Skaitmeniniai kapinių žemėlapiai ir registrai palengvins kasdienybę?
Paslaugų patogumas ir prieinamumas gyventojams kasdien tampa vis svarbesnis. Kad patenkintų šį poreikį, Ekonomikos ir inovacijų ministerija diegia skaitmeninius sprendimus[1]. Vienas šiuolaikiškų žingsnių, kurių imtasi, yra kapinių duomenų skaitmenizavimas ir skaitmeninių žemėlapių kūrimas, padėsiantis artimųjų kapus ateityje rasti gerokai lengviau. Be to, tokios paslaugos kaip leidimo laidoti kapavietėje gavimas elektroniniu būdu palengvins ir tvarkant dokumentus. Šiandien, kai vis daugiau mūsų gyvenimo persikelia į skaitmeninę erdvę, svarbu, kad net tokios jautrios sritys kaip kapinių administravimas taptų paprastesnės ir lengviau prieinamos.
„Lietuva pirmauja diegdama skaitmeninius sprendimus ir siekdama, kad viešosios paslaugos būtų patogesnės visiems gyventojams. Mūsų šalies savivaldybėse pradėti ir toliau įgyvendinami skaitmenizavimo projektai pagerins paslaugų kokybę, leis gyventojams greičiau ir lengviau gauti reikalingos informacijos. Be to, tokie kuriami skaitmeniniai sprendimai suteiks galimybę daugiau sužinoti ir apie Lietuvos istoriją“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Šiuo metu kapinių skaitmenizavimo procesai jau vyksta septyniose Lietuvos savivaldybėse, o netrukus juos pradės dar devynios. Iš viso tam buvo skirtas 4,5 mln. eurų finansavimas. Šios lėšos leis sukurti skaitmeninius kapinių žemėlapius, kuriais naudosis specialistai, kad greičiau ir efektyviau atsakytų į gyventojų klausimus, padėtų surasti žymių žmonių palaidojimo vietas, teiktų reikiamas paslaugas ir tvarkytų duomenis. Tai itin aktualu šeimoms, kurioms rūpi kapų priežiūra ar informacijos apie artimųjų amžinojo poilsio vietas paieška. Iki šiol ši informacija dažnai buvo kaupiama tik popieriniuose registruose. Dėl to visas procesas ne tik užtrunka, bet ir yra sudėtingesnis.
„Kai kiekvieno iš mūsų laikas yra brangus, ypač kai susiduriame su jautriais dalykais, tokiais kaip artimųjų kapų tvarkymas, norisi greitos ir patogios pagalbos. Naujausi sprendimai leis šią paslaugą suteikti nuotoliniu būdu ir sumažins laukimo laiką“, – pasakoja viceministrė Erika Kuročkina. Ji pabrėžia, kad tai sumažins ir žmogiškųjų klaidų tikimybę bei suteiks galimybę keistis duomenimis su kitomis institucijomis.
Uždegsime skaitmeninę žvakutę, sukalbėsime skaitmeninę maldelę?
Kapinių skaitmeniniai žemėlapiai ir registrai ne tik palengvins kasdienybę gyventojams, bet ir padės užtikrinti, kad tokia svarbi informacija būtų saugoma ir prižiūrima vienoje sistemoje, patikimai ir skaidriai. Tai atveria galimybes sukurti skaitmeninę paslaugų kultūrą, kurioje kiekvienas žmogus galės gauti reikiamą pagalbą greitai ir patogiai, neatsižvelgiant į laiką ar vietą. Dėl šių pokyčių neabejotinai galėsime gauti kokybiškesnių ir modernesnių paslaugų.
„Technologijos daro įtaką tradicijoms, papildydamos jas naujomis formomis. Laikai, kai domintis artimųjų kapais, reikėjo vartyti storus žurnalus – seniai praeityje. Skaitmenizuotų kapinių svetainės dabar nuotoliniu būdu leidžia surasti daugiau informacijos apie mirusiuosius, sužinoti, kur yra jų kapavietės, ir net uždegti skaitmeninę žvakutę ar antkapį inkrustuoti juvelyro nukaldintu QR kodu su šeimos istorija. Tai suteikia žmonėms dar daugiau patogumo ir galimybių“, – teigia A. Lukošius[2].
Suskaitmenintos kapinės visoje Lietuvoje – ką tai galėtų reikšti žmogiškąja prasme
„Skaitmeninės kapinės palengvina kapų paiešką ir priežiūrą bei atveria naujas galimybes išsaugoti šeimos istoriją. Užrašai ant antkapių, nuotraukos ir kiti dokumentai, įkelti į skaitmenines kapines, tampa prieinami visiems šeimos nariams, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos. Taip sukuriame virtualų šeimos archyvą, kuris perduodamas iš kartos į kartą“, – sako „Tele2“ inovacijų ekspertas.
Lukošiaus teigimu, visoje Lietuvoje plečiasi skaitmeninių kapinių tinklas. Pasinaudodami pavardėmis ir vardais, galite rasti kapus, įamžintus antkapius ir per palydovines nuotraukas pasirinkti patogiausią būdą aplankyti amžinojo poilsio vietas. Tiek didžiuosiuose miestuose, tiek mažuose miesteliuose informacijos apie palaidotuosius paieška tampa vis paprastesnė. Tačiau kartais tikslesnę informaciją galima rasti būtent jūsų lokacijai skirtame tinklalapyje.
- Vilniaus miesto gyventojai skaitmeninių kapus žemėlapiuose ras https://zemelapiai.vplanas.lt/kapines/ arba http://atminimoknyga.lt/
- Kauno miesto ir visų Lietuvos regionų skaitmeninių kapų informacija https://cemety.lt/
- Klaipėdos miesto savivaldybei skirtas registras https://kapines.klaipeda.lt/
- Jonavos miesto kapinių informacija https://jonavoskapines.lt/
- Marijampolės miesto kapinės https://gis.marijampole.lt/
- Ukmergės miesto gyventojų kapinės https://gis.ukmerge.lt/
- Lazdijų miesto kapinės https://maps.lazdijai.lt/
- Visų Lietuvos regionų kapavietės https://pamenu.lt/kapavietes-paieska/
Visgi, dalis tautiečių reiškia nerimą dėl skaitmenizacijos aidų, pasireiškiančių tiek grynų pinigų mokėjimo draudimais, o vėliau – ir tam tikrais trukdžiais bankinių pavedimų procese, per tą pačią – objektyvaus įtarumo – prizmę regėdami spėriai skaitmenizuojamus kapus: tarsi neliko nieko šventa, intymaus.
Netgi ta pati sakralią erdvę menanti žvakė, kaip pasirodo, tuojaus bus degama per atstumą, puoselėjant greitą gyvenimo tempą, o galbūt – ir žmogiškumo trūkumą žyminčius sprendimus – pradedant graviruojamu QR kodu, baigiant Galimybių pasu, veikiau reiškiančiu laisvė apribojimą. Dalį žmonių, iš tiesų, glumina šie persversmai, kuriuos matysime tiek vairuotojų pažymėjimuose, tiek savo pasuose.
Galiausiai, kaip paaiškėjo, net ir rimčiai bei susikaupimui skirtos erdvės bus „pasisavintos“ tokiu pat principu ir neaišku kur nuvesiančiu „pokyčiai po pokyčių“ ritmu… Nes viskas, kas „vakarietiška“, darosi super normalu.