartoti „bet kokią nepadorią kalbą viešose vietose arba šalia jų“. Už tai gali būti baudžiama trijų mėnesių laisvės atėmimo bausme ir (arba) bauda.

Svarbu žinoti, kad net ir netinkamai pasinaudojus viešuoju tualetu gali tekti kaip reikiant raudonuoti iš gėdos, mat nenuleidus vandens, iš patalpos galite iškeliauti su antrankiais (kiek ironizuojame, mat už pažeidimą kol kas numatyta tik bauda).

Valdžia taip pat numatė draudimus dėl balandžių maitinimo viešose vietose – to daryti negalima dėl galimo pavojaus žmonių sveikatai ir paukščių pertekliaus.

Nuogumas Singapūre – tabu. Bna Ignacio/Unsplash nuotrauka
Nuogumas Singapūre – tabu. Bna Ignacio/Unsplash nuotrauka

Nekilnojamasis turtas – ne pigus malonumas Singapūre

Nors Rytų Azija gali pasirodyti ir pakankamai tinkama vieta gyventi, iš tiesų tam, kad užsitikrinti čia gerbūvį, teks gerokai pasistengti. Ypatingai tai galioja kalbant apie nekilnojamąjį turtą – Singapūre NT kainos už kvadratinį metrą svyruoja maždaug nuo 740 iki 1 850 JAV dolerių.

Taigi, gyvenantys privačiuose namuose čia – tikri milijonieriai, mat nepaisant namo statybos išlaidų, vien tam, kad įsigyti žemės sklypą (ant kurio tą namą statyti), įprastai gali tekti atseikėti daugiau nei milijoną dolerių.

Kiek pigiau kainuoja butai ir apartamentai – šių kaina skelbimuose įprastai svyruoja nuo 220 iki 740 tūkst. JAV dolerių.

Pavyzdžiui, už moderniai įrengtą 65 kv. m. butą viename iš naujos statybos daugiabučių, teks atseikėti daugiau nei 1 mln. JAV dolerių.

Už butą viename iš Singapūro daugiabučių gali tekti sumokėti ir daugiau nei milijoną. Ekrano nuotrauka
Už butą viename iš Singapūro daugiabučių gali tekti sumokėti ir daugiau nei milijoną. Ekrano nuotrauka

Tiesa, neįsikibusiems didelės prabangos ir estetiško interjero, NT pasiūla čia gali ir kiek nustebinti – štai skelbimuose gausu erdvių vilų su privačiais baseinais. Už kiek daugiau nei 257 tūkst. eurų čia galima įsigyti senesnio įrengimo net 220 kv. m. vilą su privačiu baseinu.

Nesivaikantiems prabangos gali pasisekti už kelis šimtus tūkstančių eurų nusipirkti erdvią vilą. Ekrano nuotrauka
Nesivaikantiems prabangos gali pasisekti už kelis šimtus tūkstančių eurų nusipirkti erdvią vilą. Ekrano nuotrauka

Tiesa, kaip ir Europoje, taip ir Singapūre, dirbantys asmenys, norintys įsigyti nuosavą stogą virš galvos, dažnu atveju kreipiasi į banką dėl būsto kredito suteikimo.

Net ir kvalifikacijos nereikalaujančiuose darbuose galima uždirbti kelis tūkstančius dolerių

Įdomu tai, kad Singapūre nėra taikomi Vakarų šalyse priimtas minimalaus darbo užmokesčio rėžiai – čia yra tik menkiau apmokamos darbuotojų specialybės.

Visgi, konkrečiuose sektoriuose, pavyzdžiui, valymo, apsaugos ir kraštovaizdžio formavimo, yra įdiegtas progresyvaus darbo užmokesčio modelis (PWM). Pagal šį modelį darbo užmokestis šiuose sektoriuose yra palaipsniui didinamas ir iki 2028 m. turėtų pasiekti maždaug 1 030 JAV dolerių.

Šių metų duomenimis, už valymo darbus įprastai čia mokamas 1 570-2 410 JAV dolerių atlyginimas, administracijos darbuotojų darbo užmokesčio rėžiai svyruoja tarp 1 500-2 800 JAV dolerių, apsaugos darbuotojų – 2 175-3 350 JAV dolerių[2].

Visgi, vienas „bet“. Net jei ir atrodo, kad už šiuos darbus mokami atlyginimai yra didesni už gaunamus Lietuvoje, reikėtų nepamiršti, kad Singapūro darbo įstatymai gina tik piliečius ir, kiek mažiau, nuolatinius gyventojus. Darbuotojams migrantams net netaikomas ir PWM, tad ne itin sąžiningiems darbdaviams atvykėliai it saldus prinokęs vaisius.

Tiesa, jei pasisekė gimti Singapūro piliečiu, darbo galimybės čia – išties neblogos. Šiuo metu Singapūro mėnesio bendrųjų pajamų mediana yra 4 752 Singapūro doleriai arba 3 595 JAV doleriai.

Singapūro gyventojų atlyginimai yra bene didžiausi Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) zonoje – jie uždirba maždaug dešimt kartų daugiau nei netoliese esančių šalių, pavyzdžiui, Vietnamo ar Indonezijos, darbuotojai.

Be to, šis skaičius nuolat didėja – 2017-2022 m. vidutinės pajamos padidės beveik 10 proc.

Už būsto nuomą teks atseikėti ir pusę atlyginimo, tačiau transportas ir maistas – ganėtinai pigūs

Nepaisant neblogų atlyginimų, jei neturite paveldėto turto iš tėvų ir apvalios sumos banko sąskaitoje, net ir būnant šios valstybės piliečiu, puikiai ir patogiai gyventi nepavyks, mat už būsto nuomą teks atiduoti pusę, jei ne daugiau, savo gauto atlyginimo.

Kainos už butų nuomą čia svyruoja maždaug nuo 1 100 iki 2 200 JAV dolerių per mėnesį priklausomai nuo patalpų dydžio ir lokacijos.

Privačių apartamentų nuoma dar brangesnė ir įprastai svyruoja tarp 1 850-4 000 JAV dolerių per mėnesį.

Žemės sklypų nuomos kaina dar didesnė ir apytiksliai siekia 2 950-7 400 JAV dolerių per mėnesį.

Tiesa, visi kiti gyventojų poreikiai – įskaitant maistą ir transportą, išties nėra tokie brangūs. Pavyzdžiui, norint vykti autobusu, bilietėlio kaina svyruoja nuo 0,70 iki 1,85 JAV dolerių, o mėnesinis abonementas – apie 88 JAV dolerius.

Renkantis kelionę taksi, vidutiniškai toks pasivažinėjimas atsieina 7,40-22 JAV dolerius.

Maisto kainos taipogi akių nebado – skaičiuojama, kad per mėnesį vienam asmeniui išsimaitinti čia kainuoja maždaug 74-148 JAV dolerius, o patiekalas vidutinio lygio restorane dviem atsieis nuo 22 iki maždaug 51 JAV dolerio.

Darbo savaitė keturiomis valandomis ilgesnė nei Lietuvoje

Singapūro gyventojai įprastai dirba ilgiau nei lietuviai – bent jau 4 valandomis. Dauguma visą darbo dieną dirbančių darbuotojų dirba apie 44 valandas per savaitę[3].

Toliau – ne itin daug skirtumų nuo Lietuvos. Kaip ir pas mus, tam tikrose Singapūro pramonės šakose viršvalandžiai yra įprastas reiškinys, todėl darbuotojai gali dirbti papildomas valandas, viršijančias standartinę darbo savaitę, už kurias dažnai mokama didesnė kompensacija.

Visgi, čia dirbantys asmenys gali mėgautis net 11 valstybinių švenčių dienų, kurios gali suteikti papildomų laisvadienių per metus.

avatar
Evelina Aukštakalnytė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
The Singapore Travel. 10 Weird and Strange Laws in Singapore with Infographic The Singapore Travel
3.arrow_upward
Ministry of Manpower. Hours of work, overtime and rest day Ministry of Manpower