Antradienį Seimui pateiktas Akcizų įstatymo projektas, kuriuo siekiama panaikinti biodujoms taikomus akcizų tarifus.
Pataisas inicijavusi Aplinkos ministerija argumentuoja, kad tai leistų skatinti biodujų gamybą, ir taip prisidėti prie Europos Sąjungos (ES) nustatytų planų kovoje su klimato kaita.
Už įstatymo projektą po pateikimo balsavo 89, susilaikė – 8, prieš balsavo 1 parlamentaras. Pagrindiniu komitetu svarstysiančiu projektą patvirtintas Biudžeto ir finansų komitetas.
Pataisas Seimo plenarinių posėdžių salėje pristatęs Aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, jog biodujų prilyginimas iškastiniam kurui, ir kartu jam taikomi tarifai neskatina ūkių bei verslų perėjimo biokuro.
„Šis Akcizų įstatymo pakeitimas įveda teisybę ir prilygina biodujas, biometaną neiškastiniam kurui ir atleidžia jį nuo akcizų tarifų, kurie šiuo metu yra variklių degalams naudojamose įrangose 23 eurai (už megavatvalandę – 77), šildymui 1 euras ir 0,5 euro už verslo reikmėms naudojamas dujas“, – kalbėjo S. Gentvilas.
Akcizų įstatymo pataisomis siūloma nustatyti, kad biodujoms, įskaitant jų dalį energinių produktų mišiniuose, nebūtų taikoma pastovioji ir kintamoji akcizo tarifo dalys. Pagal dabar galiojančią tvarką biodujoms yra taikomas standartinis arba lengvatinis tarifas, priklausomai nuo to ar jos atitinka gamtinėms dujoms keliamus reikalavimus, ir nuo jų panaudojimo.
Pasak Aplinkos ministerijos, įstatymo projektas parengtas atsižvelgiant į Europos Komisijos rekomendacijas šalims, kurios nepasieks nustatytų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) mažinimo tikslų iki 2030 metų.
Teigiama, kad biodujų gamybos skatinimas leis sumažinti poveikį klimato kaitai nekeičiant esamos gamtinių dujų paskirstymo infrastruktūros. Anot projekto iniciatorių, netaikydama akcizų tarifo biodujoms, valstybė preliminariai netektų apie 115,3 tūkst. eurų per metus.
Elta pranešimas.