Šiame tekste informacija yra skirta asmenims, ne jaunesniems nei 18 metų amžiaus. Skaitydami šį tekstą Jūs patvirtinate, kad esate ne jaunesni ir prisiimate visą atsakomybę už šios informacijos poveikį.
Seksas yra svarbus tiek emociškai, tiek fiziškai
Tiesa ta, jog lytiniai santykiai ne tik teikia malonumą, bet ir palaiko sveiką kūną, protą bei mintis. Negana to, suaktyvėjęs kraujo tekėjimas reguliarių orgazmų metu gerina plaukų būklę, odą ir prisideda prie kokybiško miego. Tarp kitko, ar žinojote, kad dažni orgazmai gali paskatinti plaukų augimą? Tai išties įdomus faktas, ir ypač svarbus moterims, vyresnėms nei 40 metų, kadangi sulaukus tokio amžiaus plaukai vis tik retsykiais yra linkę plonėti[1].
Ne paslaptis, jog tradicinis pasakojimas, su kuriuo susidūrė kūdikių bumo karta ir perdavė dabartinei kartai, kuri dabar yra vidutinio amžiaus – X kartai – buvo toks, kad moterų lytinis potraukis mažėja su amžiumi, o vyrų lieka toks pat arba netgi padidėja. Būtent dėl to galiausiai daroma prielaida, jog kai gyvenime dominuoja kiti dalykai – rūpinimasis senais tėvais, paauglių priežiūra, ligos ar bandymas išlaikyti darbo poziciją – mūsų seksualinis gyvenimas, kaip ir fizinis, neretai tampa iš esmės nematomu.
Kitaip tariant, „žongliravimas“ skirtingomis kasdienėmis pareigomis prisideda prie mažėjančio seksualinio potraukio. Kita vertus, kai kurių tyrimų metu paaiškėjo, kad kone 40 % vidutinio amžiaus moterų su amžiumi sekso nori vis dažniau. (Dalis jų sakėsi turinčios bent vieną sekso žaislą; 65 % mėgavosi seksualinėmis fantazijomis; daugiau nei 35 % masturbavosi bent kartą per savaitę; ir beveik 37 % lytiškai santykiavo bent kartą per savaitę.) Taigi, atrodo, jog, laimei, su savo vinilinių plokštelių kolekcija meilės reikalų nepadėjome dulkėti į palėpę.
Intymumas yra svarbiausias sekso su partneriu aspektas
Taip, sulaukę 20 ar 30 metų mes garsiai kalbame apie savo troškimus, libido ir sekso poreikį. Bet kodėl gi nenorėti, kad senstant būtų suteikta tokia pati teisė seksualinio gyvenimo puoselėjimui? Be kita ko, kai kurios moterys, kaip žinia, nori daugiau sekso, nes iš medicininių tyrimų žinoma, jog lytiniai santykiai yra naudingi norint sumažinti stresą bei nerimą, kurie yra klasikiniai menopauzės simptomai.
Seksas taip pat padeda išlaikyti lytinių organų sveikatą ir išvengti makšties atrofijos simptomų, kurie, kaip manoma, paveikia beveik 80 % moterų menopauzės metu. Ir, galbūt, dar svarbiau – intymumas visapusišką bendravimą su partneriu tik dar labiau sustiprina.
Žinoma, daugelis vidutinio amžiaus moterų pastebi apgailėtiną libido sumažėjimą dėl hormonų, tokių kaip estrogeno, progesterono ir testosterono lygio pakitimo. Bet pakaitinė hormonų terapija palengvina šiuos simptomus (jau nekalbant apie tai, jog jos metu sumažėja širdies ligų bei osteoporozės rizika)[2].
Kuomet tenka kalbėti apie seksą, daugelis iš mūsų atvirai ginčijasi dėl to, ko mums reikia, kad palaikytume žydintį vidutinio amžiaus meilės gyvenimą. Tačiau naujai atrastas perimenopauzės – laikotarpio iki menopauzės – supratimas pastatė moteris ant naujos seksualinės revoliucijos slenksčio, išlaisvindamas pastarųjų armiją ieškoti to, ko joms reikia, jog būtų sveikos bei laimingos. (Paaiškėjo, kad vidutinio amžiaus moterų neapribos joks apgailėtinai klaidingas šeimos gydytojų sveikatos supratimas, kurio „dėka“ 2019 m. daugiau nei du trečdaliai bendrosios praktikos gydytojų neteisingai išrašė antidepresantų vietoj pakaitinės hormonų terapijos.)
Moterys vis dar nori naujų patirčių
Įprasta, kad menopauzės metu moterys praranda susidomėjimą seksu, bet pakaitinė hormonų terapija, kaip jau supratote, dažnai gali padėti palaikyti fizinius santykius su savo partneriu. Negana to, moteriškos lyties atstovės, kaip žinia, nori ne tik skęsti kasdienių nesibaigiančių darbų virtinėje, bet ir siekia intymumo, orgazmo ir, taip, storesnių plaukų. Dėl to egzistuoja 5 pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia žinoti apie seksą vėlesniame gyvenimo etape.
1. Seksas yra naudingas kiekvieno iš mūsų sveikatai. Tyrimai parodė, jog sveikas seksualinis gyvenimas gali būti naudingas širdžiai, kraujospūdžiui bei streso lygiui. Tai, be kita ko, netgi gali padėti sustiprinti imuninę sistemą, mat širdies susitraukimų dažnis orgazmo metu yra vidutiniškai toks pat, kaip atliekant lengvus pratimus. Taigi, tai yra puiki aktyvumo bei geros sveikatos palaikymo dalis.
2. Tarp vyresnio amžiaus žmonių lytiniu keliu plintančios infekcijos yra dažnesnės. Galbūt manote, kad lytiniu keliu plintančios infekcijos yra tik jaunų žmonių problema? Tačiau amžius neapsaugo nuo to – bet kuris seksualiai aktyvus žmogus rizikuoja – daugiau arba mažiau. Todėl jeigu turite naują seksualinį partnerį arba daugiau nei vieną jų, prezervatyvai iš esmės yra vienintelė kontracepcijos priemonė, kuri padės apsisaugoti nuo infekcijos. (Jei nerimaujate, be abejo, galite pasikalbėti su gydytoju arba išsitirti seksualinės sveikatos klinikoje.)
3. Kūno pokyčiai gali turėti įtakos jūsų seksualiniam gyvenimui. Kai kurioms moterims po menopauzės gali išsausėti makštis, todėl seksas tampa gana nemaloniu procesu. Bet jei vis tiek norite mylėtis, galite pabandyti naudoti makšties drėkinamąjį kremą ar lubrikantą, – juos lengva įsigyti vaistinėse bei prekybos centruose arba, jei nenorite pirkti parduotuvėje, galite užsisakyti internetu.
4. Daugeliui vyrų senstant atsiranda erekcijos problemų, dėl kurių dažnai nepavyksta pasiekti ar išlaikyti erekcijos. Tiesa ta, kad nors šių problemų priežastys dažnu atveju gali būti fizinės ar psichologinės, kartais gali padėti paprasti gyvenimo būdo pokyčiai, pavyzdžiui, svorio metimas ar metimas rūkyti. Vis tik jei erekcijos problemos išlieka ilgiau nei kelias savaites, verta apsilankyti pas gydytoją, nes gali reikėti tam tikrų vaistų ar kitų gydymo metodų.
5. Jūsų lytinis potraukis gali pasikeisti su amžiumi. Aišku, lytinis potraukis gali būti prarastas dėl daugelio priežasčių: tai apima mažėjantį lytinių hormonų kiekį, su amžiumi susijusias sveikatos problemas bei šalutinį vaistų poveikį[3]. Galiausiai dėl seksualinio potraukio problemų vienas ar abu partneriai gali jaustis nusivylę ar atstumti. Tačiau skiriant laiko kokybiškam poilsiui, tai gali pasikeisti.
Bet kokiu atveju, diskusijos apie lytinį potraukį ir tai, kodėl jaučiatės vienaip ar kitaip, padės abiem jaustis nepalyginamai geriau (itin svarbu su partneriu bendrauti ir kalbėtis apie savo rūpesčius bei jausmus, jog galėtumėte kartu išbandyti naujus dalykus, kad pamatytumėte, kas jums abiem tinka). Taipogi galite pasikalbėti su savo šeimos gydytoju apie problemas, ypač jei seksas sukelia fizinį skausmą (diskomfortą).