Vakarykštė kova – lyg žaibo blyksnis
Bokso ringe šiandieną 16:30 val. turėsime galimybę išvysti sportininką Lin Yuy Ting besivaržantį su uzbekistaniete Turdibekova Sitora[1].
Vakar alžyrietė interlytė boksininkė kovą su itale laimėjo viso labo per 45 sek., iškart po to varžovei apsipylus ašaromis. Tokia baigtis nestebina – smūgiai, kaip manoma, buvo neįtikėtinai stiprūs, lemtingai kovai nutrūkus žaibo „Makvyno“ greičiu.
Iš tiesų, kritikos laviną vos atlaikiusi kova, regis, užsibaigė nė nemirktelėjus. Tačiau nors buvo daug kalbų ir atlaikyta masė kruvinų strėlių dėl akivaizdžiai nelygiavertiškų sportininkų pajėgumų, pastarosios netyla ir šiandien. O kaipgi. Tik, priešingai nei buvo vakar, į dienos šviesą išlindo kitokio svorio turintys argumentai, iki šiol drebinantys skirtingose pozicijose esančias stovyklas.
Nepaisant to, jog vakarykštė Alžyro siųsta sportininkė pernai pasaulio čempionate pripažinta vyru ir diskvalifikuota, Imane Khelif taip pat išeis į ketvirtfinalius jau rytoj su vengre[2]. Argi neįdomu, kad 2020 m. olimpinėse žaidynėse, kai I. Khelif ketvirtfinalyje pralaimėjo Kellie Harrington, pažodžiui niekas jos neapkaltino, kad ji yra vyras? Tačiau visiems ėjimams, kaip pasirodo, galimai egzistuoja išteisinimas.
Svarstoma, kad I. Khelif gimė su moteriškais lyties organais
Dalis pasauliečių aktyviai gina sportininkę, pažerdami krūvą bokso aistruolių širdis veriančių argumentų. Įsibėgėjus rimtoms diskusijoms, į jas įsitraukė ir Italijos premjerė Giorgia Meloni, po didelio atgarsio sulaukusių rungtynių atremdama:
„Žinau, kad nepasiduosite, Angela, ir žinau, kad vieną dieną pastangomis ir prakaitu užsitarnausite tai, ko nusipelnėte. Pagaliau sąžiningose varžybose.“
Pastaroji nevengė parodyti savo pozicijos, palaikydama vakarykštę I. Khelif priešininkę Italijos boksininkę Angela Carini. Nepaisant šio pareiškimo, translytėmis vadintoms sportininkėms – vardan išteisinimo – nevengiama klijuoti DSD sutrikimo etikečių, šmaikščiai tariant, einančių per visą kaktą – kad pasaulis apgraibom atskirtų.
Diskutuojama, esą I. Khelif iš tiesų gimė su moteriškai lyties organais ir turi lyties vystymosi sutrikimų būklę, dargi plačiai vadinamą DSD[3]. Anot sveikatos mokslų universiteto, tai yra įgimta tarplytiškumo būklė, anksčiau dar vadinta hermafroditizmu ar pseudohermafroditizmu. Apskritai, teigiama, kad interlyčių yra apie 0,018 proc. žmonių – nu negi didžioji dalis neria stačia galva į boksą? Nors minėtai diagnozei priskiriama I. Khelif, dėl Lin Yuy Ting esą dar kyla aibė klausimų.
Tinkamumo rungtyje svarstyklės – į vieną pusę
I. Khelif yra interlytė – ir tai, kaip traktuojama, toli gražu nuo to, kas laikoma translyčiais asmenimis. Nors sportininkė, regis, buvo ne kartą minėjusi, jog laiko save moterimi, aistringos diskusijos nevirto tirpstančiu sniegu ir į vieningą atsakymą kelio nerado.
Nepaisant minėtos diagnozės bei Tarptautinio olimpinis komiteto, vakar po kovos išleidusio oficialų pranešimą, kuriame sakoma, esą kiekvienas asmuo turi teisę sportuoti be diskriminacijos, dalis pasauliečių lieka savo valtyse. Tam, jog diagnozė – ne bilietas, galintis atidaryti visas įmanomas duris, pritaria ir Hario Poterio autorė J. K. Rowling, neatlyždama:
„Asmuo, turintis DSD, bet kokiu atveju negali pakeisti to kaip gimė, tačiau jis gali rinktis nesukčiauti; gali rinktis neimti medalių iš moterų; gali rinktis nežaloti.“
Tarptautinio olimpinis komiteto pareiškimas, neva kiekvienas žmogus turi teisę sportuoti be diskriminacijos, galimai išreiškia tam tikrą ideologiją: šios dvi sportininkės, anot jo, tapo staigaus ir savavališko IBA sprendimo aukomis (aukos – ne žiūrovai ar sportininkų priešininkai). Protokole taip pat teigiama, kad IBA turėtų „nustatyti aiškią procedūrą dėl lyties testavimo“. (Gal ir gerai, o galbūt tinkamumo taisyklės vis tik turėtų būti keičiamos atsižvelgiant į jėgos pasiskirstymo naratyvus, kurie, kaip įtariama, milžino koja spaudžia kitą pusę[4]).
IBA pripažinimą MOK panaikino 2023 m. po to, kai 2019 m. buvo sustabdytas jos pripažinimas. Pripažinimo panaikinimą patvirtino Sporto arbitražo teismas (CAS). MOK aiškiai nurodė, kad jam reikia, jog nacionalinės bokso federacijos susitartų dėl naujos tarptautinės federacijos, kad boksas būtų įtrauktas į LA28 olimpinių žaidynių sporto programą. <…> Visi 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių bokso turnyre dalyvaujantys sportininkai laikosi varžybų tinkamumo ir dalyvavimo taisyklių, taip pat visų taikomų medicininių taisyklių, kurias nustatė Paryžiaus 2024 m. olimpinių žaidynių bokso skyrius. Kaip ir ankstesnėse olimpinėse bokso varžybose, sportininkų lytis ir amžius nustatomi pagal jų pasus. Tačiau čia – galimai dar viena painiava (paklaida).
Pasai, kaip oficialus dokumentas, patvirtinantis jo turėtojo asmens tapatybę ir pilietybę, neatskleidžia žmogaus lyties, dėl kurios dabar pasaulis plaukia per klaustukų jūrą, o kontroversiškų sportininkų priešininkai – dedasi šarvus. (Nežinia, kuris požiūris prieštarauja geram valdymui.)