
Amžina dilema – kokį būstą pasirinkti
Prieš įsigyjant naujus namus daugumai visada kyla klausimas ką rinktis – pirkti seną ir jį iš pagrindų renovuoti, ar visgi statyti naują. Tuomet ieškoma kuo daugiau informacijos, dėliojami visi pliusai ir minusai bei apsvarstomos galimos išlaidos ar kreipiamasi į specialistus, jog šie patartų kaip elgtis. Visgi abu variantai turi savų pranašumų ir trūkumų, tad labai svarbu rimtai apsvarstyti, kurį iš jų pasirinkti.
Tokia dilema ypač kamuoja tuos, kurie randa tobulą namą. Tiksliau, jis būtų tobulas, jei jį iš pagrindų atrenovuotų. Tačiau kalbos apie niekad nesibaigiančius remontus, daugybę išleistų pinigų ir kitas problemas daugelį atbaido nuo seno namo pirkimo.
O visgi koks variantas yra geresnis labai priklauso nuo aplinkybių. Į tai įeina ne tik norima išleisti pinigų suma, tad pateikiame visus svarbiausius faktus tiek apie seno namo renovaciją, tiek apie naujo namo statybų privalumus.
Seno namo pliusai, lyginant su naujo namo statybomis
Bene pats didžiausias seno namo pliusas – jo kaina. Tikriausiai niekam ne paslaptis, kad perkant remonto reikalaujantį statinį už jį teks sumokėti žymiai mažesnę sumą pinigų, nei renkantis naują namą arba ruošiantis jį statyti nuo nulio. Žinoma, nusipirkus remontuotiną nekilnojamąjį turtą vėliau teks užsiimti jo remontu, tačiau net ir įskaičiavus ateityje laukiančius darbus, vis tiek veikiausiai sutaupysite ne vieną tūkstantį. O jeigu mokate visus ar bent jau dalį statybos darbų atlikti patys, galite taip sutaupyti dar didesnes pinigų sumas.
Net jei lėšų taupymas nėra aktualus, seno namo pirkimas vis tiek gali pasirodyti patraukliu sprendimu dėl kitų niuansų. Vienas iš jų – tvirta pastato struktūra, kadangi dažniausiai seniau statyti namai buvo suręsti iš patvarių, ilgaamžių medžiagų. Tokie pastatai, net ir atgyvenę jau kelis dešimtmečius, dar tvirtai laikys ne vienerius metus. Tuo tarpu pasitaiko, kad perkant naujus namus ar pasitikint neaiškiais statytojais išaiškėja, jog ką tik pastatytas namas yra nekokybiškas.
Kai kurie žmonės taip pat renkasi seną namą visai ne dėl pinigų taupymo ar tikėdamiesi geresnių jam pastatyti naudotų medžiagų, o dėl vienetinių detalių. Pasirinkus ilgą istoriją menantį būstą jame galima rasti įvairius šviestuvus, kurių nebeišvysite dabartinėse parduotuvėse, įmantrius lipdinius ant lubų ar kitose vietose, įvairias detales, kurias bus įdomu derinti prie šiuolaikinio interjero. Tokie seni namai pilni savo istorijos, todėl yra puikus pasirinkimas kūrybiškiems, savitą charakterį turinčių namų ieškantiems asmenims.
Kalbant apie senas detales, verta paminėti ir kiek kitokį aspektą – ryšį su vieta ar dar gyvus vaikystės prisiminimus. Dažnai apie seno namo renovaciją galvoja tie, kurie paveldi senelių ar tėvų namus, kuriuose praleido savo vaikystę. Tokiu atveju svarbu apmąstyti, jog pastatas turi pinigais nematuojamą vertę ir jo išsaugojimas yra itin svarbus, net jei ir kainuos daugiau laiko ar (galbūt) pinigų. Dažniausiai dėl šios priežasties renovaciją pasirinkę gyventojai lieka patenkinti savo sprendimu.
Seno namo minusai, dėl kurių naujas namas gali pasirodyti geresniu pasirinkimu
Prieš bandant įsigyti seną namą visada pravartu pamėginti išsiaiškinti, kokios medžiagos buvo naudojamos jį statant. Deja, tačiau yra tikimybė, kad statybų metu buvo naudojamas tinkamai neapdorotas asbestas[1] ar švinas,[2] o tokiu atveju šios medžiagos gali kenkti jūsų sveikatai. Žinoma, net ir kenksmingų medžiagų turintį namą vis tiek galima pirkti, tačiau profesionalus jų pašalinimas remonto metu gali kainuoti didelius pinigus.
Be to, net ir tuo atveju, jei nereikės pašalinti jokių kenksmingų medžiagų, seno namo remontas jį renovuojant iš pat pagrindų gali kainuoti didelius pinigus. Nors daug darbų įmanoma nudirbti patiems, tačiau apie statybas ir remontus neišmanantys žmones dažnai būna priversti samdyti specialistus, o tuomet kaina pradeda augti kaip ant mielių. Geriausia prieš perkant namą jį itin nuodugniai patikrinti, kad daugmaž suprastumėte kiek jį teks remontuoti ir kiek tai gali kainuoti. Pavyzdžiui, ar reikės keisti elektros instaliaciją, stogą, vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius, renovuoti pamatus, keisti vėdinimo ir šildymo sistemas.
O kuo daugiau reikės remontuoti, tuo ilgiau viskas užtruks. Tai, beje, taip pat yra vienas iš minusų, kurių baidosi dauguma apie namo įsigijimą svajojančių žmonių. Net jei įsivaizduojate, kad remontai nevyks itin ilgai, viskas gali pasikeisti jau eigoje. Pavyzdžiui, teks keisti darbuotojus, pastebėsite įvairių papildomų problemų, dėl kurių terminai gali smarkiai išsiplėsti. Tad prieš pasiryžtant iš pagrindų pertvarkyti seną namą, verta numatyti, kad galbūt nebaigsite jo tvarkymo kur kas ilgiau nei esate numatę.
Jei visgi seno namo remontavimas atrodo pernelyg problemiškas pasirinkimas, iš tikrųjų verta rinktis naują namą, nes nuo nulio statomas būstas turi daugybę pliusų. Pirmiausia, žinoma, reikėtų pradėti nuo laisvės jį statyti pagal savo norus ir poreikius. Vietoj to, kad suktumėte galvą kaip senos statybos name sutalpinti viską, ko jums reikia, statant namą nuo pat pamatų sukursite būtent jums pritaikytą patogų bei modernų pastatą, kuriame lengvai įrengsite visus reikalingus patogumus ir komunikacijas. Be to, toks pastatas turės geresnį energetinį efektyvumą nei renovuotas senas namas. Tad jei norite turėti kuo ekonomiškesnį būstą, verta investuoti į naujas statybas.
Taigi, nusprendžiant kas yra geriau – senas ar naujas namas – nėra vienos, visiems tinkančios taisyklės. Prieš galutinai nuspręsdami kuris variantas tinkamiausias būtent jums, apsvarstykite visas teigiamas bei neigiamas puses, pamėginkite surasti jūsų svajonių vietą ar net kreiptis į profesionalus statybų srityje, kurie jums patars ir papasakos kiek viskas kainuos. O tuomet daug lengviau suprasite, kuriuo keliu verta pasukti būtent jūsų atveju.