Įrenginėjant naują būstą netapkite užburti galimybių įvairovės
Nors paskutiniais metais šalies gyventojų laisvę suvaržė griežtas karantinas, tačiau, priešingai nei atrodė, Lietuvos šeimoms noras įsigyti nuosavus būstus tik išaugo. VĮ Registro duomenimis 2020 – aisiais bendras Lietuvoje įregistruotų NT pirkimo-pardavimo sandorių skaičius siekė 129 tūkst. ir buvo vos 0,6 proc. mažesnis nei 2019-aisiais (129,8 tūkst.)[1].
Vadinasi, tiek jaunos šeimos ar ilgai taupę vyresnio amžiaus asmenys, savo svajones įgyvendina bet kokiomis sąlygomis. Tikėtina, kad ir 2021-ais nuosavo būsto pirkimo tendencijos liks panašios. NT ekspertai pastebi, kad dažnu atveju gyventojai renkasi statyti arba pirkti būstą su daline apdaila ir įsirenginėja patys arba samdo įmonę, kuri pagal klientų individualius norus būstą įrengia iki mažiausių smulkmenų[2].
NT savininkai patys renkasi sienų spalvas, grindų tipą, elektros jungiklius, šviestuvus ir kartais netgi išplanavimą. Kaip pasinaudoti šia pasirinkimo laisve ir įsirengti būstą taip, kad visada būtų gera sugrįžti? Kokių didžiausių klaidų nekilnojamo turto ir interjero ekspertai pataria nedaryti?
Venkite greitai kintančių interjero mados tendencijų
Nors naujojo amžiaus individualių namų mada yra turėti kuo daugiau ir didesnių langų, tačiau reikia nepamiršti, kad stiklas yra itin prastas izoliatorius. Patartina turėti vos keletą didelių langų visame būste, tačiau nesvajoti apie ištisą stiklinę sieną. Tokiu atveju jūs neturėsite ne tik privatumo, tačiau taip pat girdėsite viską, kas vyksta už jūsų namo sienų.
Nekilnojamo turto statytojai rekomenduoja rinktis kitokius sienų sprendimus, pavyzdžiui, gibsą ar keraminius blokelius. Taip pat derėtų nepamiršti, kad gera namo izoliacija didina varžą, kuri turi įtakos mažesniems šildymo kaštams[3].
Pastariuoju metu namai su plokščiais stogais vis labiau užkariauja Lietuvos rinką. Modernus namų dizainas vilioja jaunas šeimas, tačiau toks pasirinkimas gali atnešti daugiau nemalonumų. Šio stiliaus namų savininkai susiduria su rimtomis problemos, ypač žiemą ir rudenį.
Kaip rašo „thespruce.com”, tiek žiemos sniegas, tiek rudeninis lietus ar lapai tampa nemenku išbandymu norint juos pašalinti nuo stogo. Pavyzdžiui, esant dideliam sniego kiekiui ant stogo, tampa pavojinga, kad šis pažeis stogo konstrukcijas. Taip pat dažnu atveju tokių namų savininkams tenka susirinkusius ant stogo lapus griebti rankomis ir mesti žemėn, tuo tarpu nuo šlaitinių stogų viskas pasišalina paprasčiau ir greičiau.
Nors šiuolaikiniuose namuose populiaru įsirengti didelius židinius pačioje svetainės širdyje, specialistai tai vadina paradoksu. Po Antrojo pasaulinio karo visas senas ir dūmingas krosnis pradėjo keisti elektrinės šildymo sistemos. Vis dėlto, modernaus pasaulio mados pradeda grąžinti židinius vien dėl grožio ir jaukumo įspūdžio. Kur čia ironija?
„Thespruce.com” rašo, jog ekonomiški namai su autonominiu elektriniu šildymu vis tiek išmeta į orą nuodingas medžiagas ir teršia mūsų aplinką, o mūsų svetainės centru tampa didžiulis židinys. Ekspertai teigia, kad vertingą svetainės erdvę galima išnaudoti kur kas praktiškiau.
Daugelis jaunų šeimų svajoja apie bendras erdves savo namuose: svetainę kartu su virtuve, vonios kambarį ar drabužinę miegamajame, antrą aukštą su vos keliais kambariais. Kyla klausimas, ar tai ekonomiška?
Ekspertai teigia, kad tokios erdvės didina šildymo kaštus,o antro aukšto iškėlimas kainuoja papildomus pinigus įsirengiant būstą. Piniginę tuština ne tik antro aukšto pastatymas, bet ir laiptų montavimas ar papildomo vonios kambario įrengimas. Tikėtina, kad namuose didelės bendros erdvės nesuteiks ir jaukumo bei harmonijos.
Žinoma, viskas priklauso nuo asmeninių žmogaus poreikių ir biudžeto galimybių. Jeigu turite didelę šeimą ir galite sau tai leisti be jokių problemų, kodėl gi ne?
Kokybė ir laiko patikrinti pasirinkimai garantuos sėkmę
Nors daugelis būsto savininkų apdailą pradeda nuo sienų spalvų pasirinkimo, interjero dizaineriai pataria pirmiausia išsirinkti tekstilę ir jos medžiagas. Pasak dizaino ekspertų, daug lengviau rasti patinkantį kilimą ar užuolaidas ir vėliau priderinti sienų spalvas, nei vėliau bandyti derinti patinkančias medžiagų spalvas prie jau dažytų sienų[4].
Jeigu turite aiškų įsivaizdavimą apie savo namų dizaino stilių, laikas apgalvoti savo biudžetą, prisiminti kambarių dydį ir keliauti apsipirkti. Kai jau būsite patenkinti savo medžiagų spalvų pasirinkimais, tik tada galite pasiimti teptuką į rankas.
Naujakuriai mažai dėmesio skiria geram apšvietimui, bet interjero specialistai tai pateikia kaip vieną svarbiausių būsto rengimo elementų. Apdailos įmonės dažnai sumontuoja tik bazinį apšvietimą, tačiau šviesos šaltinis turėtų būti skirstomas į aplinkos, funkcinį ir papildomą.
Aplinkos apšvietimas skirtas saugiam judėjimui kambariuose, o funkcinis reikalingas atlikti tam tikras užduotis namuose, pavyzdžiui, gaminti maistą, atlikti namų darbus, skaityti knygą. Papildomas šviesos šaltinis naudojamas pagyvinti namų interjerą. Galiausiai, pasitarus su interjero dizaineriais ir suderinus visus apšvietimo tipus, galima sukurti komfortišką ir harmoningą namų atmosferą.
Bene didžiausia klaida – taupymas virtuvės ir vonios kambario baldams. Šie kambariai dažniausiai naudojami, todėl baldų kokybė ir ilgaamžiškumas būtinas. Pasak specialistų, vonios kambario baldai turi būti itin kokybiški, kadangi šioje erdvėje daugiausia drėgmės. Medis, kaip yra žinoma, didžiausias drėgmės priešas, todėl, jeigu nenorite pakeisti visų vonios kambario baldų po kelių metų, negailėkite investuoti į brangesnius vonios baldus. Patartina vonios baldus užsisakyti pagal individualius užsakymus tam, kad galėtumėte patys išsirinkti kokybiškas medžiagas[5].
Reikšminga nekantraujančių naujakurių klaida yra nusipirkti daug daug daiktų iškart. Nors parduotuvėje atrodo viskas idealiai dera, tačiau, grįžus namo, galite pamatyti, kad pusė interjero detalių neranda vietos jūsų namuose. Siekiant kurti išskirtinį savo namu charakterį, patartina kambarius užpildyti neskubant, daiktus įsigyjant skirtingose pardavimo vietose.
Jūsų namai yra tarsi jūsų asmenybės veidrodis, todėl interjero detalės turėtų atskleisti, kas jūs. Įvairios nuotraukos, kelionių suvenyrai, asmeninių pasiekimų įrodymai turėtų būti talpinami atsakingai. Taip pat, nepuoškite savo kambarių antikvarinėmis močiutės dovanomis, jeigu jums tai nepatinka. Žinoma, dekoro nederėtų perkrauti norint, kad namai nevargintų ir atrodytų stilingai.
Nėra jokios abejonės, kad kiekvienas žmogus, įsigijęs savo būstą,o ypač pirmąjį, nekantrauja greičiau įsikelti į naujus namus. Tačiau dalinės apdailos namų projektas, priklausomai nuo įrengimo lygio, reikalauja atsakingo ir kruopštaus planavimo, todėl išsvajotų raktų tenka palaukti ne vieną mėnesį.
Specialistai vieningai pataria neskubėti ir susikurti savo namų jaukumą laikui bėgant.Svarbiausia domėtis įvairiais apdailos ir interjero klausimais,tartis su ekspertais ir,žinoma, atsakingai planuoti savo biudžetą. Tuomet galite tikėtis, kad pavyks išvengti didžiausių būsto įrengimo klaidų.