Suprasti akimirksniu
  • Tas stebuklingas žodis „ledai“
  • Viena iš didžiausių „Algidos“ gamyklų pasaulyje yra Čorlu
  • Kurianti vertę tiek nacionaliniu, tiek pasauliniu mastu
  • Žmonės smaližiavo nuo senų laikų
Šaltiniai
Algida
Algidos gaminamą produkciją puikiai pažįsta ir Lietuvos vartotojai, momentinė ekrano nuotrauka

Tas stebuklingas žodis „ledai“

Valgomieji ledai, kuriais smaližiauja visi nuo mažo vaiko iki senolio, ne tik suteikia žmogui laimę, bet ir ženkliai prisideda prie Turkijos ekonomikos atsigavimo. Daugiau negu 30 metų savo gamyklas Konijoje ir Čorlu turinti įmonė „Algida“, pažįstama ir Lietuvos smaguriams, pagaliau pasiekė rekordą. 2023 metais jai teko daugiau negu 80 procentų Turkijos ledų eksporto, kas pinigine išraiška viršija 74 mln. JAV dolerių.[1]

„Algida“, savo veiklą pradėjo 1990 metais su šūkiu „Sukurti laimę Turkijoje“. Šiuo metu jos vietoje gaminama produkcija kasmet pasiekia beveik 20 mln. namų ūkių ir 60 mln. ledų mėgėjų.[2]

Visgi didžiąją dalį savo produkcijos „Algida“ sėkmingai eksportuoja, tačiau visi jos ledai gaminami vietinėse gamyklose, iš vietinių tiekėjų žaliavų, todėl jos eksportas yra ir netiesioginė parama jiems.

Viena iš didžiausių „Algidos“ gamyklų pasaulyje yra Čorlu

„Algida“ Čorlu gamykla yra viena didžiausių investicijų Trakijoje ir viena iš 3 didžiausių „Algidos“ gamyklų pasaulyje. Jos gamybos pajėgumai siekia 200 mln. litrų ledų per metus. 2013 metais „Algida“, investavusi 132 mln. JAV dolerių, atidarė gamyklą Konijoje.

Pabrėždamas, kad „Algida“ siekia „kurti laimę Turkijoje“ jau 34 metus, „Algida“ ledų kategorijos rinkodaros direktorius Giulas Liušas (Gül Lüs) apibendrino įmonės sėkmės paslaptį ir paaiškino jos darbuotojų motyvaciją dirbti.

 „Nuo Edirnės iki Ardahano veikianti „Algida Turkey“ sugebėjo tapti visos šalies gyventojų, nuo 7 iki 70-ies metų, ledais. Tuo rūpinasi po visą šalį išsibarsčiusių maždaug 2000 mūsų kolegų, kurie dirba su vietos ūkininkais, tiekiančiais mums pieną, lazdynų riešutus, pistacijas ir vaisius bei palaikančių ryšius su beveik 200 tiekėjų, kurie rūpinasi firminėmis kėdėmis, skėčiais, šaldikliais bei pakuotėmis. Taip pat mes turime daugiau negu 125 tūkst. mažmeninėje rinkoje dirbančių partnerių ir 128 vietinių mūsų produkcijos platintojų. Šios didelės „šeimos“ pastangomis, praėjusiais metais mums pavyko eksportuoti ledų už 74 mln. JAV dolerių, taip prisidedant prie Turkijos užsienio prekybos deficito mažinimo. Tai, kad mūsų darbas remiasi vietos žmonių produkcija ir ištekliais bei jų teikiamomis paslaugomis, verčia mus didžiuotis ir suteikia ryžto siekti naujų aukštumų. Kaip prekės ženklas, kurio „širdis plaka“ dėl Turkijos, mes ir toliau kursime laimę Turkijai ir jos žmonėms“, - nurodė jis.

Kurianti vertę tiek nacionaliniu, tiek pasauliniu mastu

„Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş.“, kurios narė yra „Algida Turkey“, Turkijoje veikia daugiau nei 100 metų. „Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş.“, kuri Turkijos Respublikos Ministrų Tarybos sprendimu savo pavadinime gali vartoti sąvoką „turkiška“, visuomenę aprūpina maistu, asmens higienos bei namų priežiūros priemonėmis. Tiek vidaus rinkai, tiek eksportui skirta produkcija gaminama keturiose, Čorlu ir Konijoje esančiose, gamyklose.

„Unilever Turkija“ – Konijos gamykla, yra didžiausia investicija Konijoje ir didžiausia tiesioginė užsienio kapitalo investicija į Turkijos vartojimo prekių sektorių, šiandien kuria didelę vertę šalies ir regiono ekonomikai.

Žmonės smaližiavo nuo senų laikų

Yra kelios legendos apie ledų atsiradimą. Pagal vieną iš jų, Markas Polas pamatė ledus kelionėje po Kiniją ir receptą parsivežė į Italiją, vėliau receptas pervežtas į Prancūziją K. Mediči vestuvėms (1533). Tačiau nėra jokių legendą patvirtinančių įrodymų. Manoma, kad tai galėjo sukurti ledų gamintojai XIX amžiuje. Labai tikėtina, kad ledai iš tiesų atrasti Kinijoje, bet nežinoma kada jie atsirado Vakarų pasaulyje.[3]

Yra žinoma, kad įvairūs šaldyti gaminiai vartoti labai seniai. Pvz., Neronas (37-68 m.) įsakė iš kalnų atvežti ledo ir sumaišyti jį su vaisiais. Taip pat žinoma, kad Šang provincijos (Kinija) imperatorius Tangas (618–907) žinojo ledo ir pieno maišymo metodą. Tikėtina, kad žmonės, gyvenę ten, kur būna sniego, labai seniai maišė sniegą su medumi ar kitais natūraliais saldikliais.

Šiuolaikiniai vakarietiški ledai tikriausiai pradėti gaminti XVII amžiaus pradžioje JAV, kur idėją iš Prancūzijos atvežė Bendžaminas Franklinas, pirmą ledų gaminimo įmonę nusipirko Džordžas Vašingtonas, o išpopuliarino Tomas Džefersonas, įtraukęs receptą į savo receptų knygą.

avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Algida. Apie įmonę Algida
3.arrow_upward
Vikipedija. Ledai Vikipedija