Suprasti akimirksniu
  • Retas lietus Sacharos dykumoje užpildė smėlio kopas mėlynomis lagūnomis
  • Maroke - didžiausia liūtis per 30 metų
  • Apie ką perspėja drastiškos orų permainos?
Šaltiniai
Potvynis Sacharos dykumoje
Potvynis Sacharos dykumoje. Asociatyvinis DI paveikslėlis

Retas lietus Sacharos dykumoje užpildė smėlio kopas mėlynomis lagūnomis

Retas ir stiprus lietus užklupo Pietryčių Maroką, vieną sausiausių regionų visame pasaulyje, sukeldamas neįprastus reiškinius – mėlynų lagūnų atsiradimą tarp smėlio kopų ir oazių. Šis įvykis privertė vietos gyventojus ir turistus aikčioti iš nuostabos, mat gamta atgaivino seniai išdžiūvusias vietoves, pripildydama jas gyvybingu vandeniu.

Maroko vyriausybė pranešė, kad per dvi rugsėjo mėnesio dienas kai kuriuose regionuose iškrito daugiau lietaus nei per visus metus. Tokių vietovių kaip Tata, kur metinis kritulių kiekis siekia mažiau nei 250 milimetrų, gyventojai liudijo itin gausų lietų. Tagounite kaime, nutolusiame apie 450 kilometrų nuo Maroko sostinės Rabato, per 24 valandas iškrito daugiau nei 100 milimetrų lietaus – kiekis, prilygstantis beveik metinei normai šioje vietovėje.[1]

Maroke - didžiausia liūtis per 30 metų

Houssine Youabeb iš Maroko Meteorologijos Generalinės Direkcijos pažymėjo, kad toks intensyvus lietus regione nebuvo pastebėtas jau 30–50 metų: „Praėjo 30–50 metų nuo tada, kai turėjome tiek daug lietaus per tokį trumpą laiką.“

Šis reiškinys, kurį meteorologai vadina ekstratropine audra, sukėlė ne tik džiugių vaizdų, bet ir rimtų socialinių bei ekonominių pasekmių. Vanduo, kuris skverbėsi per smėlio kopas ir oazes, ne tik atgaivino vietines ekosistemas, bet ir padarė nemažai žalos. Beveik 20 žmonių neteko gyvybės Maroke ir Alžyre, audrai smarkiai nusiaubus vietines bendruomenes. Daug ūkininkų prarado dalį savo derliaus, nes stiprus lietus užliejo laukus. Vyriausybė buvo priversta imtis skubių priemonių – paskelbti nepaprastąją padėtį kai kuriose vietovėse ir skirti lėšų ne tik nuo šios audros nukentėjusiems, bet ir tiems regionams, kurie jau buvo paveikti praėjusių metų žemės drebėjimo.

Maroko regione jau šešerius metus tęsiasi sausringos sąlygos, kurios ypač stipriai paveikė vietos ūkininkus ir vandens tiekimą. Sausros metu daugelis ūkininkų buvo priversti palikti savo laukus, nes trūko vandens derliui palaikyti, o kai kuriose vietovėse įvesta griežta vandens naudojimo kontrolė. Staigus ir gausus lietus, kurio šiais metais regionas nesitikėjo, gali būti laikomas trumpalaike atgaiva. Visgi kyla klausimas, ar jis galės padėti ilgalaikiam sausrų problemos sprendimui.

Ekspertai teigia, kad didelis kritulių kiekis gali reikšmingai papildyti požemines vandens saugyklas – gyvybiškai svarbius vandens šaltinius dykumų bendruomenėms. Sacharos dykumos gyventojai yra labai priklausomi nuo šių saugyklų, kurios padeda išgyventi sausringais laikotarpiais. Be to, dykumos rezervuarai užfiksavo rekordinį vandens lygio augimą, kuris per rugsėjo mėnesį reikšmingai padidėjo. Išskirtiniu reiškiniu tapo Iriqui ežeras – garsus, tačiau pastaruosius 50 metų sausas ežero dugnas, esantis tarp Zagoros ir Tatos. NASA palydovai užfiksavo įspūdingus vaizdus, kai vanduo užliejo šią vietovę po kelių dešimtmečių sausros. Šis gamtos stebuklas neabejotinai taps ne tik vietos gyventojų, bet ir turistų traukos centru, pritraukdamas naujų lankytojų iš viso pasaulio.

Apie ką perspėja drastiškos orų permainos?

Klimatologai perspėja, kad šis ekstratropinis audros fenomenas gali tapti ilgalaikių klimato pokyčių dalimi. Houssine Youabeb pažymėjo, kad šios lietaus audros gali būti susijusios su klimato šiltėjimu, tačiau vis dažniau atsiranda diskusijų, ar tikrai viską galima paaiškinti šiuo procesu. Oras išlaiko daugiau drėgmės, kas lemia didesnį garavimą ir dažnesnes audras, o tai gali sukurti naujus klimato modelius regione. Nors šie pokyčiai iš dalies gali padėti kovoti su sausromis, tuo pačiu jie gali sukelti ir ekstremalius orų reiškinius, tokius kaip potvyniai ar smarkūs vėjai.

Visgi, vis labiau kyla diskusijos apie tai, ar drastiškas klimato permainas galime paaiškinti vien tik globaliniu atšilimu. Dažnai pastebima, kad žmogaus bandymai reguliuoti gamtos dėsnius – tokie kaip dirbtinių debesų kūrimas ar kiti technologiniai eksperimentai – taip pat turi įtakos tokiems reiškiniams. Pasaulis siekia suprasti ir valdyti gamtą, tačiau kartais šie bandymai sukelia nenuspėjamų pasekmių, kurias paaiškiname klimato kaita, kai trūksta tikslių atsakymų.

Staigios ir stiprios audros yra ne tik įspėjimas apie klimato kaitos poveikį, bet ir apie žmogaus įsikišimo į gamtos procesus galimybes bei ribas. Sacharos dykuma, kuri ilgą laiką buvo ekstremalių klimato sąlygų vieta, gali tapti dažnesnių lietaus audrų regionu. Tai kelia naujus iššūkius vietos gyventojams ir ūkininkams, kurie jau daugelį metų stengiasi išgyventi sausros sąlygomis.

Sacharos regionas per tūkstantmečius parodė nepaprastą gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių gamtos sąlygų. Dykuma, buvusi prekybos ir kultūros sankryža, išlaikė daugybę senovinių oazių, tapusių gyvybės šaltiniais vietinėms bendruomenėms.