Breikas Paryžiaus olimpiadoje vyks pirmą kartą olimpinių žaidynių istorijoje
Paryžiaus Santarvės aikštėje esančioje arenoje pasiruošta pirmą kartą olimpinių žaidynių istorijoje vyksiančioms breiko varžyboms. Septyniolika stipriausių moterų, tarp jų ir Lietuvos atstovė Dominika Banevič (Bgirl Nicka), ir šešiolika geriausių vyrų breikerių ruošiasi debiutui. Moterų turnyras prasidės rugpjūčio 9 dieną, penktadienį, o vyrų varžybos – jau rytoj, šeštadienį.
„Aš buvau 11-os, kai buvo patvirtinta, kad breikas įtraukiamas į olimpinių žaidynių programą. Nuo tada turėjau tikslą ir dabar esu čia,“ – atvykusi į Paryžių pareiškė 17-metė Dominika Banevič.
Visame pasaulyje ji žinoma kaip Bgirl Nicka, arba, kitaip tariant, breiko mergina Nicka. Šioje sporto šakoje net oficialiuose protokoluose rašomi tik sportininkų pasirinkti pseudonimai, o ne vardai ir pavardės. Jauniausia Lietuvos olimpinės delegacijos narė šiandien vienintelė iš mūsų šalies delegacijos varžysis Paryžiaus žaidynėse.
„Lūkestis yra tik vienas, kad šie žmonės darytų tai, ką mėgsta, skleistų breiko kultūrą, o mes visi kartu galėtumėm tuo pasidžiaugti,“ – sakė vienintelis licencijuotas WDSF breiko teisėjas Lietuvoje Laurynas Žakevičius.
Pirmą kartą į olimpinių žaidynių programą įtraukto breiko turnyras vyks Santarvės aikštėje esančioje laikinoje arenoje, kurioje dar rugpjūčio 5 d. virė 3×3 krepšinio aistros ir kurioje ant garbės pakylos kopė bronzą iškovojusi Lietuvos rinktinė.
Vertinimo kriterijai: nuo „Toprock“ iki „Power moves“
Olimpinio breiko vertinimo sistema yra sudaryta taip, kad eliminuotų asmeninių nuostatų įtaką. Vertinama pagal penkis kriterijus: technika, judesių arsenalas, originalumas, atlikimas ir muzikalumas. Kiekvienas kriterijus turi vienodą svorį – po 20% galutinio įvertinimo.
„Teisėjų skiriama daug – devyni, ir šis subjektyvumas dėl teisėjų skaičiaus varžybose yra eliminuojamas,“ – teigė L. Žakevičius.
Breiko elementai, tokie kaip „Toprock“, „Footwork“, „Power moves“ ir „Freezes“, bus vertinami pagal šiuos kriterijus, o teisėjai naudosis slankiklio principu, kuris leidžia tiksliai įvertinti kiekvieno šokėjo pasirodymą.
Sportininkių pasirodymą vertins devyni teisėjai: Kazuhiro (Japonija), Frost (Vokietija), Moy (JAV), Migaz (Brazilija), Jess (Ispanija), Kowloon (Kinija), Virus (Pietų Korėja), Dom-K (Prancūzija) ir Intact (Ukraina).
Breiko varžybose vertinimo kriterijai jau seniai apibrėžti ir parengta daug teisėjų, kurie ne tik teoriškai susipažinę su taisyklėmis, tačiau yra įgiję ir nemažai patirties jas taikydami.
Lietuvoje tarptautinę breiko teisėjo licenciją yra įgijęs tik vienas specialistas. Žinomas šokio ekspertas Laurynas Žakevičius specialiai rengėsi vertinti šokėjus ir laikė tarptautinius egzaminus.
„Viso teisėjų rengimo proceso metu mums buvo akcentuojama, kad vertinimo sistema yra parengta taip, jog nebūtų įmanoma prasprūsti jokioms asmeninėms išankstinėms teisėjų nuostatoms – visa tai turi būti eliminuojama. Vertinimas vyks pagal penkis kriterijus ir kiekvienas iš jų turės vienodą svorį – lems po procentų galutinio įvertinimo. Vadinasi, kiekvienas šokėjas turi visiems kriterijams skirti dėmesį ir užpildyti tuos 20 procentų,“ – sakė L. Žakevičius.
Dominika Banevič, žinoma kaip Bgirl Nicka – tradicinio breiko atstovė, pasiryžusi išsiskirti muzikalumu ir judesių įvairove
Dominika Banevič, žinoma kaip Bgirl Nicka, ruošiasi olimpiniam debiutui su stipriu pasirodymu. L. Žakevičius pabrėžė Nickos gebėjimą šokti organiškai ir natūraliai, pabrėždamas jos muzikalumą ir judesių įvairovę.
„Nicka yra labai natūrali – jai patinka repo muzika, todėl atlikimas yra muzikalus, ne dirbtinis,“ – kalbėjo ekspertas. Nicka taip pat išsiskiria tradicijos laikymusi bei gebėjimu keisti judėjimo kryptis, kas suteikia jai pranašumą prieš varžoves.
„Ji spinduliuoja tradicinio breiko estetiką,“ – pridūrė Žakevičius.
Pirmame etape visos 15 sportininkių suskirstytos į keturias grupes. Po vieno rato varžybų į ketvirtfinalį iš kiekvienos grupės pateks po dvi olimpietes. Bgirl Nicka startuos B grupėje kartu su Okeanijos čempione 36-erių Bgirl Raygun iš Australijos, pasaulio čempionato bronzine prizininke 16-mete Bgirl Syssy ir amerikiete 21-erių Bgirl Logistx.
Moterų olimpinio breiko turnyras prasideda 17.00 val. varžybomis grupėse
21.00 val. – ketvirtfinaliai, 21.45 val. – pusfinaliai, 22.15 val. – finalai.
17 val. 7 min. Lietuvos laiku olimpinę kelionę Bgirl Nicka pradės dvikova su Bgirl Syssy, 17.57 val. varžysis su Bgirl Logistx, o 18.45 val. – su Bgirl Raygun. Vėliau vyks ketvirtfinalio (nuo 21 val.) ir pusfinalio (nuo 21.47 val.) dvikovos, o dieną vainikuos finalas (22.29 val.) ir akistata dėl bronzos (22.19 val.).
Sirgaliai, kurie negalės vykti į Paryžių, galės stebėti transliacijas LTeam Fanų zonoje Vilniuje, prie Baltojo tilto. Taip pat bus tiesioginė transliacija per TV3 televiziją.
„Kalbant apie merginas, turiu pasakyti, kad prancūzė Syssy, kuriai tik 16 metų, turi savo stilių, praėjusiame pasaulio čempionate užėmė ji trečią vietą, tai yra įspūdinga. Taip pat turime Nicką, jai 17 metų, ji laimėjo pasaulio čempionatą ir šoka lengvai, neįtikėtinu stiliumi – ji gali būti maloni staigmena. Manau, kad ji nesunkiai galėtų užlipti ant olimpinių prizininkų pakylos,“ – sakė Eurosport kanalo breiko ekspertė ir žurnalistė Sheyen Gamboa.
Ji pabrėžė, kad breiko varžybose nėra svarbu, kas yra stipriausias ar greičiausias: „Čia svarbiausia ritmo pajutimas, muzikalumas ir kūrybiškumas. Žinoma, techniniai sugebėjimai, galingi ir švariai atliekami judesiai yra didelis privalumas.“