Suprasti akimirksniu
  • Izraelis atakavo „Hezbollah“ taikinius Libane
  • „Hezbollah“ lyderis apkaltino Izraelį dėl užminuotų pranešimų gaviklių ir racijų
  • Izraelio gynybos pajėgos nurodė, kad siekia „sunaikinti“ „Hezbollah“ teroristinius pajėgumus ir infrastruktūrą
  • Kokia Izraelio operacijos prasmė?
  • Po eilės sprogimų, supurčiusių Libaną, portalas 77.lt paprašė situaciją pakomentuoti socialinių mokslų daktaro Mindaugo Puidoko
Šaltiniai
Libanas
Politikas, vidaus ir užsienio politikos ekspertas dr. Mindaugas Puidokas. 77 koliažas

Izraelis atakavo „Hezbollah“ taikinius Libane

Smūgių banga prasidėjo ketvirtadienį, kai grupės lyderis Hasanas Nasralahas pradėjo sakyti kalbą apie pastarųjų dviejų dienų įvykius – pranešimų gaviklių ir racijos sprogimus.[1]

Vėlai ketvirtadienį Izraelio kariuomenė paskelbė, kad per oro antskrydžius Libane sunaikino daugiau nei 100 „Hezbollah“ raketų paleidimo įrenginių, kurie buvo pasirengę vienu metu į Izraelį iššauti apie 1000 raketų.

Be to, pasak kariuomenės, buvo atakuotos „Hezbollah“ priklausantys pastatai ir grupuotės ginklų bei šaudmenų sandėliai.

„Izraelio gynybos pajėgos ir toliau naikins teroristinės organizacijos „Hezbollah“ teroro priemones ir karinę infrastruktūrą“, – sakoma Izraelio kariuomenės pareiškime, kurį cituoja laikraštis „Times of Israel“.

Izraelio kariuomenė pranešė apie du karius, žuvusius mūšyje prie sienos su Libanu.

„Hezbollah“ vadeiva tvirtina, kad jo grupuotė patyrė didžiulį smūgį, Eltos nuotrauka
„Hezbollah“ vadeiva tvirtina, kad jo grupuotė patyrė didžiulį smūgį, Eltos nuotrauka

„Hezbollah“ lyderis apkaltino Izraelį dėl užminuotų pranešimų gaviklių ir racijų

H. Nasralahas apkaltino Izraelį dėl užminuotų pranešimų gaviklių ir racijų, kurios, pasak jo, beatodairiškai smogė tiek „Hezbollah“ nariams, tiek nekaltiems civiliams, įskaitant vaikus. Pasak jo, sprogo apie 4 000 gaviklių, o kai kurios aukos dar nebuvo įtrauktos į oficialius skaičius.[2]

„Tai yra grynas terorizmas. Mes juos vadinsime antradienio žudynėmis ir trečiadienio žudynėmis. Tai yra karo nusikaltimai ar bent jau karo paskelbimas“, – sakė jis. – Dievas yra gailestingas ir užkirto kelią daugiau mirčių ir sužalojimų. Keli pranešimų gavikliai buvo i išjungti. Kai kurie nebuvo parduoti ir vis dar buvo sandėlyje.“
„Visų tų, kurie prarado kankinius, kurie buvo sužeisti, visų tų, kurie kovojo Gazos Ruože, vardu sakome ministrui pirmininkui Benjaminui Netanjahu ir gynybos ministrui Joavui Galantui - Libano frontas nesustos, kol agresija Gazoje nesibaigs, – akcentavo H. Nasralahas. – Pasipriešinimas Libane nenustos remti Gazos ir Vakarų Kranto žmonių.“

H. Nasralahas pažadėjo, kad izraeliečių veiksmai sulauks tokio atsako, kokie jie net nesitiki.

„Nekalbėsiu apie vietą, laiką, vietą, detales, visi žinosite, kada tai įvyks. Atpildas neišvengiamas. Dabar detalių neatskleisime, nes dabar esame labai jautrioje kovos stadijoje“, – užbaigė „Hezbollah“ lyderis.

BBC atstovas Paulas Adamsas nurodė, kad H. Nasralahas bandė sumenkinti tai, kas įvyko per pastarąsias dvi dienas, neabejotinai vieną tamsiausių momentų „Hezbollah“ istorijoje. Jis sakė, kad grupės ryšių tinklai liko nepažeisti, o tuo sunku patikėti.

Kaip pažymi Hugo Bačega, H. Nasralaho kalbos tonas leidžia manyti, kad „Hezbollah“ reakcija bus pamatuota, kad neišprovokuotų didelio masto karo su Izraeliu, kuris bus pražūtingas ne tik grupuotei, bet ir Libanui, šaliai, bandančiai atsigauti po daugybės pastarųjų metų krizių.

Izraelio gynybos pajėgos nurodė, kad siekia „sunaikinti“ „Hezbollah“ teroristinius pajėgumus ir infrastruktūrą

„Dešimtmečius „Hezbollah“ naudojosi civilių namais, kasė tunelius po jais ir naudojo civilius kaip gyvus skydus, paversdama pietų Libaną karo zona“, – sakoma IDF pareiškime.

Operacijos tikslas, pasak Izraelio karinės vadovybės, yra „užtikrinti saugumą šiaurės Izraelyje, kad gyventojai galėtų grįžti į savo namus ir pasiekti karinius tikslus“.

Izraelio gynybos ministras J. Galantas sakė, kad Izraelio kariniai veiksmai prieš „Hezbollah“ bus tęsiami.

„Naujame karo etape yra didelių galimybių, bet ir didelių rizikų. „ „Hezbollah“ jaučiasi persekiojama. Mūsų karinės operacijos bus tęsiamos, – per instruktažą sakė J. Galantas. - Mūsų tikslas yra užtikrinti saugų šiaurinių Izraelio regionų gyventojų grįžimą į savo namus. Laikui bėgant „Hezbollah“ mokės vis didesnę kainą.“

Dieną prieš tai J. Galantas sakė, kad šalis pradeda naują karo etapą, o „svorio centras pasislenka į šiaurę dėl išteklių ir pajėgų nukreipimo.

„Laikui bėgant mums reikės nuoseklumo, šis karas reikalauja daug drąsos, ryžto ir atkaklumo“, – pridūrė jis.

Anksčiau šią savaitę Izraelio vyriausybė performulavo karo tikslus, pagrindiniu tikslu įvardindama izraeliečių, priverstų bėgti iš savo namų, sugrįžimą, o J. Galantas sakė, kad kariniai veiksmai bus vienintelė galimybė, jei diplomatija nepavyks, nors tai ir padidins konflikto su „Hezbollah“ perspektyvą, galinčią peraugti į plataus masto karą.

Paryžiuje viešintis JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony Blinken) sakė: „Prancūzija ir Jungtinės Valstijos vieningai ragina laikytis santūrumo ir deeskaluoti padėtį, kai kalbama apie Artimuosius Rytus apskritai ir konkrečiai Libaną.“

Pasak jo, Vašingtonas ir Paryžius toliau dirba siekdami užtikrinti, kad paliaubos Gazoje pasiektų finišo liniją.

„Manome, kad tai vis dar įmanoma ir būtina. Tačiau tuo pačiu nenorime matyti jokių eskalacinių abiejų pusių veiksmų, kurie dar labiau apsunkintų šią užduotį“, – pridūrė E. Blinkenas.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Davidas Lamy dar kartą paprašė Libane esančių Didžiosios Britanijos piliečių išvykti iš šalies, nors tai padaryti gana lengva.

„Įtampa yra didelė ir padėtis gali greitai pablogėti“, – rašė jis socialiniuose tinkluose.

Kokia Izraelio operacijos prasmė?

Kaip pažymi BBC saugumo korespondentas Frankas Gardneris, Izraelio šalininkai ir daugelis jo piliečių operaciją su pranešimų gavikliais ir racijomis vertina kaip puikų taktinį žingsnį, rodantį, kad šalies žvalgybos tarnybos atsigavo po katastrofiškų klaidų, dėl kurių spalio 7 dieną buvo surengta „Hamas“ ataka ir vėl yra aukštumoje.[3]

Tuo pat metu vis dažniau pasigirsta tvirtinimų, kad Izraelis pažeidė tarptautinę teisę minuodamas civilinius prietaisus ir kenkdamas civiliams. Tačiau Izraelis vis dar nepripažino, kad jis stovi už viso to ir niekada to nedarys viešai, pažymi F. Gardneris.

Nėra jokių abejonių, kad „Hizbollah“ patyrė didžiulį smūgį. Trumpuoju laikotarpiu tai labai trukdys jos bendravimui tarp pietų Beiruto vadovybės ir dalinių, išsibarsčiusių po pietų Libaną ir Bekaa slėnį. Tai netgi galėtų pastūmėti „Hezbollah“ link paliaubų. Tačiau kol kas konfliktas prie Izraelio šiaurinės sienos tęsiasi.

Mažiausiai 60 000 izraeliečių negali grįžti į savo namus, dar daugiau tokių asmenų yra Libano pusėje. Jei „Hezbollah“ pajėgos neatsitrauks prie Litani upės, atokiau nuo sienos, teritorija išliks pavojingai nestabili. Jei situacija per kelis mėnesius nepagerės, tikrai kils klausimas: kokia prasmė buvo susprogdinti visus šiuos pranešimų gaviklius ir racijas?[4]

Po eilės sprogimų, supurčiusių Libaną, portalas 77.lt paprašė situaciją pakomentuoti socialinių mokslų daktaro Mindaugo Puidoko

Mindaugas Puidokas. Asmeninio archyvo nuotrauka
Mindaugas Puidokas. Asmeninio archyvo nuotrauka

Ar šiais laikais tampa pavojinga naudotis išmaniaisiais įrenginiais?

Tikrai taip. Kiekvienas telefonas pasaulyje, jeigu kiltų globalus karas, taptų ginklu. Izraelio ataka prieš „Hezbollah“ pirmiausia buvo nukreipta į pranešimų gaviklius. Jų sprogo apie 3000. Prieš sprogstant įrenginiui suveikė sistema, kuri informavo gaviklio savininką, kad jis gavo pranešimą, todėl prieš sprogimą žmonės juos ėmė į rankas. Tai lėmė, kad ne tik išaugo žuvusiųjų skaičius, bet ir nemažai žmonių patyrė veido ar akių sužalojimus.

Tarp sužalojimus patyrusių asmenų yra ne tik „Hezbollah“ nariai, bet ir medikai, ugniagesiai-gelbėtojai ir kiti Libano valstybinėje tarnyboje dirbantys žmonės.

Beje, Libano specialiosios tarnybos išsiaiškino, kad sprogmenys gamyklose buvo įmontuoti tiktai į pranešimų gaviklius.

Tai reiškia, kad potencialiai pavojinga yra visi išmani įranga?

Per antrą išpuolių bangą ėmė sproginėti radijo ryšio priemonės ir kita elektronika. Teigiama, kad joje nebuvo jokių sprogmenų ir tie sprogimai buvo sukelti nuotoliniu būdu.

Tai kelia ekspertų nuogąstavimų, kad tokias elektronines priemones, kaip „Apple“ telefonai ir nešiojami kompiuteriai galima paversti ginklais ir taip atakuoti bet kurį jų vartotoją.

Praeitais metais „Apple“ išvystė savo įrenginių atsekimo sistemą, kuri dirba tokiu principu, kai net išjungtas telefonas kartą per keletą minučių siunčia signalą esantiems šalia įrenginiams ir taip praneša apie savo buvimo vietą. Ekspertai sako, kad tokius telefonus galima susprogdinti per atstumą, o telefono akumuliatoriaus sprogimas lengvai gali nutraukti plaštaką, sužeisti akis ir sukelti rimtus nudegimus.

Pastaroji masinė ataka prieš Libaną ženklina naują etapą karuose, kai dirbtinis intelektas ir nuotolinio veikimo priemonės tampa pačiu pavojingiausiu ginklu.

Kalbate apie Trečiąjį pasaulinį karą?

Kol kas ne, bet viskas veda link to. Izraelis pradėjo trečią Izraelio – Libano karą ir situacija Artimuosiuose Rytuose dar labiau neprognozuojamai kaista. Tik nuo Irano, kurio ankstesnis prezidentas irgi galimai žuvo dėl pranešimų gaviklio sprogimo, veiksmų priklausys kaip šis karas vystysis toliau. Visgi jau akivaizdu, kad Kinija, Šiaurės Korėja ir Iranas kartu su Rusija per dabar vykstančius Sergejaus Šoigu vizitus derino bendrą veikimą Pasaulinio karo atveju.

Izraelis karą sukėlė vienas?

Tokio mąsto puolimas negalėjo įvykti vien Izraelio iniciatyva. Libano šaltiniai teigia, kad Taivano įmonės, kurioje buvo pagaminti pranešimų gavikliai, vadovybė yra Amerikoje, o racijas, kurios sprogo kitą dieną, gamino Japonijos įmonė, turinti filialų visame pasaulyje.

Internete sklando gandai, kad Libane tarptautinėje ligoninėje užsieniečius gydantys medikai buvo informuoti, kad nesinaudotų gavikliais. Teigiama, kad informacija pasidalino JAV ambasada ir ten aukų buvo išvengta.

Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti šios informacijos, bet sužeistų medikų skaičius leidžia daryti prielaidą, kad žinia pasiekė ne visus. Kita vertus, jeigu tai tiesa, tai rodo, kad ši Izraelio specialiųjų tarnybų operacija neapsiėjo be bendradarbiavimo su CŽV. Bet kokiu atveju baisu ir liūdna, kad pasaulis įžengė į neprognozuojamą karų raidos etapą ir belieka tikėtis, kad tai nesibaigs branduoline apokalipse.