2024 metų paralimpinėse žaidynėse su neutralia vėliava dalyvaus 88 Rusijos sportininkai
Ar žinojote, kad žodis „paralimpinis“ turi priešdėlį „para-“, graikiškai reiškiantį „šalia“? Kad galima šaudyti iš lanko ir strėlių nenaudojant rankų? Kad krepšinio lankas tiek olimpinėse, tiek paralimpinėse žaidynėse stovi vienodame aukštyje nuo žemės? Arba kad vežimėlių regbis žaidžiamas su apvaliu kamuoliu? Šioms iš pažiūros neįprastoms aplinkybėms egzistuoja tam tikras paaiškinimas.
Šiemet Paryžiuje prasidėsiančiose 2024 metų paralimpinėse žaidynėse su neutralia vėliava iš viso dalyvaus 88 Rusijos sportininkai – gerokai daugiau nei jų buvo per neseniai vykusias olimpines žaidynes, kuriose dalyvavo 15 Rusijos atletų[1]. Tai rodo, kad nepaisant Tarptautinio paralimpinio komiteto (IPC) taikomų sankcijų, daugybė Rusijos sportininkų siekia varžytis tarptautinėse arenose. Žaidynėse taip pat dalyvaus 8 Baltarusijos sportininkai. Nors tai mažesnis skaičius nei 17 atletų, dalyvavusių olimpinėse žaidynėse, tai neabejotinai atkreipia dėmesį į iššūkius, susijusius su sporto bei politikos santykiu, ypač atsižvelgiant į dabartinę geopolitinę situaciją.
Kaip ir per olimpines žaidynes, tiek rusų, tiek baltarusių sportininkams bus taikomi griežti apribojimai: visų prima, jie negalės dalyvauti atidarymo iškilmėse, na, o pergalių atveju šių šalių nacionaliniai himnai nebus grojami. Paralimpinėse žaidynėse, be kita ko, nebus jokių komandinių rungčių iš šių šalių, todėl sportininkai dalyvaus tik individualiose varžybose. Galiausiai, visi dalyviai bus kruopščiai tikrinami IPC paskirtos išorinės komisijos, siekiant užtikrinti, kad jų dalyvavimas atitiktų nustatytus reikalavimus.
Kaip jau žinoma, Rusijos ir Baltarusijos sportininkams dalyvauti žaidynėse su savo šalių vėliavomis nebuvo leista dėl Maskvos vykdomo karo prieš Ukrainą, kuris paskatino plačiai paplitusias sankcijas šioms šalims tarptautinėje sporto bendruomenėje. Nepaisant to, šių atletų dalyvavimas su neutralia vėliava rodo, jog sporto bendruomenė bando rasti kompromisą tarp sporto bei politikos konfliktų.
Dalyvaus maždaug 4 400 sportininkų, besivaržančių 23 skirtingose disciplinose – nuo regbio vežimėliuose iki paraatletikos
Prieš trečiadienį prasidėsiančias paralimpines žaidynes, pirmadienį keliolika deglų keliavo per kelis Prancūzijos miestus[2]. Daugelis žino: žaidynės – tai kolektyvinis apmąstymas ir tuo pat metu bendruomeniškas susibūrimas.
Kaip ir kiekvienose žaidynėse, lengvoji atletika bei paraatletika yra vienos iš labiausiai stebimų rungčių: nuo barjerinio bėgimo iki 100 m ar 200 m sprinto, estafetės, 5000 m šuolio į tolį, šuolio su kartimi ar rutulio stūmimo – tai ištisos disciplinos, kartais sumušant pasaulio rekordą[3].
Nepaisant to, jog nuo rugpjūčio 11 d., kai baigėsi žaidynės, Konkordo aikštėje, kurioje olimpinių žaidynių metu vyko riedlenčių, breiko ir 3×3 krepšinio varžybos, verda statybos darbai, istorinėje aikštėje trečiadienį vyks paralimpinių žaidynių atidarymo ceremonija, kuri po olimpinių žaidynių ceremonijos prie Senos upės tik antrą kartą bus surengta ne stadione.
Organizatoriai tikina, esą atidarymo ceremonija, į kurią susirinks tūkstančiai sportininkų ir žiūrovų, bus absoliučiai novatoriškas reginys, 2024 m. Paryžiaus olimpinių ir paralimpinių žaidynių organizacinio komiteto prezidentui Tony Estanguet siekiant atkreipti dėmesį į neįgaliųjų diskriminaciją.
„Šios paralimpinės žaidynės turi pasitarnauti kolektyviniams apmąstymams, tikint, jog žmonės geranoriškiau žvelgs į negalią, kuri Prancūzijoje tebėra pagrindinė diskriminacijos priežastis“, – sakė T. Estanguet, norintis pamatyti, kaip galima prisidėti prie požiūrio į negalią keitimo.
Paralimpinių žaidynių metu bus dislokuota apie 25 000 policijos pareigūnų
Versalio rūmuose vyks paralimpinės jojimo varžybos; Didžiuosiuose rūmuose – fechtavimasis vežimėliais; o po Eifelio bokštu esančioje aikštelėje nuo šiol bus žaidžiamas aklųjų futbolas, pritaikytas regėjimo negalią turintiems žaidėjams.
Pabrėžiama, jog žaidynių saugumas išlieka itin griežtas, ginkluotiems policijos pareigūnams patruliuojant pagrindinėse teritorijose. Paralimpinių žaidynių metu iš viso bus dislokuota apie 25 000 policijos pareigūnų. Skaičius patikslintas, kai Prancūzijos valdžios institucijos pareiškė, jog taipogi dislokuos 10 000 privačių apsaugos darbuotojų ir 8 000 „Operacijos Sentinel“ karių.
2024 m. Paryžiaus paralimpinės žaidynės vyks iki rugsėjo 8 d., sekmadienio
Mažo Vakarų Jorkšyro miestelio Cleckheaton bėgimo take Anglijos šiaurėje, likus mėnesiui iki 2024 m. Paryžiaus paralimpinių žaidynių, įvairaus amžiaus žmonės, nepaisydami vasaros liūties, ruošėsi lengvosios atletikos varžyboms. Tačiau išskiriami du vyrai, kurie vieningai atlieka šuolius į tolį ir yra sujungti trumpa virvele[4].
Vienas iš jų – regėjimo negalią turintis 25 metų sprinteris Guillaume Junior Atangana. Kitas – jo vedlys, 32 metų Donard Ndim Nyamjua. 2024 m. Paryžiuje jie varžysis 400 m T11 bėgimo rungtyje kaip pabėgėlių paralimpinės rinktinės nariai. Kartu su kitais septyniais paralimpiečiais, kurie varžysis šešiose sporto šakose, jie yra didžiausios istorijoje pabėgėlių paralimpinės komandos dalis. Pastarieji tikisi pratęsti istorinę pabėgėlių olimpinės rinktinės sėkmę Paryžiuje ir atstovauti 120 milijonų priverstinai perkeltų žmonių visame pasaulyje, įskaitant maždaug 18 milijonų neįgaliųjų, viltims bei svajonėms.
Stebint, kaip ši pora išsiveržia iš starto blokų, aplenkia visus sportininkus ir laimi varžybas asmeniniu geriausiu laiku, pastarųjų nuopelnai atrodo bemaž neįtikėtini. Jie jau buvo priartėję prie laimėjimo, kai 2020 m. Tokijo paralimpinėse žaidynėse, atstovaudami savo šaliai, užėmė ketvirtąją vietą 400 m T11 rungtyje.
„Noriu laimėti aukso medalį Paryžiuje“, – tvirtino G. J. Atangana po varžybų Klekheatone.
Paralimpinės žaidynės iš tiesų turi išskirtinį pėdsaką istorijoje.
Jos prasidėjo 1948 m. karinėje ligoninėje į šiaurę nuo Londono. Neurologas seras Ludwig Guttmann bandė rasti būdą, kaip pagreitinti paralyžiuotų pacientų, kurie buvo Antrojo pasaulinio karo veteranai, sveikimą, galiausiai sugalvojęs organizuoti sporto varžybas, kurios būtų rengiamos tuo pačiu metu kaip ir Londono olimpinės žaidynės[5]. Jau tada buvo žinoma, kad sportas ir ryžtas padeda įveikti sunkiausias akimirkas; kitiems tai šauni pramoga pabendrauti, suburianti draugėn artimuosius, o taip pat puikus pavyzdys, jog viskas yra įmanoma[6].
Dėl šio kilnaus tikslo prieš paralimpines žaidynes Paryžiuje rengiama neįgaliųjų įtraukties konferencija, tiriant, kaipgi paralimpinis sportas skatina neįgaliųjų teises bei galimybes visame pasaulyje.