Aistringas realybės šou „Rojaus viešbutis“ jau ilgus metus kaitina švedų kraują
Švedijoje populiarus realybės šou „Rojaus viešbutis“ (angl. Paradise hotel) kaitina švedų kraują. Projekte dalyvauja dešimt patrauklių, meilės, pramogų, žinomumo bei pinigų ieškančių jaunuolių.
Realybės šou „Rojaus viešbutis“ toks populiarus, kad skaičiuoja jau 16-ąjį sezoną, o šiais metais realybės šou sezonas filmuojamas egzotiškoje, karščiu alsuojančioje Meksikoje[1].
Realybės šou pradžioje, viešbutyje apsigyvena penkios moterys ir penki vyrai. Drauge jie rengia vakarėlius, linksminasi, flirtuoja, o galiausiai – turi atrasti sau porą[2].
Į viešbutį reguliariai atvyksta naujas, vienuoliktasis gyventojas, o tai reiškia, kad be poros likęs dalyvis gali iškristi iš projekto ir namo grįžti be nieko.
Intrigos, strategavimai, apkalbos ir slapti kėslai tampa realybės šou dalyvių kasdienybe. Gražios draugystės staiga būna pažymėtos skaudžių išdavysčių, o besimezgančios simpatijos gali išnykti vos per dieną.
Šiame projekte svarbiausiu akcentu tampa pergalės, ir žinoma, nemenko piniginio prizo siekis, o papildomos intrigos bei dramos tampa tarsi papildomu prieskoniu projektui.
Ypatingai graži istorija – viena iš šou dalyvių tapo Švedijos princese
Realybės šou metu šimtai tūkstančių žiūrovų stebi kiekvieną dalyvių žingsnį, seka juos socialiniuose tinkluose, domisi jų asmeninio gyvenimo faktais ar net paslaptimis.
Projektui pasibaigus, susidomėjimas ilgą laiką nemažėja, o dalis buvusių dalyvių vėliau įsitraukia į televizijos ir pramogų pasaulio veiklas, tampa influenceriais ir nuomonės formuotojais.
Tačiau kitiems pasiseka dar labiau. Štai, Švedijos princesė Sofia, princo Carlo Philipo žmona, anksčiau pati dalyvavo realybės šou „Rojaus viešbutis“[3].
Netrukus po to, kai projektas pasibaigė, modeliu tuo metu dirbusi Sofia patraukė Švedijos princo dėmesį. Pora susipažino 2009 m. Kaip galite įsivaizduoti, jos romanas su princu Švedijoje sukėlė nemažai diskusijų, tačiau jų santykiai tęsėsi.
2014 m. jie susižadėjo, o 2015 m. susituokė. Pora augina tris atžalas. Princas Carlas Philipas ir jo žmona yra ketvirti eilėje į Švedijos sostą, po savo vyresniosios sesers, kronprincesės Viktorijos, dukterėčios ir krikštadukros princesės Estelle ir sūnėno princo Oscaro.
Realybės šou kaip ir visi – neapsieina be skandalų ir kontraversijų
Vis dėlto, realybės šou „Rojaus viešbutis“ dažnai siejamas ne tik su pramogomis, keliu į žinomumą ar meilės atradimu, bet su skandalais ir įvairiomis kontraversijomis.
Pavyzdžiui, keturioliktame sezone kilo įtarimų dėl projekte vykusio seksualinio išnaudojimo. Kai sezonas buvo atšauktas, jau buvo baigtas penkioliktojo sezono filmavimas, tačiau jis tada buvo sustabdytas. Galiausiai, 2023 m. pavasarį kanalas „Pluto TV“ nusipirko šio sezono teises ir ištransliavo visus epizodus.
Iš esmės, realybės šou susilaukė dėmesio tik dėl savo dramatiško ir dažnai prieštaringo formato. „Rojaus viešbutyje“ vienišiai gyvena kartu prabangiame viešbutyje, dalyviai kiekvieną savaitę turi sudaryti poras, o neturintiems partnerio gresia iškritimas.
Šou derinami strategijos, romantikos ir konkurencijos elementai, nes dalyviai kovoja dėl galimybės likti viešbutyje ir galiausiai laimėti piniginį prizą.
Tai sudaro didelį spaudimą dalyviams. Be to, šou garsėja skandalingu dalyvių elgesiu. Pats laidos formatas skatina prieštaringas sąjungas, išdavystes, o tai dažnai sukelia konfrontacijas, net muštynes.
Negana to, dalyviai dažnai susiduria su unikaliais iššūkiais ir žaidimais, skirtais jų santykiams ir strategijoms išbandyti.
Galutinis prizas priklauso nuo versijos ir sezono, tačiau paprastai laimėjusiai porai tenka nemažas piniginis atlygis, kuris gali padidinti konkurencinę įtampą. Dėl to, kartais kritikuojami ir pačių prodiuserių taikomi metodai, kuriais siekiama sukurti dramą. Tai apima kaltinimus manipuliacijomis, konfliktų skatinimu arba filmuotos medžiagos montavimu taip, kad būtų neteisingai atspindėti dalyvių veiksmai ar asmenybės.
Vis didesnį susirūpinimą kelia realybės šou dalyvių psichikos sveikata. Deja, bet yra pasitaikę atvejų, kai dalyviai pranešė jaučiantys stresą, patyčias ar spaudimą, o kai kuriais kraštutiniais atvejais buvo pranešimų apie savęs žalojimą ar savižudybes, susijusias su spaudimu ir poveikiu jau po realybės šou.
Dažnai yra keliami klausimai ir apie etines pasekmes, kai žmonės pramoginiais tikslais patenka į didelio spaudimo, itin kontroliuojamą aplinką. Tai apima išnaudojimo galimybes ir ilgalaikį neigiamą poveikį dalyvių gyvenimui jau po laidos pabaigos.
Nepaisant šios kritikos, projektas toliau tęsiasi. Švediška versija jau buvo minėta, tačiau šis realybės šou taip pat labai populiarus Danijoje, kur buvo sukurta 20 sezonų. Olandai ir belgai sukūrė bendrą versiją, tačiau šou taip pat buvo transliuojamas Izraelyje, Norvegijoje, Rusijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Lenkijoje.
„Rojaus viešbučio“ premjera Jungtinėse Amerikos Valstijose įvyko 2003 m. per „Fox“ kanalą. Nepaisant to, kad po pirmojo sezono JAV šis realybės šou buvo atšauktas, jis buvo atgaivintas 2008 m. ir dar kartą 2019 m., o tai rodo jo neblėstantį patrauklumą.
„Rojaus viešbutis“ padarė įtaką kitiems panašaus formato realybės šou, pavyzdžiui, „Love Island“ ir „Temptation Island“, kuriuose dalyviai taip pat gyvena vienoje vietoje ir užmezga romantiškus ryšius stebint kameroms.