Siauralapis gaurometis ir ožkarožė gydo ne tik peršalimą, bet ir uždegimus

Suprasti akimirksniu
Gaurometis
Gaurometis – vaistinis augalas. Anstasija/ Pexels nuotrauka

Gaurometis arba Ivan Chai padeda malšinti skausmą

Įrodymai apie galingą vaistažolių poveikį žmogaus organizmui yra neginčytini, o dėmesingos močiutės yra girdėjusios ir žino daugybę istorijų bei turi daug natūralių receptų, kurie gydo. Tokia jų informacija yra tikros duomenų kasyklos. Dauguma senučių puikiai žino ir apie ožkarožę bei gaurometį. Ožkarožės, dar vadinamos rožyno gluosniais, buvo renkamos sovietmečiu dėl daugybės sveikatai naudingų savybių[1]. Augalas naudojamas imunitetui stiprinti dėl didelio vitamino C kiekio ir antimikrobinių savybių.

Gauromečio lapai gali būti fermentuojami ir iš jų gaminamas tradicinis vaistažolių užpilas, šiandien vis dar vadinamas istoriniu pavadinimu Ivan Chai. Augalas naudingas įvairiose srityse. Jis yra naudojamas dirvonuojant, medui, kaip pašaras. Tačiau daugiausiai pagarsėjęs kaip skausmus gydantis nuoviras ir dažnai naudojamas kaip vaistažolių arbata.

Paklauskite močiutės, kokia yra Ivan Chai nauda sveikatai, ir gausite paprastą atsakymą, kad tiek arbata, tiek ožkarožių ir gauromečio medus gydo skausmus, peršalimą, padeda kai yra padidėjusi prostata, šlapimo takų uždegimas, pilvo skausmams ir gali veikti kaip priešuždegiminis vaistas[2].

Gauromečio arbata
Gauromečio lapai ir žiedai naudojami arbatai, kurios galite plačiai rasti. Nežinomo autoriaus nuotrauka

Fermentuoto gauromečio arba Ivan Chai arbata

Dabar yra daug kalbama apie tai, kad gaurometis yra naudingas sveikatai. Teigiama, kad siauralapis gaurometis naudingas net kovojant su augliais bei vėžiu. Yra daug atsiliepimų ir tyrimų, kurie nusako, koks naudingas vaistas gali būti gauromečio arbata.

Ivan Chai arbatoje nepaprastai gausu mineralų ir vitaminų, todėl ji gerokai pranoksta daugumą kitų vaistažolių arbatų. Joje nėra kofeino ir, kitaip nei įprastose juodosiose, žaliosiose ar baltosiose arbatose, joje nėra taurino, purino, oksalo ar šlapimo rūgščių[3].

Fermentuoto gauromečio arbatoje natūraliai yra 16 aminorūgščių ir daug makroelementų, tokių kaip kalis, natris, kalcis ir fosforas. Joje gausu vitamino B ir yra daugiau vitamino C nei citrinoje. Ji taip pat garsėja priešuždegiminėmis savybėmis, todėl rekomenduojama žmonėms, sergantiems gastritu, kolitu, skrandžio opalige ir vidurių pūtimu.

Arbatoje esantys bioflavonoidai didina antioksidacinių fermentų aktyvumą plonosiose žarnose, kepenyse, plaučiuose ir plonojoje žarnoje, todėl jų arbata yra veiksminga natūrali detoksikacinė priemonė. Koncentruotas Ivan Chai arbatos nuoviras gydo apsinuodijimą maistu ar alkoholiu.

Be to, sumaišius arbatą su įvairiomis kitomis žolelėmis, vaisiais ir uogomis, gaunama dar daugiau sveikatai naudingų medžiagų. Gauromečio arbata turi ilgą istoriją Rusijoje, kur ji vadinama Koporės arbata. Ivan Chai arbata gaminama nuplėšus lapus nuo stiebų, juos tam tikru būdu susmulkinus, leidžiant jiems oksiduotis ir fermentuotis, tada išdžiovinus ir laikant. Tai maždaug tas pats būdas, kaip ir tradicinė arbata.

Gaurometis - Ivan Čaj
Arbata iš šio augalo žinoma kaip gydanti. Judith Knight/ Pexels nuotrauka

Gauromečio nauda: visos augalo dalys naudingos skirtingoje pramonėje

Tiek ožkarožė, tiek ir gaurometis vartojami nuo skausmo ir audinių patinimo, uždegimo, karščiavimo, auglių, žaizdų ir padidėjusios prostatos (gerybinės prostatos hiperplazijos, GPH). Šių augalų arbatos taip pat vartojamos kaip tonizuojanti priemonė.

Kaip šis liaudies medicinos stebuklas veikia? Šiose vaistažolėse gali būti medžiagų, mažinančių uždegiminius procesus ir stiprinančių imunitetą.

Tinkama gauromečio dozė priklauso nuo kelių veiksnių, pavyzdžiui, vartotojo amžiaus, sveikatos būklės ir kelių kitų sąlygų.

Šiuo metu nepakanka mokslinės informacijos, kad būtų galima nustatyti tinkamą vaistažolės preparatų dozių intervalą. Turėkite omenyje, kad natūralūs produktai ne visada būtinai yra saugūs, o dozės gali būti svarbios. Būtinai laikykitės atitinkamų nurodymų, pateiktų ant produktų etikečių, ir prieš vartodami pasikonsultuokite su vaistininku arba gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.

Iš gauromečio gali būti ruošiami antipilai, gauromečio arbata, fermentuoto gauromečio preparatai.

Gaurometis padeda įveikti ir palengvinti daug ligų

Tačiau net ir neturint pakankamos informacijos apie vaistažolę, žinoma, kad gaurometis yra naudingas sveikatai, nes dažnai padeda įveikti įvairius susirgimus ir problemas. Pateikiame sąrašą susirgimų ir negalavimų, kada pravartu naudoti gaurometį.

  • Gulėjimo opos (pragulos).
  • Nudegimai.
  • Vėžys.
  • Peršalimas.
  • Egzema (atopinis dermatitas).
  • Padidėjusi prostata (gerybinė prostatos hiperplazija arba GPH).
  • Nemiga.
  • Silpnos kraujotakos sukeltos kojų opos (veninė kojų opa).
  • Mažas raudonųjų kraujo kūnelių kiekis žmonėms, sergantiems ilgalaike liga (lėtinės ligos anemija).
  • Migrena.
  • Skausmingas šlapinimasis dėl šlaplės patinimo (uždegimo) (šlaplės sindromas).
  • Gerklės skausmas (faringitas).
  • Skrandžio opos.
  • Skrandžio patinimas (uždegimas).
  • Plaukiko ausies uždegimas (išorinės ausies uždegimas).
  • Navikai be cistų ar skysčio (kieti navikai).
Gaurometis naudojamas kaip analgetikas ir antimikrobinis vaistas. Jis teigiamai veikia visą organizmo homeostazę, bet be vaistinio poveikio jis yra žinomas kaip augalas, kurio ekstraktas naudojamas plačiau. Siauralapis gaurometis dažnai naudojamas bitininkystėje, pašarams, pluoštui, gėlininkystės pramonėje. Iš jo gaminami čiužiniai ir pagalvės – gydomoji patalynė.

Augalas yra laikomas priešeroziniu pagalbininku, nes augdamas smėlynuose ir eroduojamuose šlaituose, jis sutvirtina šiuos šlaitus savo šaknų sistema. Lietuvoje tai yra dažnai pasitaikantis augalas, nes auga įvairiuose dirvožemiuose ir randamas pelkėse, miškuose, nuošliaužose ir upių šlaituose ar net greitkelių ir geležinkelių pakelėse. Jis paplitęs ten, kur yra vidutinio drėgnumo dirvožemis, kuriame vyksta intensyvi nitrifikacija.

Gaurometis gydo sutrikusį virškinimą ir pilvo skausmus, įveikia kandidą

Priešuždegiminis vaistas – nuo seno žinoma gauromečio arbata. Mokslo tyrimais nustatyta, kad gaurometis yra stipri priešuždegiminė priemonė. Įrodyta, kad jis veiksmingiau nei kortizonas slopina uždegimą organizme.

Uždegimo mažinimas yra veiksmingas būdas išspręsti daugelį sveikatos problemų, pavyzdžiui, žarnyno, silpnos imuninės sistemos ar migloto proto.

Virškinimo sistema, kai veikia netinkamai, gali paveikti savijautą. Sutrikęs virškinimas ir uždegimai žarnyne stipriai lemia prastus pojūčius. Senelės pasakys, kad Ivan Chai gydo virškinimo sistemos problemas. Opas, gastritą ir kolitą galima išgydyti geriant fermentuotą gauromečio arbatą. Jis padeda išvengti skrandžio gleivinės, taip pat mažosios ir didžiosios žarnos uždegimo.

Gaurometis padeda stabilizuoti virškinimo pusiausvyros sutrikimus tiems, kurie serga dirgliosio žarnos sindromu arba kuriems keičiama mityba ir prisitaikyti prie to reikia laiko. Sovietmečio močiutės žinojo, kad žarnyno parazitus galima išnaikinti geriant nuovirą iš viso gauromečio augalo. Senelės sakydavo, kad tai tiesiog nuramina pilvo sopulius.

Dėl savo priešgrybelinių savybių ši arbata padeda nuo kandida (mielių) pertekliaus virškinimo sistemoje. Kiekvienas gali pagrįsti taip: sveika virškinimo sistema reiškia geresnį maistinių medžiagų įsisavinimą, o tai lemia sustiprėjusią imuninę sistemą.
Arbata
Fermentuotas gaurometis – puiki vaistinė arbata. Nikolay Osmachko/ Pexels nuotrauka

Ivan Chai padeda esant nemigai, jautrumui, nerimui, nusilpusiam imunitetui

Miegas, jautrumas ir nerimas gali stipriai trukdyti kasdieniam gyvenimui. Ivan Chai sudėtyje nėra kofeino todėl galima suagiai gerti šios arbatos ir nebijoti padauginti vaisto. Jis padeda užmigti ir įveikti miego sutrikimus. Liaudies medicinoje jis žinomas kaip lengvas raminamasis vaistas. Nei mokslininkai, nei močiutės tiksliai nežino, kaip jis padeda įveikti miego sutrikimus. Tačiau žinoma, kad susidūrus su nemiga, ją pašalinti galima naudojantis gauromečio arbata.

Imunitetas yra svarbus organizmo saugas, kuris padeda tvarkytis su virusais, bakterijomis. Jei jis nusilpęs, labai sunku atstatyti imuninės sistemos jėgas, kad būtų galima kovoti su pasitaikančiais susirgimais. Gauromečio antimikrobinės savybės yra gerai ištirtos, įrodyta, kad šios vaistažolės junginiai slopina mieles, bakterijas ir grybelius plačiame rūšių spektre[4].

Gaurometis gydo prostatą ir šlapimo pūslės bei kitus uždegimus

Urogenitaliniai susirgimai, prostatos problemos, šlapimo pūslės uždegimas ir kitos problemos yra labai nemalonios. Ypač kai reikia kalbėti vaistinėje ieškant preparato. Galbūt jūsų močiutė niekada nesakė žodžio urogenitalinis, bet ji žinojo kai ką apie prostatos ir šlapimo takų sveikatą.

Žolininkės nuo seno naudoja gaurometį būtent prostatos problemoms lengvinti ir uždegimams gydyti. Po tūkstančių vyrų ir jų žmonų pranešimų ji buvo pripažinta veiksminga prostatitui (prostatos pabrinkimui ir uždegimui) ir prostatos padidėjimui (moksliškai vadinamam GPH, gerybine prostatos hiperplazija) gydyti. Nustatyta, kad už gauromečio preparatų poveikį prostatai atsakingas junginys – enotinas B – yra polifenolis. Vaistažolė plačiai naudojama nuo šlapimo takų infekcijų, cistito, inkstų ir šlapimo pūslės problemų.

Tai ir antioksidantas bei priešvėžinis vaistas – viena žinoma vaistažolė. Gaurometis naudingas sveikatai, nes jame gausu polifenolių, kurie yra pagrindinė sudedamųjų dalių grupė. Nustatyta, kad dar vienas polifenolis – junginys Oenothein B – pasižymi priešvėžiniu poveikiu. Jo priešvėžinis poveikis buvo gerai ištirtas būtent prostatos ląstelėms.

Vaistažolės
Vaistiniai augalai yra lengviau toleruojami nei medikamentai. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Kaip paruošti ir fermentuoti gauromečio arbatą?

  1. Žirklėmis nukirpkite gauromečio stiebus vos žemiau paskutinio gražiai atrodančio lapelio. Nupjaukite lapus nuo stiebų ir sudėkite į dubenį. 
  2. Paimkite kelis lapus ir delnais stipriai juos susukite. Svarbu, kad lapai būtų susukti į gana tvirtą masę ir susiglamžytų. Susmulkintus ritinėlius sudėkite į indą su dangčiu.
  3. Kai visos vaistažolės bus susuktos ir sutrintos, uždenkite indą dangčiu ir padėkite kambario temperatūroje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Palikite fermentuotis 2-3 dienas, per dieną lapus vieną ar du kartus permesdami. Svarbu, kad lapai neišdžiūtų, bet nebūtų tokie drėgni, kad visi supelytų. Jums tiesiog reikės tai stebėti. Išmeskite visus supelijusius lapus, jei tokių atsiras. 
  4. Kai lapai taps labai tamsiai žali, beveik juodi (taiįvyks maždaug po dviejų ar trijų dienų), padėkite juos išdžiūti saulėje. Kiti būdai sustabdyti fermentaciją yra lapų garinimas garuose apie 5 minutes arba 20 minučių kepimas 170 laipsnių temperatūros orkaitėje. Galima džiovinti saulėje ir garuose. Jei džiovinsite garuose, lapus vis tiek teks dehidratuoti, todėl geriausias būdas tokiai arbatai yra garų vonia, o po to karštas džiovinimas saulėje.
  5. Arbatą laikykite uždarame stiklainyje vėsioje ir sausoje vietoje. Galima įdėti silicio dioksido paketėlį, kad nesusidarytų pelėsis. Taip arbata išsilaikys iki 2 metų. 
  6. Paruoškite ją tada jau kaip įprastą birią juodąją arbatą užplikydami beveik verdančiu vandeniu.

Gauromečio arbata ir šalutinis jos poveikis nėra pilnai ištirti

Šis vaistinis augalas naudojamas įvairia forma. Vaistas gali būti tiek nuoviras, arbata, antpilas naudojamas kompresams. Dažniausiai vartojama gauromečio arbata, nes tokią pasigaminti paprasta. Tačiau visada reikia galvoti apie tai, ką vartojame.

Vartojant per burną šios vaistažolės gali pagelbėti sveikatai, bet nėra pakankamai patikimos informacijos, kad būtų galima nustatyti, ar gaurometis ir ožkarožė yra saugios ir koks gali būti šalutinis poveikis. Taip pat yra ir su poveikiu naudojant jį ant odos. Reikia pasverti riziką.

Tačiau, ekspertai teigia, kad tokios vaistažolės kaip gaurometis pasižymi farmakologinio veikimo įvairove ir tinkamai vartojamos turi mažiau nepageidaujamų poveikių žmogaus organizmui nei sintetiniai vaistai, todėl yra gerai toleruojamos[5].

Yra specialios atsargumo priemonės ir įspėjimai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį prieš vartojant bet kokius preparatus. Būkite saugūs ir venkite vartojimo, kai nežinote, kuo gydotės.