Suprasti akimirksniu
  • Artėjant „TikTok“ uždraudimo Jungtinėse Valstijose dienai, kinų kompanija ieško E. Musko palaikymo
  • Ekscentriško verslininko E. Musko įtaka po D. Trumpo pergalės auga
  • D. Trumpas „TikTok“ draudimui nepritaria
Šaltiniai
Tik Tok
Artėjant „TikTok“ uždraudimo Jungtinėse Valstijose dienai, kinų kompanija ieško E. Musko palaikymo. Unsplash nuotrauka

Artėjant „TikTok“ uždraudimo Jungtinėse Valstijose dienai, kinų kompanija ieško E. Musko palaikymo

„TikTok“ generalinis direktorius Šou Ču (Shou Chu) kreipėsi patarimo į verslininką Eloną Muską (Elon Musk), platformos „X“ (buvusio „Twitter“) savininką ir vieną artimiausių išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) bendražygių.

Pasak „The Wall Street Journal“ šaltinių, Š. Ču ir „TikTok“ patronuojančios bendrovės „ByteDance“ vadovybė mato E. Muską kaip svarbų tarpininką užmezgant ryšius su būsima prezidento administracija, kas jiems yra ypač svarbu, nes didėja „TikTok“ uždraudimo Jungtinėse Valstijose grėsmė.[1]

Š. Ču, kuris jau keletą metų pažįsta E. Muską, neseniai paklausė milijardieriaus nuomonės apie platformos ateitį. Jie neaptarė konkrečių žingsnių, kaip tęsti „TikTok“ darbą šalyje, tačiau jų bendravimas leido „ByteDance“ optimistiškai vertinti galimą situacijos išsprendimą.

Ekscentriško verslininko E. Musko įtaka po D. Trumpo pergalės auga

E. Muskas, kaip artimas D. Trampo sąjungininkas, tapo svarbia grandimi verslininkams, ieškantiems informacijos apie būsimus pokyčius respublikonų administracijoje. „SpaceX“ ir „Tesla“ įkūrėjas pastarąsias savaites praleido D. Trampo rezidencijoje „Mar-a-Lago“ Floridoje, dalyvavo pereinamojo laikotarpio diskusijose ir aktyviai konsultavo išrinktąjį prezidentą įvairiais klausimais. Visų pirma jis pateikė rekomendacijas dėl kandidatų į ministrų kabineto postus ir dalyvavo pokalbiuose telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu bei „Alphabet“ generaliniu direktoriumi („Google“ patronuojančia bendrove) Sundaru Pičai (Sundar Pichai).[2]

Viena iš pagrindinių „ByteDance“ valdymui susirūpinimą keliančių temų yra galimas „TikTok“ uždraudimas Jungtinėse Valstijose. Balandžio mėnesį pasirodė informacija, kad Atstovų Rūmai palaiko galimą „TikTok“ uždraudimą šalyje, jei platforma per devynis mėnesius nepakeis kinų savininkų amerikiečiais. Netrukus įstatymo projektas sulaukė Senato paramos ir, kaip dalį kitų iniciatyvų (įskaitant karinę pagalbą Ukrainai ir Taivanui), buvo pasirašytas prezidento Džo Baideno (Joe Biden).[3]

E. Muskas. ELTA nuotrauka
E. Muskas. ELTA nuotrauka
„TikTok“, socialinis tinklas ir trumpų vaizdo įrašų dalijimosi programėlė. Priklauso Kinijos bendrovei ByteDance, turi daugiau kaip milijardą vartotojų (2024) visame pasaulyje ir yra ypač populiarus tarp paauglių bei jaunimo (41 proc. vartotojų yra 16–24 m. amžiaus). Vartotojo sąsaja gali būti atvaizduojama 40 kalbų. Kinijoje veikia atskira šio tinklo versija, vadinama Douyin.
„TikTok“ dažniausiai naudojamas trumpiems, iki minutės trukmės vaizdo įrašams kurti ir peržiūrėti, jame yra daugybė vaizdo filtrų bei muzikos tokiems įrašams įgarsinti bei kurti. Vieno vaizdo įrašo trukmė gali būti nuo 3 sekundžių iki 10 minučių. Anksčiau programėlė buvo siejama išskirtinai su muzikiniais vaizdo klipais, kuriuose vartotojai šokdavo, dainuodavo ar atkartodavo mėgstamiausių dainų žodžius joms grojant fone.
Dabar šiame socialiniame tinkle turinio kategorijų sąrašas išsiplėtė – jame galima rasti ir vadinamųjų virusinių iššūkių (angl. virals), ir trumpų komiškų situacijų. TikTok populiarus ne tik tarp eilinių vartotojų, bet ir tarp vadinamųjų nuomonės formuotojų (angl. influencer). Dėl savo įtakos ir didelio sekėjų skaičiaus žinomos asmenybės dažnai naudoja TikTok savo prekių ženklams reklamuoti.
„TikTok“ yra viena iš pagrindinių informacijos sklaidos priemonių, kurią naudoja įmonės ir prekės ženklai pritraukdami jaunus vartotojus, kurie dažniausiai perka produktus ir paslaugas internete.
2020 10 „TikTok“ programėlės atsisiuntimų skaičius visame pasaulyje viršijo 2 mlrd. ir ji tapo daugiausia kartų atsisiųsta mobiliąja programėle. „TikTok“ patenka į populiariausių Lietuvos vaizdo įrašų platformų penketuką. 2022 išrinktame populiariausių Lietuvoje „TikTok“ turinio kūrėjų sąraše pirmąją vietą užima Goda_pr paskyra (šmaikščios situacijos, humoras), antroje – Pedagogo Arnelio (siekiama pasijuokti iš mokykloje vykstančių situacijų), trečioje – federicomeschino (rodomi itališkos virtuvės įvairūs momentai) paskyros.[4]

D. Trumpas „TikTok“ draudimui nepritaria

Kovo mėnesį D. Trampas, atsižvelgdamas į įstatymo projekto priėmimą, pasisakė prieš „TikTok“ draudimą, nes ši priemonė, anot jo, pateks į socialinio tinklo „Facebook“, kuris priklauso Marko Cukerbergo (Mark Zuckerberg) „Meta“, rankas.[5]

„Jei atsikratysite „TikTok“, „Facebook“ ir „Cukeršmakas“ padvigubins savo verslą. Nenoriu, kad „Facebook“, kuris sukčiavo per praėjusius rinkimus, džiaugtųsi pelnais. Jie yra tikri žmonių priešai!“ – tada sakė jis.

Platformos vadovybė ne kartą pareiškė, kad ji nėra susijusi su Kinijos valdžios institucijomis. O po to, kai buvo patvirtinta pardavimo sąlyga, bendrovės atstovas pareiškė, kad įstatymo projektas buvo parengtas „slaptai“ ir priimtas kaip didesnio įstatymo projekto dalis, nes buvo baiminamasi, kad amerikiečiai tokiam draudimui nepritars.

Pažymėtina, kad per pirmuosius šešis savo prezidentavimo mėnesius Dž. Baidenas pasirašė dekretą, panaikinantį apribojimus „TikTok“ ir „WeChat“. JAV prekybos departamentas buvo įpareigotas kruopščiai patikrinti užsienio mobiliąsias programas, kurios yra susijusios su potencialiais Vašingtono priešininkais ir gali kelti grėsmę šalies interesams. Taip pat šis naratyvas iš esmės pakartojo D. Trampo tezę, kad Kinijos platformos kenkia nacionaliniam saugumui būklei ir kelia grėsmę JAV ekonomikai bei užsienio politikai.

Prieš 2024 m. rinkimus „ByteDance“ aktyviai bendravo tiek su D. Trampui artimais žmonėmis, tiek su Demokratų partijos atstovais. Tikėtina, kad teismas priims sprendimą dėl „TikTok“ draudimo gruodžio pradžioje ir šis momentas bus lemiamas platformos ateičiai JAV.

„New York Times“ pašnekovai neseniai sakė, kad „TikTok“ savininkai bandė užmegzti ryšį su Respublikonų partijos ir D. Trampo kampanijos atstovais per buvusį JAV Iždo departamento darbuotoją Tonį Sajegą (Tony Sayeg). Jis tariamai bendrauja su politiko šeima ir vaidino pagrindinį vaidmenį priimant sprendimą reklamuoti rinkiminę kampaniją per „TikTok“. Šiais metais T. Sajega reguliariai dalyvavo susitikimuose, kuriuose konsultavo platformos aukščiausiąją vadovybę, įskaitant Š. Ču.[6]

Anksčiau buvo pasirodžiusi informacija apie tai, kad D. Trampas bandys užkirsti kelią „TikTok“ draudimui. Tačiau ekspertai abejoja, ar jam pavyks tai padaryti, nes socialinis tinklas turi būti parduotas iki 2025 metų sausio 19 dienos, dieną prieš respublikono inauguraciją.

avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Juliet Chung , Raffaele Huang, Dana Mattioli. TikTok CEO Seeks Musk’s Counsel on Incoming Trump Administration WSJ
3.arrow_upward
4.arrow_upward
Gedinimas Navickas. „TikTok“ VLE
5.arrow_upward
Donald Trump. Įrašas socialiniame tinkle Truth social