
Studentų pavasario atostogos Teksaso universitete prasidėjo anksčiau dėl žalių liepsnų
Teksasą sudrebino sprogimai ir neaiškios kilmės liepsnos, kurios veržėsi iš gatvėje esančio šulinio. Dar labiau visus nustebino, kad liepsnos buvo ryškiai žalios spalvos. Trečiadienį Teksaso technikos universiteto miestelyje Liuboke įvykus sprogimui kilo gaisrai ir nutrūko elektros tiekimas, todėl mokyklos pareigūnai evakavo kelis pastatus ir atšaukė pamokas likusiai savaitės daliai.
Apie 20.45 val. universiteto bendruomenei išsiųstame perspėjime iš pradžių buvo pranešta, kad sprogimas įvyko transformatorinėje pastotėje, tačiau vėliau atnaujintame pranešime nurodyta, kad sprogimas įvyko šulinyje. Pasak Lubboko priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos kapitono Jono Tunnello, apie sužeistuosius nepranešta.
Socialiniuose tinkluose ir vietos televizijos stotyse vėlau išplitusiuose vaizdo įrašuose matyti, kad universiteto miestelyje dirba daug ugniagesių, o iš bent vieno šulinio veržiasi dūmai ir ryškios žalios liepsnos. Vaizdas, kai po sprogimo iš po šulinio dangčio veržiasi žalios spalvos liepsnos, sulaukė didelio dėmesio internete.
Gelbėjimo tarnybos į įvykio vietą Liuboke sureagavo netrukus po 19 val. vietos laiku. Vietos naujienų kanalas KCBD11 patvirtino, kad per sprogimą niekas nenukentėjo.
Teksaso universitetas yra vienas didžiausių universitetų valstijoje
2023-24 mokslo metais šiame universitete studijavo 40 773 studentai, kaip skelbiama tinklalapyje „College Tuition Compare“. Po sprogimo buvo evakuoti studentai ir ištuštinti keli universiteto miestelio pastatai, įskaitant universiteto biblioteką. Vėliau visame miestelyje buvo išjungta elektra.
Po kurio laiko studentams buvo leista grįžti į savo bendrabučius, tačiau jiems buvo nurodyta vengti Inžinerijos rajono. Lubboko ugniagesių kapitonas J. Tunnell pranešė, kad atvykę į įvykio vietą ugniagesiai rado „kelis šulinius, iš kurių veržėsi ugnis ir dūmai“. Tačiau jis pridūrė: „Dar per anksti tiksliai nustatyti, su kuo susidūrėme“.
Universitetas paskelbė, kad ketvirtadienį ir penktadienį nedirbs, ir paankstino pavasario atostogų pradžią, kuri iš pradžių buvo numatyta pirmadienį. Dėstytojų ir darbuotojų buvo paprašyta, jei įmanoma, dirbti nuotoliniu būdu. Socialiniuose tinkluose greitai išplito filmuota medžiaga, o ne vienas toliau dalijosi vaizdo įrašu, kuriame matyti iš šulinio besiveržiančios žalios liepsnos, taip pat kitas gaisras prie kelio.
„Šį vakarą Teksaso technikos universitete pastebėtos žalios cheminės spalvos liepsnos, kylančios iš šulinių liukų ir kitų antžeminių angų, nes universiteto valdžia nurodė evakuoti kelis pastatus ir universiteto skyrius po sprogimo netoliese esančioje elektros pastotėje“, buvo rašoma X įraše. Įrašas sulaukė daugiau nei 242 000 peržiūrų. Lubboko ugniagesių kapitonas pabrėžė: „Tai tebėra labai aktyvi įvykio vieta, nes komandos toliau padeda Teksaso technikos universitetui suvaldyti šią ekstremaliąją situaciją.“
Neaiškios kilmės žalios liepsnos gali būti susijusios su cheminėmis medžiagomis?
Universiteto policijos departamento atstovė Caitlynn Jeffries studentams pranešė: „Galite eiti pavasario atostogų. Artimiausioms porai dienų mokyklą uždarome.“ Texas Tech universiteto pranešime X sakoma: „Tai yra Teksaso technikos universiteto Liuboke skubus pranešimas. Dėl sprogimo pastotėje nutrūko elektros energijos tiekimas Teksaso technikos universitete ir Sveikatos mokslų centre. Inžinerijos skyrius buvo evakuotas. Prašome visuomenės vengti universitetinių miestelių“.
Žalia liepsna paprastai atsiranda degant tam tikroms cheminėms medžiagoms, o spalvą lemia konkretūs degimo procese dalyvaujantys elementai ar junginiai. Žalios liepsnos atveju dažniausia priežastis yra vario junginiai.
Vario druskos, pavyzdžiui, vario chloridas arba vario bromidas, degdamos skleidžia žalią liepsną. Taip atsitinka dėl to, kad degimo metu vario jonai reaguoja su šiluma. Liepsnos energija sužadina vario atomus, o kai jie grįžta į normalią būseną, išskiria energiją šviesos pavidalu, kuri šiuo atveju yra žalia.
Kai kurie kiti junginiai ar tam tikros cheminės medžiagos, aptinkamos elektros sukeltuose gaisruose, taip pat gali turėti žalsvą atspalvį dėl savo unikalių cheminių savybių. Taip galėjo nutikti Teksaso technikos universiteto incidento metu įvykusio sprogimo ir vėliau kilusio gaisro atveju.
Kai iš šulinio kyla gaisras, tai paprastai rodo, kad yra požeminių elektros ar dujų sistemų problemų. Kolkas niekas nepaaiškino kodėl taip nutiko, bet Teksaso technikos universitete įvykusio sprogimo atveju žalios liepsnos greičiausiai kilo dėl elektros gedimo.
Variniai laidai, dažniausiai naudojami elektros sistemose, gali degti žalia liepsna, kai jie perkaista arba įvyksta trumpasis jungimas, todėl tai galėjo būti neįprastos spalvos priežastis. Be to, gaisrą galėjo paskatinti požeminėje infrastruktūroje esančios degiosios dujos arba medžiagos, užsidegančios nuo kibirkščių ar karščio.