Suprasti akimirksniu
  • Įsiklausius į vidinį savo laikrodį, gyventi gali tapti lengviau!
  • Vilkai gyvena naktimis ir neretai yra itin kūrybingi
  • Aukso amžius liūtams – ankstyvas rytas
  • Lokys – dažniausiai pasitaikantis chronotipas
  • Delfinams būtina ramybė ir aplinka be įtampos
Šaltiniai
Chronotipas
Chronotipas – tai natūralus žmogaus polinkis miegoti ir prabusti tam tikru laiku. Mpho Mojapelo/Unsplash nuotrauka

Įsiklausius į vidinį savo laikrodį, gyventi gali tapti lengviau!

Chronotipas – tai natūralus žmogaus polinkis miegoti ir prabusti tam tikru laiku. Iš esmės tai yra biologinis laikrodis, nusakantis, kada jaučiamės aktyviausi, o kada norėtume poilsio.

Chronobiologija mus visus skirsto į atskiras grupes, atsižvelgiant į vidinį mūsų paros ritmą. Pagal jį, vieni žmonės pabunda anksti, bet gana anksti pavargsta. Kiti yra aktyvesni vakare, bet rytai jiems tikras košmaras.

Daugelis yra kelių tipų derinys: ankstyvą rytą galimai besijaučiantys mieguisti, tačiau dienos eigoje įsivažiuojantys į darbus ir galiausiai pavargstantys tik jau gerokai vėlesnį vakarą.

Chronotipui įtakos turi genetika, amžius, gyvenimo būdas, asmeniniai įpročiai ir aplinkos veiksniai. Tai susiję ne tik su asmeniniais pageidavimais, bet ir su biologiniu individo polinkiu į rytą arba naktį.

Suprasti savo chronotipą gali būti svarbu siekiant prisitaikyti prie savo dienotvarkės ir naudingai išnaudoti kiekvieną valandą.

Iki šiol, ilgą laiką kalbant apie žmogaus chronotipus, buvo kalbėta tik apie ankstyvus vyturius ir vėlyvas pelėdas.

Tačiau dabar aiškėja, kad chronotipų yra daugiau: tai liūtas, vilkas, lokys bei delfinas[1]. Žinant juos, atrasti savitą gyvenimo tempą gali būti tik lengviau.

Vilkai gyvena naktimis ir neretai yra itin kūrybingi

Vilkai yra pažengusi pelėdų versija. Miego ekspertų teigimu, šiam tipui priklauso 15-20 proc. populiacijos[2]. Vilko chronotipui priklausančiam asmeniui, geriausias miego grafikas yra nuo 5 val. ryto iki pietų.
Vilko chronotipui priklausančiam asmeniui, geriausias miego grafikas yra nuo 5 val. ryto iki pietų.
Milo Weiler/Unsplash nuotrauka
Vilko chronotipui priklausančiam asmeniui, geriausias miego grafikas yra nuo 5 val. ryto iki pietų. Milo Weiler/Unsplash nuotrauka

Dažniausiai vilkai yra kūrybinės profesijas atstovai: tai aktoriai, muzikantai, rašytojai, kūrybininkai. Šiam tipui priklausantys asmenys gali pasižymėti nuotaikų kaita, tačiau dažnai yra itin meniški, greitai galintys perprasti emocijas.

Aplinkiniai juos kartais laiko šiek tiek keistuoliais, o kartais net tinginiais, nes yra aktyvūs ir darbingi tuomet, kai kiti miega, tačiau dieną jie ilsisi ir yra lėti.

Iš tiesų, šiam chronotipui ypač sunkūs yra rytai, todėl, jei esate vilkas ir įprastai keliatės su žadintuvu, siūloma nustatyti jį taip, kad galėtumėte bent kelis kartus paspausti „snausti“ ir savo dieną pradėti po truputį. 

Tačiau net ir tada tikėtina, kad reikšmingą energijos piką jūs pasieksite tik vėlai vakare. Tai natūralus vilkų polinkis likti aktyviems iki vėlumos.

Dėl to, norėdami susikaupti ankstyvam miegui, vakare pabandykite išjungti elektroninius prietaisus: neskaitykite el. pašto, naujienų portalų, nenaršykite socialiniuose tinkluose ir nestimuliuokite smegenų.

Kita vertus, jei esate laisvai samdomi darbuotojai, galite pasinaudoti naktine energija ir vėlyvuoju metu atlikti daug darbų. Darykite tai ramybės valandomis, kai kiti chronotipai miega ir taip galėsite neblaškyti savo dėmesio.

Aukso amžius liūtams – ankstyvas rytas

Liūtai geriausiai jaučiasi kilę ankstų rytą: šiuo laikotarpiu jie nestokoja energijos ir yra budriausi. Ekspertų teigimu, šiam tipui priklauso apie 15-20 proc. žmonijos populiacijos.

Liūtai gyvūnai paprastai keliasi prieš saulėtekį, trokšdami medžioti, o šio chronotipo atstovams rytas irgi yra pats energijos pikas. Zdenek Machaček/Unsplash nuotrauka
Liūtai gyvūnai paprastai keliasi prieš saulėtekį, trokšdami medžioti, o šio chronotipo atstovams rytas irgi yra pats energijos pikas. Zdenek Machaček/Unsplash nuotrauka

Liūtai yra sėkmingi, produktyvūs ir noriai imasi lyderio vaidmens. Žmonės liūtus apibūdina kaip stabilius darbuotojus ir draugus, praktiškas asmenybes, kurios dažnai į pasaulį žvelgia pozityviai bei teigiamai.

Pagrindinė jų problema ta, kad jiems sunku išlikti aktyviems vakare, nes jie gana anksti pavargsta, praranda susitelkimą ir tuomet jiems reikia pailsėti.

Liūtai gyvūnai paprastai keliasi prieš saulėtekį, trokšdami medžioti, o šio chronotipo atstovams rytas yra pats energijos pikas. Dėl to, liūtams palankiausias darbas yra tas, kuris prasideda itin ankstyvą rytą ir baigiasi po pietų.

Vis dėlto, po pietų liūtų darbas jau lėtėja, o apie 21 val. vakaro jie jau gali jaustis visiškai išsekę. Dėl to, ekspertai rekomenduoja pietų miegą. Trumpas 20-30 minučių popietės miegas gali padėti išlaikyti energiją kiek ilgiau.

Lokys – dažniausiai pasitaikantis chronotipas

Lokiai sudaro apie 55 proc. visos žmonijos populiacijos ir yra pats populiariausias chronotipas. Idealus meškų miego grafikas yra nuo 23 val. vakaro iki 7 val. ryto.
Lokių energijos lygis nukrenta tik po pietų, tarp 2 ir 4 valandos popiet. Mark Basarab/Unsplash nuotrauka
Lokių energijos lygis nukrenta tik po pietų, tarp 2 ir 4 valandos popiet. Mark Basarab/Unsplash nuotrauka

Dauguma žmonių meškos ir lokio chronotipo asmenis laiko kompanijomis sielomis, linksmuoliais, itin energingais žmonėmis.

Retas šiuos žmonės pavadintų lėtais ar tingiais, tačiau iš tiesų, būtent lokiams iš visų chronotipų miego reikia labiausiai.

Paprastai lokiai miega bent 8 valandas per parą, o savaitgaliais, ir dar ilgiau. Be to, miegu jie dažniausiai nesiskundžia: itin lengvai užmiega. Tiesa, jeigu miego jiems kada pritrūksta, dieną jie būna mieguisti ir irzlūs. 

O net ir pilnai išsimiegojus, šio chronotipo asmenys tikrai nėra ryto žmonės. Iš tiesų, rytai jiems sunkūs, prireikia ne vienos valandos, kad lokiai pilnai kibtų į darbus.

Vėlyvą rytą ar popietę lokiai yra patys produktyviausi, tad pamažu įgaudami pagreitį, išnaudoja savo energingiausią laiką gana naudingai.

Lokių energijos lygis nukrenta tik po pietų, tarp 2 ir 4 valandos popiet. Todėl jiems gerai sekasi dirbti standartinėse darbo pozicijose nuo 9 val. ryto iki 5 ar 6 val. vakaro.

Delfinams būtina ramybė ir aplinka be įtampos

Tik 10 proc. populiacijos priklauso delfinų chronotipui, todėl jis yra rečiausias iš visų.
Delfinai energijos piką pasiekia tarp 10 val. ryto ir 13 val. po pietų. Louan Garcia/Unsplash nuotrauka
Delfinai energijos piką pasiekia tarp 10 val. ryto ir 13 val. po pietų. Louan Garcia/Unsplash nuotrauka

Delfinai kaip gyvūnai, paprastai yra labai protingi ir energingi. Šio chronotipo atstovai taip pat gali pasižymėti tokiomis savybėmis, bet kartu neretai yra perfekcionistai, šiek tiek įsitempę, neurotiški.

Šio chronotipo asmenybės bruožai yra atsargumas, introvertiškumas ir inteligentiškumas. Delfinai yra orientuoti į detales, dėmesingi ir puikūs klausytojai.

Tiesa, kartais net miegodami jie išlieka budrūs, tad ne visada kitą rytą yra gerai pailsėję. Be to, šio chronotipo atstovai dažnai kenčia nuo nereguliaraus ir nutrūkstamo miego. Dėl to jų dienos būna kupinos nuovargio ir sunkumų susikaupti.

Delfinai energijos piką pasiekia tarp 10 val. ryto ir 13 val. po pietų, o vakare paprastai būna dar vienas energijos antplūdis.

Vakare užmigti jiems gali būti sunku, todėl ekspertai rekomenduoja prieš miegą atsipalaiduoti, atsiriboti nuo dienos minčių.

Manoma, kad meditacija prieš miegą gali padėti nuraminti įtampą. Šiuo klausimu pagelbėti gali ir dienoraščio rašymas. Galima išbandyti ir griežtą 23:30 val. iki 6:30 val. miego grafiką.

Jeigu delfinams vakarinis nerimas dažnai sukelia nemigą, šiuo klausimu labai naudingas gali būti pasikalbėti su gydytoju bei terapeutu.