Didelė dalis Ukrainos karių sugebėjo įsiveržti į Rusijos teritoriją
Ukrainos ginkluotosios pajėgos pastaruoju metu traukia didelius rezervus į Sumų regioną ir rengia ataką, rašo „Telegram“ kanalas „Operacija Z: Rusijos pavasario kariniai korespondentai“. Į pasienio zoną buvo permesti artilerijos daliniai ir ukrainiečių kariai.
Rugpjūčio 6-osios naktį Ukrainos ginkluotosios pajėgos pradėjo „parengiamąjį“ artilerijos apšaudymą, šaudydamos iš daugkartinio raketų paleidimo sistemų, haubicų ir atakuodamos dronais, o ryte puolė, nurodo kanalas „Operacija Z“.[1]
„Kelios dešimtys šarvuotų transporto priemonių ir šimtai kovotojų puolė Kursko regiono Sudžos rajono kryptimi, tarp Olešnės ir Gujevo, taip pat nuo Nikolajevo-Darjevo iki Zelenyj Šljah“, – teigia kanalas.
Kai kurie Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai buvo pastebėti iš anksto ir jiems buvo smogta prieš kertant sieną, tačiau didelė dalis sugebėjo įsiveržti į Rusijos pasienio zoną, rašo „Operacija Z“. Pasak „Telegram“ kanalo, viena iš šarvuotų grupių įsirėžė į 5-7 km gylį, tačiau ties įtvirtinta teritorija netoli Tolstyj Lug kaimo buvo pasitikta ugnimi ir sunaikinta.
Po to Ukrainos kariuomenė pradėjo traukti papildomas pajėgas prie sienos, kad įsitvirtintų Rusijos teritorijoje, pažymi „Operacija Z“. Rusijos ginkluotosios pajėgos atsakė smogdamos artilerija, aviacija ir dronais.
Situacija Kursko srities Sudžos rajone prabėgus parai išlieka sudėtinga
Kursko srities Sudžos rajone padėtis išlieka sudėtinga, pranešė buvusio Rusijos gynybos ministerijos spaudos tarnybos darbuotojo Michailo Zvinčiuko telegramos kanalas „Rybar“. Cituodamas šaltinius, kanalas rašo, kad Ukrainos kariuomenei pavyko įsitvirtinti pasienio zonoje, nepaisant intensyvių Rusijos karių smūgių ir atakų.[2]
Karinis tinklaraštininkas Jurijus Podoliaka rašo, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos sugebėjo nustumti rusų vienetus palei Nikolajevo-Darino-Darino-Sverdlikovo-Gogolevkos-Olešnia liniją ir ten įsitvirtinti. Pasak jo, Ukrainos kariai buvo matomi Obuhovkos, Pokrovskio, Tolstyj Lug, Liubimovkos, Zelenyj Šliak gyvenviečių rajone.[3]
Remiantis „Rybar“ pateikta preliminaria informacija, iš viso Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontroliuojamoje Kursko srities teritorijoje yra iki 400 Ukrainos karių. Be kitų dalykų, jie nuotoliniu būdu užminavo Sudžos – Belitsa greitkelį, apsunkindami gyventojų evakuaciją ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų vienetų perkėlimą.
„Priešo vadovybė ir toliau perkelia rezervus į sektorių. Iš viso Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadovybė narių palei sutelkė iki dviejų tūkstančių ukrainiečių karių“, – nurodo kanalas.
Pasak „Rybar“, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai, pralaužę sieną, užėmė Nikolajevo-Darino, Darjino ir Sverdlikovo gyvenvietes.
Be to, Ukrainos ginkluotosios pajėgos sugebėjo išplėsti kontrolės zoną palei 38K-004 greitkelį, judėdamos link vakarinio Sudžos priemiesčio – Gončarovkos, praneša „Rybar“. Remiantis nepatvirtintais pranešimais, gyvenvietėje vyksta kovos.
Pasak „Rybar“, Ukrainos karių koncentracija užfiksuota Olešnia kaime, kur Rusijos kariuomenė beveik visiškai apsupta ir kaunasi su skaitlingai pranašesniu priešu, taip pat Junakivkoje.
Kanalas „Du majorai“ rašo, kad rugpjūčio 7-osios naktį pagaliau tapo aišku, jog Ukrainos ginkluotosios pajėgos negali būti išstumtos iš okupuotos teritorijos. Taip yra, be kita ko, dėl to, kad Rusijos ginkluotųjų pajėgų oro atakos nėra efektyvios dėl didelio Ukrainos oro gynybos sistemų tankio, aiškina kanalas.[4]
J. Podoliaka praneša, kad iki rugpjūčio 7-osios ryto Ukrainos ginkluotosios pajėgos į Kursko regioną permetė iki dviejų batalionų, turinčių šarvuotas transporto priemones, gerai saugomas trumpojo nuotolio oro gynybos sistemomis. Rusų rezervai pasienio ruože sudaro maždaug vieną pilnavertę mechanizuotą brigadą.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų užimtose Kursko srities teritorijose yra iki 15 Ukrainos sunkiosios technikos vienetų, keli iš jų buvo sunaikinti dronų smūgiais, teigia „Du majorai“. „MIG Russia“ rašo, kad Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko į teritoriją permesti artileriją, kelis tankus, degalų transportą ir sovietų laikų oro gynybos sistemas.
„Specialiųjų pajėgų arkangelas Z“ teigia, kad per pastarąją naktį Ukrainos ginkluotosios pajėgos į mūšį metė iki dviejų batalionų ir nemažai oro gynybos sistemų. Pasak kanalo, netoli sienos buvo pastebėtas Ukrainos gynybos ministerijos Pagrindinio žvalgybos direktorato būrys.
„Tai reiškia, kad galėsime stebėti jų darbą su dronais ir išpuoliais per sieną. Kol kas jie juda savo pusėje ir į mūšį nesiveržia. Jie atlieka papildomą vietovės žvalgybą, juos lydi inžinieriai, kurie viską filmuoja. Labiausiai tikėtina, kad grupė dalyvauja kuruojant ir informuojant apie karščiausius įvykius“, – svarsto „Specialiųjų pajėgų arkangelas Z“.
Antradienį, rugpjūčio 6 d., gyventojai buvo evakuoti iš Sudžos miesto – didžioji dalis gyventojų paliko gyvenvietę savarankiškai, apšaudomi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, rašo „Rybar“.
„Valstybės institucijos ir gyventojai buvo evakuoti padedant regioninei valdžiai, buvo paskirstyti transporto ir greitosios pagalbos ekipažai“, – praneša „Du Majorai“.
Pasak „Specialiųjų pajėgų arkangelo Z“, Ukrainos ginkluotosios pajėgos aktyviai šaudo keliuose, naudojamuose civiliams evakuoti.
„Tai tęsiasi ir dabar, evakuacija yra sudėtinga. Anksčiau matėme tokį vaizdą Šebekino ir Graivorone“, – pridūrė kanalo autorius.
Puolimas gali tęsti dar bent kelias dienas
„Rybar“ pastebi – mūšiai Kursko regione parodė, kad kalbama apie Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operaciją, kuriai buvo ilgai ir kruopščiai ruoštasi. Kanalo autorius pripažino, kad esant didelei Ukrainos pajėgų koncentracijai pasienio zonoje, puolimas gali tęstis dar bent kelias dienas.
„Matyt, artimiausiu metu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai bandys dar labiau išplėsti kontrolės zoną, nepaisant gyvosios jėgos ir technikos praradimo. Ir visa tai tam, kad užpildytų Ukrainos žiniasklaidos kanalus savo sėkme mūšiuose Rusijos teritorijoje bei užgožtų praradimus kitose srityse“, – rašo „Rybar“.
„Du Majoria“ teigia, kad ateinanti diena bus sunki. Kanalas nurodo, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos turi Rusijos ir gretimoje teritorijoje bent jau motorizuotą pėstininkų batalioną, iki dviejų tūkstančių karių kaip „antrąjį ešeloną“, naudoja daug dronų, oro gynybos ir elektroninio karo sistemų.
Prognozuojama, kad kovos dėl gyvenviečių Sudžos regione bus nuožmios.
„Rusijos vadovybė skubiai stiprina savo pozicijas, perkeldama karius į proveržio vietą. Šiandien bus labai sunki diena“, – nurodė tinklaraštininkai.
Apie tikruosius operacijos tikslus spėliojama: nuo Rusijos karių atitraukimo iš karo zonų Donbase iki palankesnės taikos derybų pozicijos užsitikrinimo
Kol Ukrainos socialiniai kanalai ir oficialusis Kijevas tyli, prokariniai rusų tinklaraštininkai mano, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų proveržio į Kursko regioną tikslas yra atitraukti Rusijos karinius dalinius iš pagrindinių karo veiksmų zonų Donbase, kad taip susilpnintų jų puolimą.
„Priešo tikslas tikriausiai yra sutrikdyti Rusijos kariuomenės puolamąsias operacijas pagrindinėmis kryptimis, kur Centro karių grupė jau kelis mėnesius stabiliai juda link Pokrovsko ir Torecko. Taip pat vyksta kovos dėl Časov Jaro“, – rašo „Operacija Z“.[5]
Kitas galimas tikslas – reikšmingos pasienio zonos teritorijos okupacija, siekiant sukurti palankesnes sąlygas deryboms dėl karo veiksmų sustabdymo.
„Specialiųjų pajėgų arkangelas Z” mano, kad vienas iš Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacijos tikslų gali būti Sudžos dujų perpumpavimo stoties, per kurią rusiškos dujos eksportuojamos į Europą, sunaikinimas, mano kanalo autorius.
Karo korespondentas Jurijus Kotenokas išsakė prielaidą, kad ukrainiečių puolimas gali sukelti tiesioginę grėsmę Kurčatovo atominės elektrinės rajone, bandant užimti Rylską ir Sudžą.[6]
„Verta atkreipti dėmesį į situaciją Gluhovo – Rylko kryptimi. Jei priešas pradės aktyvias operacijas šia kryptimi, ko negalima atmesti, tada taps akivaizdus galutinis visos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacijos tikslas – Kurčatovo miestas ir atominė elektrinė. Savotiškas atsakas į anksčiau užimtas Černobylio ir Zaporožės atomines elektrines. Logika yra tokia – paimkite Kurčatovą ir derėkitės su Rusijos Federacija dėl „Energodaro“, Zaporožės ir viso kito“, – spėliojo karo korespondentas.
Pasak J. Kotenoko, jei Ukrainos ginkluotosios pajėgos pasieks šią liniją, Ukrainos kariuomenė gali smogti Belgorodo regiono kryptimi, link Rakitnoje gyvenvietės.
„Jokiu būdu nesakau, kad jie taip ir elgsis. Neduok Dieve. Bet perspėju iš anksto. Jūs turite būti pasirengę bet kokiam tolesniam įvykių vystymuisi. Geriau sustabdyti grėsmę, sugriaunant priešo planus pačioje užuomazgoje ir prevenciniais veiksmais įstumiant jį į aklavietę“, – nurodė korespondentas.
Karinis savanoris Aleksijus Živovas rašo, kad bandymas prasiveržti per sieną yra tikrai ne piaro kampanija, o veikiau dalis puolimo plano, kurį Ukrainos ginkluotosios pajėgos rengė visą vasarą.
„Diversinių puolimų serijos pradžia skirtinguose fronto sektoriuose, siekiant suskaldyti Rusijos karines pajėgas, pasiekti, kad spaudimas susilpnėtų pirmiausia Donecko kryptimi“, – aiškino jis.
Ukrainos žiniasklaida apsiriboja pranešimais apie ataką iš tų pačių socialinių tinklų arba trumpais pranešimais . [7]