Suprasti akimirksniu
  • Priežastys, skatinančios valgyti daugiau smidrų
  • Naudingos smidrų savybės: gerina širdies darbą, padeda virškinimui
  • Šalutinių poveikių rizika vartojant įvairias daržoves yra minimali
  • Žalieji šparagai – skirtingos spalvos ir grožio bei maistingumo įvairovei
  • Amžiaus klausimas: nupjauti ar nulaužti smidro kietus galus?
  • Gamyba: smidrai kepti svieste, orkaitėje, troškinti ar net grilinti
Šaltiniai
Smidrai
Smidrai yra pilni skaidulinių medžiagų. Foodie factor/ Pexels nuotrauka

Priežastys, skatinančios valgyti daugiau smidrų

Smidrai arba šparagai yra ne tik skanus mėgstamų patiekalų priedas, bet ir maistinė jėgainė, kurioje gausu svarbiausių vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Oficialiai vadinamas Asparagus officinalis, šis lelijinių šeimos atstovas yra įvairių spalvų, įskaitant žalią, baltą ir violetinę. Visame pasaulyje iš jo gaminami įvairūs kulinariniai patiekalai[1]. Šią daržovę į savo virtuvę įsileidžia vis daugiau lietuvių, be to, jau yra ir bandančiųjų smidrus auginti.

Smidrai yra geras ląstelienos, vitamino C ir folio rūgšties šaltinis, todėl yra puikus pasirinkimas bendrai sveikatai palaikyti. Be to, smidrai yra puikus vitamino K, gyvybiškai svarbios maistinės medžiagos kraujo krešėjimui ir kaulų sveikatai, šaltinis. Juose taip pat yra chromo – mikroelemento, kuris gali pagerinti insulino gebėjimą pernešti gliukozę iš kraujotakos į ląsteles, todėl tai puikus pasirinkimas visiems, kurie stebi cukraus kiekį kraujyje[2].

Vienas iš svarbiausių šparagų privalumų sveikatai yra jų gebėjimas organizmą aprūpinti svarbiausiais vitaminais ir mineralais, kurie palaiko akių sveikatą. Pavyzdžiui, vitaminas A labai svarbus sveikoms akims palaikyti. Jis maitina rageną ir tinklainę, padeda akims tinkamai teptis. Vitaminas A taip pat padeda išvengti tokių akių ligų kaip katarakta ir geltonosios dėmės degeneracija.

Apskritai, smidrai yra daug maistinių medžiagų turinti daržovė, kuri gali būti labai naudinga sveikatai. Sveikai besimaitinantys mėgsta smidrus gaminti kaip garnyrą, garinti juos ar kepti orkaitėje kiti patiekia smidrus su šonine kaip patiekalą prie vyno vakarėlių metu. Smidrai yra gan universali daržovė ir sezono metu galima juos gaminti įvairiai, kad neatsibostų.

Kartais gali neraminti smidrų kaina parduotuvėje nes tai nėra pigi daržovė, bet dėl visų jo pliusų turėtumėte apsvarstyti galimybę įtraukti šparagus į savo mitybos racioną. O gal susidomėsite ir smidrų auginimu, kuris nors ir reikalauja specifinių sąlygų, gali atsipirkti[3].

Naudingos smidrų savybės: gerina širdies darbą, padeda virškinimui

Kraujo krešėjimas gali būti teigiamai veikiamas, jei vartosite daugiau šparagų savo kasdienėje mityboje. Vitaminas K padeda kraujui tinkamai krešėti, o jo trūkumas gali sukelti tokių problemų kaip nekontroliuojamas kraujavimas po sužeidimo. Vartojant pakankamai vitamino K su tokiomis daržovėmis kaip smidrai, galima užtikrinti, kad jūsų kraujas krešėtų taip, kaip turėtų.

Tačiau jei vartojate kraują skystinančius vaistus, vitamino K suvartojimą reikia stebėti. Pasitarkite su gydytoju, kad įsitikintumėte, jog vitamino K turtingi maisto produktai, tokie kaip smidrai, jums yra saugūs.

Daug antioksidantų produktuose padeda kovoti su laisvųjų radikalų žala. Smidrai taip pat yra geras antioksidantų, tokių kaip vitaminas A ir vitaminas E, šaltinis. Šie antioksidantai padeda organizmui kovoti su aplinkos sukelta žala t. y. deguonies dalelėmis, kurias ląstelės išskiria kaip atliekas. Laisvieji radikalai gali pažeisti šalia esančių ląstelių DNR ir sukelti vėžį, širdies ligas ir kitas sveikatos problemas. Smidruose esantys antioksidantai padeda pašalinti šiuos laisvuosius radikalus iš organizmo.

Geresnis virškinimas turi didelį ryšį su tinkamu skaidulinių medžiagų kiekiu. Šparaguose esančios maistinės skaidulos padeda skrandžiui ir žarnynui normaliai dirbti. Maistinės skaidulos skatina gerąsias bakterijas, kurios padeda organizmui virškinti maistą ir įsisavinti svarbias maistines medžiagas. Pakankamas skaidulinių medžiagų kiekis taip pat padeda išvengti tokių problemų kaip hemorojus, dirgliosios žarnos sindromo ar skausmingų virškinimo sutrikimų.

Kraujospūdžio kontrolė galima ir su tinkamais maisto produktais. Dar vienas pakankamo kiekio skaidulinių medžiagų vartojimo privalumas – jos padeda reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje. Per didelis cholesterolio kiekis maiste gali sukelti ir širdies ligas. Smidruose esančios netirpios skaidulos prisijungia prie bet kokio cholesterolio virškinimo sistemoje ir padeda jį išnešioti, prieš jį pasisavinant. Be to, smidruose esantis kalis gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį ir reguliuoti širdies ritmą.

Nėščiųjų sveikatai reikalingos medžiagos ir folio rūgštis taip pat yra randama smidruose. Vienoje šparagų porcijoje yra trečdalis folio rūgšties, kurios vidutiniam žmogui reikia kasdien. Šis vitaminas toks svarbus nėštumo metu, kad folio rūgšties papildai yra rekomenduojama prenatalinės priežiūros dalis. Folio rūgštis padeda išvengti mažakraujystės, rankų ir kojų dilgčiojimo, taip pat net ir apsigimimų.

Šparagai arba smidrai yra pakankamai maistinga daržvė. Mali Maeder/ Pexels nuotrauka
Šparagai arba smidrai yra pakankamai maistinga daržvė. Mali Maeder/ Pexels nuotrauka

Šalutinių poveikių rizika vartojant įvairias daržoves yra minimali

Nors šparagai paprastai yra saugi ir maistinga daržovė, reikia žinoti keletą galimų šalutinių poveikių.

Vienas dažnas šalutinis poveikis valgant smidrus yra tas, kad dėl jų šlapimas gali būti stipraus kvapo. Taip yra dėl smidruose esančių sieros turinčių junginių, kurie metabolizuojami ir išsiskiria su šlapimu. Tačiau šis poveikis yra nekenksmingas ir laikinas.

Kai kuriais atvejais pavartoję smidrų asmenys taip pat gali patirti virškinimo diskomfortą. Tai gali būti pilvo pūtimas, dujų kaupimasis ir skrandžio skausmas. Taip gali būti dėl šparaguose esančių skaidulų, kurios kai kuriems žmonėms gali būti sunkiai virškinamos. Tai būna žmonėms, kurie nėra pratę naudoti daug skaidulų turinčio maisto.

Taip pat verta paminėti, kad kai kurie žmonės gali būti alergiški smidrams. Alerginės reakcijos simptomai gali būti: dilgėlinė, niežulys, patinimas, kvėpavimo pasunkėjimas, o sunkiais atvejais – anafilaksija. Jei suvalgę šparagų pajutote bet kurį iš šių simptomų, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Be to, smidruose yra purinų, kurie yra natūraliai susidarantys junginiai, galintys susiskaidyti į šlapimo rūgštį. Kai kuriems asmenims vartojant daug purinų turinčių maisto produktų, tokių kaip šparagai, gali padidėti podagros, kuriai būdingas skausmingas sąnarių patinimas, rizika.

Tačiau dauguma žmonių gali mėgautis smidrais kaip sveikos ir subalansuotos mitybos dalimi, nepatirdami jokio neigiamo šalutinio poveikio. Tačiau jei turite virškinimo problemų, alergijų ar sergate podagra, prieš įtraukdami smidrus į savo racioną, geriau pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Žalieji šparagai – skirtingos spalvos ir grožio bei maistingumo įvairovei

Žalieji šparagai yra bene labiausiai paplitę ir didelės dalies pasaulio prekybos centruose jų galima įsigyti ištisus metus. Plonų, vidutinio dydžio ir storų žalių smidrų rasite beveik bet kuriame turguje. Nepriklausomai nuo jų storio, žalieji smidrai turi būti paruošti al dente. Tai reiškia, kad nereikia jų pervirti[4].

Europoje labiau paplitę baltieji šparagai. Jie balti todėl, kad augalai uždengiami mulčiu, kad juose neišsivystytų chlorofilas, kuris suteikia augalams žalią spalvą. Baltieji smidrai turi būti visiškai nulupti nuo galiuko iki uodegėlės ir, skirtingai nei žalieji, turi būti gerai išvirti. Klaidinga kartu virti žaliuosius ir baltuosius smidrus. Violetiniai šparagai turi gražią violetinę odelę, kuri išvirus tampa tamsiai žalia. Jų skonis panašus į tradicinių ir visiems įprastų žaliųjų smidrų skonį.

Smidrai paprastai būna trijų dydžių. Šparagai būna ploni, vidutinio dydžio ir dideli. Smidrų storis nerodo jų brandos; plonas smidro spyglys nevirsta storu. Kokį pasirinksite, priklauso nuo asmeninių pageidavimų ir to, ką ruošiate. Kai kurie plonus spyglius apibūdina kaip žolinius, o storesnius – kaip mėsingus.

Ploni šparagai puikiai tinka maišytoms bulvytėms ir troškinimui. Storesni smidrai tinka kepti keptuvėje, orkaitėje ar kepti ant grotelių, o geriausiai tinka, kai norite patiekti ištisus spyglius, net ir tiesiog troškintus garuose. Vidutinio dydžio šparagai tinka beveik bet kokiam maisto ruošimo būdui.

Pjauti ar nulaužti sumedėjusius galus? Aphiwat Chuangchoem/ Pexels nuotrauka
Pjauti ar nulaužti sumedėjusius galus? Aphiwat Chuangchoem/ Pexels nuotrauka

Amžiaus klausimas: nupjauti ar nulaužti smidro kietus galus?

Nupjovę sumedėjusius smidro pagrindus, gausite šiek tiek skirtingo ilgio šparagus, tačiau valgydami negausite kietų galų. Nesvabu ar troškinsite smidrus ar kepsite špragus keptuvėje, nesinori valgyti sumedėjusios daržovės.

Norėdami nulaužti, laikykite smidro pagaliuką abiem rankomis ir raskite natūralų sulenkimo tašką netoli stiebo apačios. Tada užlenkite. Įsitikinkite, kad rankos tikrai yra prie pat apačios, nes priešingu atveju rizikuojate išmesti per daug; jei nebūsite atsargūs, stiebas nulūš viduryje. Stiebas turėtų lūžti toje vietoje, kur smidrai pradeda prarasti drėgmę.

Dar vienas dažnas klausimas iš smidrų receptus atradusių pirmą kartą: ar reikia juos lupti. Didesnių šparagų spyglių odelė verdant nesuminkštėja, todėl geriausia nulupti apatinius vidutinio ilgio ar storus tiek žalius, tiek violetinius smidro spyglius. Visada nulupkite baltuosius šparagus.

Norėdami nulupti smidrą, padėkite jį lygiai ant darbinio paviršiaus, kad nesusižeistumėte. Su daržovių skustuvu nulupkite smidrus maždaug nuo pusės stiebo viršaus link šaknies galo. Niekada nelupkite smidrų galiukų. Ir vis tai darykite švelnia ranka, kitaip nulupsite per daug saldžios šerdies. Smidrus galima nulupti prieš kelias valandas, suvynioti ir laikyti šaldytuve.

Gamyba: smidrai kepti svieste, orkaitėje, troškinti ar net grilinti

Kepti smidrus orkaitėje ar keptuvėje yra vienas iš dažnesnių gamybos būdų. Kepant smidrus, daržovės odelė šiek tiek karamelizuojasi, ir jie tampa tiesiog gardūs. Be to, tai greitas būdas skanius šparagus pateikti ant stalo ilgai nestovint prie viryklės. Kepti smidrai su šonine ar kumpiu gali būti puikus užkandis. Smidrai su kiaušiniu yra geras pasirinkimas pusryčiams nes gaunate skaidulinių medžiagų ir baltymų puikiai dienos pradžiai.

Virti garuose, troškinti arba blanširuoti smidrus yra sveikas pasirinkimas. Paprasčiausiai garuose virti ar troškinti šparagai yra skanūs, be to, juos galite gardinti kaip tik norite: prieskoniais, citrinų sulčių ir alyvuogių aliejaus mišiniu arba visai niekuo. Tai labai paprasti gaminimo būdai, kuriems tinka bet kokio dydžio smidrai, tačiau geriausiai tinka vidutinio dydžio šparagai. Kitas paprastas būdas greitai paruošti smidrus – troškinti juos. Ir tai gera išeitis, jei neturite garintuvo.

Žaliavalgiai taip pat gali ragauti ir mėgautis smidrais. Baltieji smidrai turi būti nulupti, bet žalieji šparagai gali būti geresnis pasirinkimas salotoms. Švelnūs, saldūs smidrai gali būti skanūs žali, pagardinti alyvuogių aliejumi, citrina ir druska. Jums net nereikia įjungti viryklės. Jei nevalgote mėsos ir nežavi smidrų bei šoninės draugystė, smidrai gali būti kepti ant laužo, griliaus ar keptuvėje tik su aliejumi, be gyvūninės kilmės produktų ar suderinti su veganišku sūriu.

Mėgiamiausi ir lengvai paruošiami smidrų receptai gali būti itin primityvūs ir nereikalauti pastangų iš gaminačiojo. Troškiniai su smidrais ir kitomis daržovėmis tereikalauja laukimo, kol viskas išsitroškins ir įgaus norimus skonius bei tekstūras. Tačiau greitai apvirti smidrai su kumpiu ar smidrai su lašiša gali būti jūsų greitas ir paprastas patiekalas, kuris stebins visus svečius.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Mahammad Juber. Asparagus: Health Benefits, Nutrition Facts, and How to Prepare It WebMD. Nutrition, diet, wieght
2.arrow_upward
Nicola Shubrook. Top 5 health benefits of asparagus BBC. Good food blog
3.arrow_upward
Smidrų auginimas Agrozinios. Augalininkystė ir žemdirbystė
4.arrow_upward
David Tanis. How to Cook Asparagus NYtimes. Cooking tips