Padegamosios siuntos į Birmingamą ir Leipcigą liepą atkeliavusios iš Lietuvos
Europoje plinta išpuoliai, kurių metu siuntų pervežimo tarnybos DHL gabenami siuntiniai savaime užsiliepsnoja. Antradienį pranešta apie kelis sulaikytus asmenis, tarp kurių – ir vieną Lietuvoje, o Generalinė prokuratūra informavo apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, nors detalių kol kas neatskleidžia.
Lietuvai ir kitoms šalims atliekant tyrimą dėl padegamųjų siuntų, paaiškėjo, kad keletas sulaikytų asmenų buvo ir Lietuvoje, nors tikslaus skaičiaus generalinė prokurorė Nida Grunskienė neatskleidė[1].
Šio tyrimo rezultatai Lietuvoje slepiami po devyniais užraktais ir nei viena institucija nėra linkusi jais dalintis, mat turima informacija esą yra susijusi su nacionaliniu saugumu, todėl ji neteiktina.
Į tyrimo detales nesileido ir Valstybės saugumo departamentas (VSD), nurodęs, kad tokio tipo informacija išimtinai dalintis gali tik Generalinė prokuratūra, tačiau ir pastaroji nedaugžodžiavo.
Kita vertus, savaime užsiliepsnojančios siuntos yra didžiulė problema ir fiksuojama, kad tokių „radinių“ pradeda daugėti. Štai liepos mėnesį siuntinys Leipcige užsiliepsnojo prieš pat jį perkeliant į DHL krovininį lėktuvą, o tą patį mėnesį DHL sandėlyje, esančiame netoli Birmingamo, centrinėje Anglijoje, taip pat užsidegė siuntinys.
LRT surinktais duomenimis, buitiniai prietaisai su padegamaisiais užtaisais tiek į Jungtinę Karalystę, tiek į Vokietiją esą atkeliavo iš Lietuvos.
Generalinė prokurorė N. Grunskienė atskleidė tik tiek, kad dabar vykdomas tyrimas apima ne tik Lietuvą, bet ir kitas šalis, kur jau buvo suimti įtariamieji[3]. Tačiau, kiek asmenų buvo suimta, N. Grunskienė neatskleidė, siekdama nepakenkti ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse vykstančiam ikiteisminiam tyrimui.
Vokietija išplatino pranešimą logistikos bendrovėms apie galimą pavojų
Dar rugpjūčio pabaigoje Vokietijos saugumo institucijos įspėjo apie greitai užsidegančius prietaisus, siunčiamus siuntiniuose per krovinių vežimo paslaugų tiekėjus.
Vokietijos Federalinis kriminalinės policijos biuras (BKA) kartu su vidaus žvalgybos agentūra BfV išplatino įspėjimą, kuriame kreipiamasi į logistikos ir aviacijos bendroves su prašymu būti atidžioms ir pateikiant kelis incidentus, kai privačių asmenų siunčiamos siuntos keliose Europos šalyse užsidegė gabenimo metu[3].
„Remiantis dabartine padėtimi, galima daryti prielaidą, kad netradiciniai padegamieji įtaisai buvo siunčiami tyčia, siekiant pakenkti krovinių vežimo paslaugų bendrovėms ir kitai logistikos infrastruktūrai“, – rašyta perspėjime.
Skelbiama, kad tokių siuntinių siuntėjai už paslaugas atsiskaito grynaisiais pinigais, tad identifikuoti asmenis nėra taip paprasta.
Pirštu bedama į Rusiją – neva taip provokuojamos kai kurios valstybės?
Leidinys „The Wall Street Journal“ tvirtina surinkęs pakankamai duomenų, kad už šiuos savaime užsiliepsnojančius krovinius esą yra atsakinga Rusija[4].
Lapkričio 5 d. laikraštis pranešė, kad liepos mėn. pasaulinės kurjerių bendrovės DHL sandėliuose Didžiosios Britanijos Birmingemo mieste ir Vokietijos Leipcigo mieste užsidegę įtaisai buvo Rusijos sąmokslo bandomosios operacijos dalis.
Praėjusį mėnesį Lenkijos pareigūnai pranešė, kad tiriant siuntinių, kurie užsidegė siunčiant juos kurjerių tarnybomis Europoje ir keliavo į Jungtines Valstijas ir Kanadą, sulaikyti keturi asmenys.
„Grupės veiklą sudarė sabotažas ir diversija, susijusi su siuntinių su užmaskuotais sprogmenimis ir pavojingomis medžiagomis siuntimu per kurjerių bendroves į Europos Sąjungos šalis ir Didžiąją Britaniją, kurie savaime užsidegdavo arba sprogdavo gabenant sausumos keliais ir oru“, – spalio 25 d. pareiškime teigė Lenkijos prokurorai.
Lietuvos vadovo Gitano Nausėdos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys lapkričio 5 d. teigė, kad šie siuntiniai esą buvo „dalis nekonvencinių kinetinių operacijų prieš NATO šalis, kurias vykdo Rusijos karinė žvalgyba“.
Nurodoma, kad Rusija šio pranešimo nekomentavo.
Lietuvos karinėse zonose nusileido paslaptingi meteorologiniai balionai
Paslaptingos „siuntos“ jau spėjo pasiekti ir Lietuvą – o dalis jų ir nukrito tiesiogiai iš dangaus. Štai spalio pradžioje buvo pranešta apie tiesiai į Alytaus karinio bataliono teritoriją nusileidusį meteorologinį balioną, kuriame, kaip įtariama, galimai buvo kontrabanda iš Baltarusijos.
Tačiau Lietuvos kariuomenė į tokį radinį sureagavo gana ramiai ir rimtų veiksmų nesiėmė, nors kai kurie parlamentarai tuo metu svarstė, kad krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas turėtų žinoti, jog būtent šie balionai nusileidžia iš anksto užprogramuotose vietose, tad ir šis balionas nusileido būtent karinėje teritorijoje esą neatsitiktinai.
Tiesa, tokių balionų Lietuvoje nusileidęs jau ne vienas, o valdžios kritikai svarsto, kad šiandien ten gali būti tik kontrabanda, o rytoj – jau ir trotilas.